SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Koronavírus potvrdili aj u zamestnanca U.S. Steelu a v Martine

Leží v Univerzitnej nemocnici v Košiciach. U.S. Steel už potvrdil, že ide o jeho pracovníka. Z cesty vo Francúzsku šiel rovno do nemocnice.

U. S. Steel Košice.U. S. Steel Košice. (Zdroj: Korzár/ Judita Čermáková)

KOŠICE - V Košiciach a Martine potvrdili ďalšie prípady nákazy koronavírusom na Slovensku.

Podľa informácií TV Markíza je jedným z dvojice pacientov 26-ročný zamestnanec US Steel v Košiciach. Leží v Univerzitnej nemocnici v Košiciach.

Hovorca spoločnosti US Steel Košice Ján Bača potvrdil, že dostal informáciu o pracovníkovi. Muž bol vo Francúzsku a hneď po návrate išiel do nemocnice, v práci tak po príchode domov nebol.

Nedošlo tak podľa neho k ohrozeniu zdravia ďalších zamestnancov U.S. Steelu.

Podľa slov Baču v US Steel pozorne sledujú vývoj situácie a inštrukcie regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

„Odporúčame zamestnancom dodržiavanie zásad správnej hygieny, obmedzenie osobného kontaktu na pracovisku, rušíme všetky osobné schôdzky, návštevy a pracovné cesty, ak nie sú kriticky nevyhnutné. Rušíme školenia, ktoré nie sú vyžadované zákonom," uviedol s tým, že na porady prednostne využívajú telekonferenčné spojenie.

Zároveň sa pripravujú na ďalšie karanténne opatrenia ako zrušenie školení, vzdelávacích aktivít, rekondičných pobytov a povinných lekárskych preventívnych prehliadok.

Ako dodal, v súčasnosti zaťažujú nemocničný personál a zvyšujú riziko prenosu možnej infekcie.

„Pri implementácii týchto opatrení budeme žiadať aj spoluprácu príslušných orgánov, aby boli opatrenia v súlade s legislatívou," doplnil Bača.

Ďalší potvrdený prípad hlásia z Martina. V Univerzitnej nemocnici na Klinike infektológie a cestovnej medicíny leží 34-ročná žena, ktorá sa podľa informácií TV Markíza vrátila z Prahy.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér potvrdil počty nakazených

Počet pacientov nakazených novým koronavírusom na Slovensku stúpol na sedem. Po pondelkovom zasadnutí krízového štábu o tom informoval dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Premiér ďalej hovorí, že od utorka budú musieť občania SR vracajúci sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu podstúpiť 14-dňovú karanténu vrátane rodinných príslušníkov, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti.

Od utorka sa začínajú aj preventívne kontroly na všetkých hraničných priechodoch na Slovensku, uviedol Pellegrini.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) priblížila, že informačná kampaň o novom koronavíruse sa rozšíri aj na hraničné priechody Rajka, Vyšné Nemecké, Kúty, Driemota, Makov.

"Budú fungovať od utorka od 6. hodiny ráno do polnoci," povedala ministerka.

SkryťVypnúť reklamu

Saková poznamenala, že pre vyťaženosť posilnili aj infolinky, ktoré zodpovedajú občanom o novom víruse. Kontroly letísk ostávajú naďalej v platnosti.

Všetci ambulantní lekári podľa Sakovej budú telefonicky informovať o príznakoch choroby. Postupne sa budú všetky ambulancie vybavovať rúškami.

"Štátny úrad na kontrolu liečiv tieto rúška certifikuje v čo najkratšej dobe," podotkla Saková.

Pellegrini doplnil, že chcú ambulancie vybaviť bezplatnými rúškami pre návštevníkov, aby ich mali pacienti na sebe už v čakárni.

"Chceme urobiť čo najviac opatrení, aby sme spomalili šírenie tohto vírusu, nepristupujeme k celoplošnému zatváraniu škôl, pretože stále evidujeme zatiaľ len prípady zavlečeného vírusu a ochorenia z konkrétnych ohnísk nákazy zo zahraničia. Zatiaľ nemôžeme konštatovať na Slovensku masívny komunitný prenos, to znamená, že by sa to šírilo medzi obyvateľmi bez počiatočnej príčiny nejakej zahraničnej cestovateľskej anamnézy," zhrnul Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzval preto primátorov a starostov, aby nepodliehali panike a akceptovali opatrenie 14-dňovej karantény pre tých, ktorí sa vracajú z postihnutých oblastí.

Upozornil, že masívne zatváranie škôl a škôlok spôsobuje problém slovenským výrobcom a firmám, keďže sa rodičia musia doma starať o deti. Potrebnú ochranu pred šírením vírusu má podľa neho v súčasnosti zabezpečiť spomínaná karanténa.

Pellegrini tiež uviedol, že pre všetky ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy platí na 14 dní zákaz organizovania akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí.

"Zákaz organizovať podujatia je plošný a nerozlišuje, kto je organizátor," poznamenal premiér.

Všeobecní lekári budú môcť pre nový koronavírus vypísať tzv. pohybovú práceneschopnosť (PN), potvrdenia bude ošetrujúci lekár priamo zasielať do Sociálnej poisťovne, aby sa obmedzil pohyb ľudí, hovorí Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem siedmich nakazených je v karanténe v Rakúsku nakazená štvorčlenná rodina zo Slovenska.

Na východe Slovenska stále čakajú aj na výsledky 75-ročného muža s vážnymi dýchacími problémami, ktorý sa nachádza v nemocnici Košice-Šaca s podozrením na nový koronavírus.

Plynulé dodávky elektriny, plynu a palív by mali byť zabezpečené

Slovensko by malo mať zabezpečené plynulé dodávky plynu, pohonných hmôt a elektriny aj v prípade výrazného rozšírenia nového koronavírusu v krajine.

Dosluhujúci minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) vyzval všetky podniky kritickej infraštruktúry, aby zabezpečili záložné tímy na obsluhu najdôležitejších zariadení.

Žiga to v pondelok povedal po stretnutí s veľkými zamestnávateľmi, najmä zástupcami automobiliek.

"Môže nastať situácia, že pracovníci, ktorí obsluhujú napríklad jadrovú elektráreň alebo dispečing pri prenose elektrickej energie, budú musieť ísť do karantény," povedal Žiga.

SkryťVypnúť reklamu

Aby bola zachovaná plynulá dodávka energií, mali by byť záložné tímy pripravené zastúpiť svojich kolegov.

Minister sa údajne stretol s pozitívnou reakciou na svoje požiadavky, a to aj u spoločnosti Slovnaft, ktorá nepatrí pod akcionársku štruktúru ministerstva hospodárstva.

Podľa predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) by veľkí zamestnávatelia na Slovensku dokázali ustáť približne 10-percentný výpadok zamestnancov. Pri vyššom percente absencie pracovníkov by museli firmy už obmedzovať, respektíve zastavovať výrobu.

KDH pre šírenie vírusu zrušilo mimoriadny snem

Mimoparlamentné KDH zrušilo svoj mimoriadny snem, ktorý bol zvolaný na sobotu 14. marca. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu, informoval hovorca strany Stano Župa.

"Zastupujúci predseda KDH Pavol Zajac sa tak rozhodol po konzultáciách s Národným centrom zdravotníckych informácií a po dnešnom rokovaní Predsedníctva KDH, spolu s krajskými predsedami KDH," ozrejmil Župa.

SkryťVypnúť reklamu

Legitímnosť všetkých orgánov KDH aj v nasledujúcom období sa podľa hovorcu zabezpečí zvolaním "online" Rady KDH a hlasovaním "per rollam", čiže bez potreby osobného stretnutia všetkých členov Rady KDH.

Riadny snem hnutia je podľa Župu naplánovaný na jún. Na ňom si majú kresťanskí demokrati zvoliť všetky nové orgány strany, vrátane predsedu a podpredsedov. Dodal, že ešte pred jeho konaním budú okresné snemy, ktoré si zvolia delegátov na riadny snem.

Doterajší predseda KDH Alojz Hlina sa vzdal svojej funkcie po neúspechu vo februárových parlamentných voľbách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu