SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Bergamo v obkľúčení alebo svedectvo lekára z centra epidémie

Preklad správy doktora Daniela Macchiniho z nemocnice Humanitas Gavazzeni v Bergame.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Bergamo poznajú turisti hlavne ako veľké letisko neďaleko Milána. Do mesta samotného zavíta len málokto, aj keď má pekné stredoveké centrum.

V posledných dňoch sa však Lombardia dostala na stránky novín kvôli tomu, že tam prepukla epidémia koronavírusu. Talianska vláda čerstvo vyhlásila nad oblasťou karanténu.

Daniele Macchina je chirurg pracujúci v nemocnici Humanitas Gavazzeni v Bergame. Šiesteho marca umiestnil na svoj Facebook dosť surovú správu z aktuálneho "bojiska".

Na jej anglický preklad som narazil o pár dní neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Nejakú chvíľu som - podobne ako Macchina - váhal, či ju prejsť mlčaním alebo nie. Nakoniec som sa, z podobných dôvodov ako on, rozhodol zverejniť jej český preklad, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Do tej miery, do akej sa mi to podarilo overiť, nejde o žiadny hoax. Lekár toho mena existuje, pracuje tam, nie je známe, že by jeho účet na FB niekto hackol.

Jeho text prevzali aj väčšie médiá ako regionálne vydania Corriere della Sera a Il Giornale.

Preto si myslím, že je na mieste sprostredkovať jeho perspektívu aj českým čitateľom. Je viacmenej konzistentná s tým, čo k nám preniklo z Číny, a nemyslím si, že by išlo o šírenie paniky.

Nakoniec ide o správu z epicentra epidémie na európskom kontinente, kde samotná talianska vláda obmedzila verejný život.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí Daniele Macchina, šiesteho marca 2020, Bergamo:

"V jednom z tých e-mailov, ktoré neustále dostávam od vedenia nemocnice, bol odstavec "ako sa správať zodpovedne na sociálnych sieťach".

Obsahoval nejaké odporúčania, na ktorých sa všetci zhodneme. Dlho som uvažoval, čo vlastne napísať o tom, čo sa tu deje, a či to vôbec napísať. Nakoniec som usúdil, že nezodpovedné by bolo mlčať.

Pokúsim sa teda povedať laikom, tým, ktorí žijú v určitom odstupe od našej reality, čo sa deje v Bergame v dňoch epidémie Covid-19.

Chápem, že je potrebné zabrániť panike, ale ak nedokážeme rozšíriť informáciu o tom, čo sa deje a ako je to nebezpečné - a stále vidím ľudí, ktorí ignorujú odporúčania a ľudí, ktorí sa schádzajú a sťažujú sa na to, že nemôžu do posilňovne alebo zahrať si futbal - behá mi z toho mráz po chrbte.

SkryťVypnúť reklamu

Rozumiem tomu, že vzniknú hospodárske škody a tiež ma to trápi. Po tejto epidémii bude ťažké sa zase "rozbehnúť".

Ale aj tak, okrem toho, že ekonomicky ničíme svoj zdravotnícky systém, chcem upozorniť na škody na verejnom zdraví, ktoré nás pravdepodobne čakajú, sú dôležitejšie, a som veľmi znepokojený tým, že zatiaľ nebola ustanovená karanténa v oblastiach Alzano, Lombardo a Nembro, aj keď to región požadoval. (Rád by som zdôraznil, že ide čisto o môj osobný názor.)

Minulý týždeň som bol prekvapený reorganizáciami, ktoré v celej nemocnici prebehli, zatiaľ čo náš súčasný nepriateľ sa ešte skrýval v tieni: ako sa oddelenia vyprázdnili, odložitelné činnosti boli prerušené, jednotka intenzívnej starostlivosti uvoľnená a rozšírená o toľko lôžok, koľko len šlo.

SkryťVypnúť reklamu

Táto náhla premena vytvorila na chodbách nemocnice atmosféru prízračného ticha a prázdnoty, ktorej sme nerozumeli; čakanie na vojnu, ktorá ešte nezačala, a u ktorej sme si mnohí (vrátane mňa) neboli istí, či príde a s akou zúrivosťou.

(Poznámka: všetky tieto prípravy sa diali bez pozornosti verejnosti, zatiaľ čo v niektorých novinách sa drzo písalo, že súkromný sektor nič nerobí.)

Stále si ešte spomínam na svoju nočnú službu pred týždňom, keď som si neodpočinul ani na chvíľu a čakal som na telefonát z nášho oddelenia mikrobiológie.

Čakal som na výsledky testov nášho prvého podozrivého pacienta a premýšľal som o tom, aké dôsledky to bude mať pre nás a pre nemocnicu. Keď o tom premýšľam spätne, moje rozrušenie z jedného možného prípadu bolo skoro smiešne a neprimerané.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia teraz je dramatická. Iné slovo ma nenapadá. Vojna vypukla a bitky zúria nonstop celé dni a noci.

Jeden za druhým sa nešťastní ľudia objavujú na pohotovosti. Majú oveľa horšie príznaky ako komplikácie chrípky. Nehovorte už prosím, že je to len ťažká chrípka.

Za dva roky, čo pracujem v Bergame, som zistil, že ľudia nechodia na pohotovosť bezdôvodne. Tentoraz tiež nie.

Dodržali odporúčania: týždeň alebo desať dní doma s horúčkou, nechodiť von, aby sa predišlo šíreniu nákazy, ale už to jednoducho nezvládajú. Nemôžu dýchať, potrebujú kyslík. Liekov na tento vírus je málo.

Priebeh choroby záleží na našom organizme. Môžeme ho len podporiť v situácii, keď už nedokáže bojovať sám.

Priznajme si to: napospol dúfame v to, že sa naše telo zbaví vírusu samo. Antivírusové terapie sú v prípade tohto vírusu v štádiu pokusov a spoznávame jeho správanie za behu.

SkryťVypnúť reklamu

Zostať doma, kým sa symptómy nezhoršia, nemá vplyv na prognózu. Teraz k nám však dorazila dramatická potreba nemocničných lôžok. Oddelenia, ktoré sa predtým vyprázdnili, sa teraz rýchlo plnia.

Na tabuliach, kde sú mená pacientov a farebné označenie podľa toho, na ktoré oddelenie patrí, je teraz len červená farba, a miesto chirurgického zákroku je tam napísaná diagnóza, ktorá je stále rovnaká: obojstranný intersticiálny zápal pľúc.

A teraz mi povedzte, ktorý chrípkový vírus spôsobuje takú tragédiu.

Pretože to je ten rozdiel (teraz sa dostanem k technikáliím): pri klasickej chrípke, okrem toho, že sa nakazí menšie množstvo ľudí v priebehu mesiacov, je menej komplikovaných prípadov.

Len vtedy, ak vírus zničí ochrannej bariéry v našich dýchacích cestách a umožní baktériám, ktoré normálne žijú v horných dýchacích cestách, aby zaútočili na priedušky a pľúca, nastáva ťažšie ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Covid-19 spôsobuje banálne chrípkové príznaky u mnohých mladých ľudí, ale u mnohých starších (a nielen u nich) sa rozvinie skutočný SARS, pretože vírus dokáže vnikať priamo do pľúcnych mechúrikov a infikuje ich, čím strácajú schopnosť vykonávať svoju funkciu.

Výsledkom je pľúcna nedostatočnosť, ktorá je často vážna a po niekoľkých dňoch hospitalizácie nemusí stačiť ani obyčajné podávanie kyslíka.

Je mi ľúto, ale ako doktora ma neupokojuje to, že najťažšie prípady sú starší ľudia s inými chorobami. U nás je starých ľudí najviac a je dosť ťažké nájsť niekoho nad 65 rokov, kto neberie aspoň lieky na vysoký tlak alebo na cukrovku.

Tiež vás môžem uistiť, že keď vidíte mladých ľudí intubovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti, alebo ešte horšie v ECMO (prístroj pre tie najhoršie prípady, ktorý vysáva krv, okysličuje ju a vracia ju do tela, v nádeji, že sa pľúca zase uzdravia), všetko sebavedomie ohľadne toho, že ste mladí, vás prejde.

SkryťVypnúť reklamu

A stále sa pritom nájdu ľudí na sociálnych sieťach, ktorí sa chvália, ako sú statoční, ignorujú odporúčania, protestujú, že ich normálne životné zvyky dostali dočasnú stopku - hoci okolo prebieha katastrofálna epidémia.

Už nie sme chirurgovia, urológovia, ortopédi, sme len lekári, súčasť jedného veľkého tímu, ktorý musí čeliť vlne cunami, ktorá nás zavalila.

Prípady sa množia, denne máme 15 až 20 nových hospitalizácií z toho istého dôvodu. Výsledky z laboratória chodí jeden za druhým: pozitívne, pozitívne.

Pohotovosť sa rúca. Improvizuje, všetci pomáhajú na pohotovosti. Rýchly brífing ohľadne toho, ako sa užíva počítačový systém a o pár minút neskôr už som zase dole, vedľa ďalších vojakov na tejto vojnovej fronte.

Na počítačových obrazovkách stojí stále to isté: horúčka, dýchacie ťažkosti, horúčka, kašeľ, nedostatočná funkcia pľúc a tak ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrenie a rádiológia so stále tými istými závermi: obojstranný intersticiálny zápal pľúc.

Všetci potrebujú hospitalizáciu, niektorí potrebujú intubovať a idú rovno na jednotku intenzívnej starostlivosti. Pre niektorých už je neskoro.

Intenzívna starostlivosť je plná a vytvárame nové. Každý dýchací prístroj má cenu zlata: používame prístroje z operačných sál, kde teraz utíchla všetka odložiteľná aktivita, a z operačných sál sa stali nové jednotky intenzívnej starostlivosti.

Je až neskutočné, alebo aspoň tu, v prípade nemocnice Humanitas Gavazzeni (kde pracujem), ako vôbec bolo možné zorganizovať a pripraviť v tak krátkom čase zdroje pre zvládanie katastrofy týchto rozmerov.

Každé rozdelenie lôžok, miestností, personálu, smien a úloh sa každý deň znova prehodnocuje, aby sme našli ešte viac možností.

SkryťVypnúť reklamu

Predtým prázdne "oddelenia duchov" sú teraz plné a robia pre svojich pacientov všetko, čo môžu, ale začína nás dobiehať vyčerpanosť.

Všetci sme vyčerpaní, vidím príznaky vyčerpania aj na lícach, na ktorých som ho predtým nepoznal.

Vidím ľudí, ktorí zostávajú na mieste, aj keď skončí ich nadčas.

Vidím solidaritu od kolegov, ktorí zájdu za internistom a pýtajú sa ich, čo môžu urobiť, alebo sa ponúknu prevziať čerstvo prijatého pacienta.

Doktori posúvajú postele a prevážajú pacientov, podávajú lieky namiesto sestier.

Plačúce sestry, pretože nedokázali zachrániť každého, záznamy vitálnych funkcií pacientov, v ktorých už je zapísaný ich definitívny osud.

Už nemáme žiadne zmeny ani rozvrhy služieb.

Náš spoločenský život prestal existovať. Pred niekoľkými mesiacmi sme sa s manželkou rozišli a uisťujem vás, že som sa vždy snažil o to, vidieť svojho syna, aj po nočnej zmene, aj keby som kvôli tomu šiel spať neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Ale už skoro dva týždne som dobrovoľne bez kontaktu so svojím synom i ďalšími rodinnými príslušníkmi, pretože sa bojím, že ich nakazím, a že oni potom nakazia moju starú babičku alebo iných príbuzných, ktorí majú zdravotné problémy.

Mám pár fotiek svojho syna, pozerám sa na ne so slzami v očiach, dokázali sme urobiť pár videohovorov.

Majte tiež trpezlivosť. Áno, nemôžete ísť do divadla, múzeá alebo do posilňovne.

Buďte milosrdní voči tým zástupom starých ľudí, ktoré by ste mohli zabiť.

Viem, nie je to vaša vina, ale vina tých, ktorí vás priviedli na myšlienku, že sa to preháňa.

A aj toto svedectvo sa ľuďom, ktorí žijú ďaleko od epidémie, môže zdať ako preháňanie. Ale prosím vás, vypočujte nás, opúšťajte domov len v úplne nevyhnutných situáciách.

SkryťVypnúť reklamu

Nechoďte davovo do supermarketov pre zásoby, to je to najhoršie, keď sa koncentrujete, potom vzrastá riziko nákazy od ľudí, ktorí ani nevedia, že sú infekční. Môžete tam ísť mimo špičku.

Ak máte obyčajnú rúšku (dokonca aj takú tú pracovnú), vezmite si ju. Nezháňajte FFP2 a FFP3. Tie sú určené nám a začíname ich mať nedostatok. Už teraz sme museli optimalizovať ich použitie len pre niektoré situácie, ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia vzhľadom k tomu, že je ich všeobecne málo.

Kvôli nedostatku ochranných prostriedkov sme ja a moji kolegovia neustále vystavení riziku nákazy, aj napriek tomu, že sa snažíme. Niektorí kolegovia už nakazili svojich príbuzných a niektorí ich príbuzní už bojujú o život.

Sme tam, kam by ste sa báli vkročiť. Snažte sa o to, aby ste sem vkročiť nemuseli.

SkryťVypnúť reklamu

Povedzte svojim starým či chorým príbuzným, nech zostanú doma. Doneste im potraviny. My takú možnosť nemáme, je to naša práca.

To, čo v posledných dňoch robím, nie je vlastne moje zameranie, ale robím to aj tak a budem to robiť tak dlho, pokiaľ budú splnené základné princípy: pomáhať chorým, aby sa cítili lepšie a uzdravovali sa, alebo aspoň zmenšiť utrpenie a bolesť tých, ktorí sa uzdraviť nemôžu.

Veľmi sa nebavím s ľudmi, ktorí nás dnes označujú za hrdinov a ešte včera nám nadávali a podávali na nás sťažnosti.

Akonáhle všetko prejde, zase nám budú nadávať a podávať na nás sťažnosti. Ľudia zabúdajú rýchlo.

A dnes nie sme ani hrdinovia, je to naša práca. Už skôr sme riskovali každý deň: keď ponoríme ruky do krvavého brucha niekoho, o kom ani nevieme, či má HIV alebo žltačku typu C.

SkryťVypnúť reklamu

Robíme to aj vtedy, keď vieme, že HIV alebo hepatitídu C majú.

Keď operujeme pacienta s HIV a potom mesiac berieme prášky, z ktorých je nám celý deň na zvracanie.

Keď so strachom otvárame výsledky krvného testu potom, čo sme sa omylom pichli ihlou, a dúfame, že tam nič nebude. Je to naša práca a naše emócie, dobré či zlé, musíme s nimi žiť. Naším konečným cieľom je byť užitočný každému.

Teraz však skúste niečo také tiež: svojimi činmi môžeme ovplyvniť životy či smrť niekoľkých desiatok ľudí.

Vy, svojimi činmi, ovplyvníte ďaleko viac ľudí. Prosím, zdieľajte túto správu.

Musíme rozšíriť povedomie o tom, čo sa tu deje, aby to nezasiahlo celé Taliansko."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu