SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Na Slovensku je naďalej potvrdených päť nákaz novým koronavírusom

Nakazila sa žena, ktorá učí v materskej škôlke a bola v kontakte s deťmi. Druhá žena je vodičkou električky. Niektoré kraje prerušujú výučbu na všetkých stredných školách.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA - Naďalej platí, že na Slovensku je potvrdených päť prípadov nákazy novým koronavírusom, informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

"Ako sme včera podvečer informovali, bola potvrdená pozitívna vzorka u dvoch osôb - ide o ženy vo veku 47 a 58 rokov," uviedla Eliášová.

Pripomenula, že u 47-ročnej ženy bola potvrdená cestovateľská anamnéza, zatiaľ čo sa 58-ročná žena nakazila od príbuzných v rakúskom Kittsee.

Vzhľadom na to, že pracuje v materskej škole v Bratislave, tak sa Regionálny úrad verejného zdravotníctva rozhodol o uzavretí predmetnej škôlky od pondelka do 22. marca.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ide o škôlku na Prešovskej ulici, elokované pracovisko Palkovičova," povedal starosta Ružinova Martin Chren.

Úrad verejného zdravotníctva SR už v nedeľu večer dal pokyn uzavrieť túto škôlku z dôvodu zvýšeného počtu vírusových ochorení, až dnes ráno sa dozvedeli, že ide o koronavírus.

"Bohužiaľ, pani učiteľka bola v práci dva dni po stretnutí s infikovanou osobou, my musíme uzavrieť túto škôlku aj detské jasle, ktoré sú v rovnakej budove. Podľa informácií, ktoré máme, v jasliach nemalo dôjsť ku vzájomnému kontaktu s dotknutou učiteľkou," doplnil Chren.

Základné, umelecké i materské školy v Bratislave ostanú od utorka (10. 3.) do konca týždňa zatvorené.

O preventívnom opatrení v dôsledku rizika prenosu nového koronavírusu to po stretnutí so starostami mestských častí hlavného mesta SR uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Skryť Vypnúť reklamu

"Môžem v tejto chvíli potvrdiť, že jednou z dvoch nakazených je vodička električky Dopravného podniku Bratislava. Všetci kolegovia, ktorí s ňou prišli do kontaktu sú v karanténe a vozidlá boli vydezinfikované," povedal Vallo.

Bystrický kraj ruší kultúrne podujatia

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) po dnešnom zasadnutí krízového štábu prijal opatrenia smerujúce ku spomaleniu šírenia koronavírusu.

Krízový štáb odsúhlasil uzatvorenie všetkých kultúrnych inštitúcií vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti od dnešného dňa až do odvolania.

Ide o knižnice, múzeá, galérie, divadlá, osvetové strediská a podobne. Ako informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková, všetky plánované stretnutia s počtom účastníkov vyšším ako 10 sú až do odvolania zrušené.

Skryť Vypnúť reklamu

Výučbu na všetkých stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti prerušia okamžite po zistení prvého potvrdeného prípadu koronavírusu v Banskobystrickom kraji.

Preventívne opatrenia navrhol a odsúhlasil krízový štáb kraja, ktorý bude až do odvolania zasadať každý deň v ranných hodinách a vyhodnocovať aktuálnu situáciu.

„K týmto opatreniam sme pristúpili nie preto, aby sme šírili paniku, ale preto, aby sa šírenie koronavírusu na Slovensku spomalilo. Preventívne opatrenia krivku nárastu počtu ochorení spomalia,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Zamestnanci všetkých zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK, ktorí boli v posledných 10 dňoch na akejkoľvek zahraničnej ceste, majú povinnosť zostať najbližších sedem dní v domácej karanténe.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako tí študenti stredných škôl, ktorí boli za posledných desať dní v zahraničí, dostanú usmernenie nenavštevovať školu počas siedmich dní a zdržiavať sa doma.

Trnavský kraj od utorka zatvára stredné školy

Trnavský samosprávny kraj zatvára od utorka do konca týždňa všetky stredné školy vo svojej pôsobnosti, do konca týždňa ruší predstavenia v Divadle Jána Palárika v Trnave a hromadné podujatia v ďalších kultúrnych inštitúciách.

Dezinfikované budú autobusy, ktoré jazdia v prímestskej doprave, ale aj priestory škôl.

Podľa trnavského župana a predsedu krízového štábu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča ide o preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

„Nie je miesto na paniku, tieto opatrenia sú v duchu toho, aby sme minimalizovali možnosti šírenia ochorenia. V našom kraji nie je potvrdený žiadny prípad výskytu ochorenia," povedal Viskupič.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré stredné školy majú podľa neho indície, že študentky mohli byť v kontakte s infikovanými osobami. V Domovoch sociálnych služieb platí zákaz návštev už od minulého týždňa.

Košický kraj na dva dni prerušuje vyučovanie

Košický samosprávny kraj (KSK) prerušil v pondelok a v utorok vyučovanie na všetkých župných stredných školách, zatvorené zostali aj školské internáty, informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková s tým, že prijali aj ďalšie preventívne opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom.

KSK uvádza, že situáciu monitoruje a má ju pod kontrolou.

"Skúsenosti zo zahraničia hovoria, že vírus nemá fatálne následky tam, kde sa kládol dôraz na prevenciu. Nakoľko v našom kraji boli minulý týždeň jarné prázdniny, je možné, že niektorí žiaci navštívili rizikové oblasti v zahraničí. Riaditelia preto vyhlásili v pondelok a utorok riaditeľské voľno," uviedol s tým, že počas týchto dní chcú zozbierať informácie týkajúce sa miesta pobytu študentov počas minulého týždňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Opatrenie sa týka 70 škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Do škôl v pondelok nenastúpili ani žiaci, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku na osemročných gymnáziách. Kraj odporúča podobný postup aj pri ostatných stredných školách, ktoré má vo svojej územnej pôsobnosti.

"Okrem toho odporúčame riaditeľom škôl zvážiť organizovanie lyžiarskych zájazdov do zahraničia, aj v rámci Slovenska. Ak je to možné, mali by lyžiarske zájazdy presunúť," dodal Trnka.

KSK zároveň dočasne ruší kultúrne podujatia, ktoré organizujú župné kultúrne zariadenia.

Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR platí tiež zákaz návštev vo všetkých domovoch sociálnych služieb a zdravotníckych zariadeniach kraja. Opatrenia sa dotkli aj zamestnancov KSK. Tí, ktorí v uplynulých dňoch navštívili Taliansko alebo Čínu, podľa Terezkovej povinne čerpajú dovolenku v rozsahu dvoch týždňov.

Skryť Vypnúť reklamu

Od pondelka sú regulované aj návštevy na Úrade KSK. Pre verejnosť je bez obmedzení k dispozícii iba podateľňa a kancelária prvého kontaktu. Úrad zároveň ruší zahraničné pracovné cesty svojich zamestnancov.

Podľa Terezkovej opatrenia prijali aj zmluvní dopravcovia kraja, a to spoločnosti Arriva Michalovce a eurobus.

"Každý autobus je denne po ukončení prevádzky dôkladne vyčistený dezinfekčnými prostriedkami, spoločnosť Arriva čistí autobusy aj ozónom," dodáva s tým, že sprísnený hygienický režim platí aj vo všetkých župných zariadeniach.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Pozitívny postoj pracujúceho dôchodcu k očkovaniu sa spája s rodinnou históriou.

20m
Testovanie v Martine - Gymnázium Jozefa Lettricha na Ľadovni.

Vyšetrili vyše 190-tisíc osôb. Podiel nakazených pri RT-PCR testoch stúpol na takmer 20 percent.

2 h
Test balistickej rakety.

Uľjanov, ktorý je predstaviteľom Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni, konštatoval, že Rusko a USA "dosahujú významný a rýchly pokrok", čo sa týka rozhovorov o predĺžení spomínanej dôležitej dohody.

4 h
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania.

Otestovali takmer 2,6 milióna ľudí, pozitívnych bolo 30 556 z nich. Nástup detí do škôl 1. februára považuje Krajčí za veľké riziko. Predseda vlády avizuje, že v najhorších okresoch bude ďalšie kolo testovania.

18 h