SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

"Uzdravený" Číňan podľahol koronavírusu dva dni po prepustení z nemocnice

Jeho prípad ukazuje na nebezpečenstvo opätovného rozvinutie nákazy u ľudí, u ktorých sa súdilo, že sa už zotavili.

Lekár pri kontrole pacientov v dočasnej nemocnici v čínskom meste Wuchan 21. februára 2020.Lekár pri kontrole pacientov v dočasnej nemocnici v čínskom meste Wuchan 21. februára 2020. (Zdroj: TASR/AP)

PEKING - V čínskom Wu-chane zomrel na koronavírus muž, ktorého krátko predtým prepustili čoby takmer uzdraveného z nemocnice.

Jeho prípad ukazuje na nebezpečenstvo opätovného rozvinutie nákazy u ľudí, u ktorých sa súdilo, že sa už zotavili.

Odborníci v tom hľadajú aj nádej: proti "spiacim" vírusom si totiž telo vie vytvoriť silnú imunitu, píše server idnes.cz.

Tridsaťšesťročný Li Liang šiel dvanásteho februára do nemocnice vo Wu-chan pre pacientov s miernymi príznakmi choroby. Po dvoch týždňoch ho lekári prepustili s tým, že by mal ešte zostať v karanténe.

SkryťVypnúť reklamu

Dva dni po tom sa mu však urobilo zle. Opäť išiel do nemocnice, ale tam 2. marca zomrel. Lekári uviedli, že príčinou jeho smrti bolo zlyhanie dýchania spôsobené koronavírusom COVID-19.

Správu o jeho prípade zverejnil šanghajský spravodajský portál The Paper. Neskôr článok zo servera zmizol, informuje server The South China Morning Post.

Provizórna nemocnica Fang-Čchang vydala neskôr vyhlásenie, že pacientov, ktorí opätovne ochoreli po opustení zdravotníckeho zariadenia, prijíma späť.

U tých, ktorých plánuje prepustiť, začne vykonávať dodatočné testy na protilátky, aby zistila, či sú skutočne zdraví.

Song Tie, podpredseda miestneho centra na kontrolu chorôb z provincie Kuang-tung, povedal, že opätovne pozitívne testy na koronavírus malo štrnásť percent prepustených pacientov, preto museli ísť späť do nemocnice na pozorovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho je však dobrým znamením, že nikto z nich zrejme nenakazil niekoho ďalšieho, napísala agentúra Reuters.

Prečo koronavírus udrie druhýkrát?

Čína nie je jediná krajina, kde sa vírus objavuje u zdanlivo uzdravených ľudí opätovne. Aj Japonsko oznámilo, že testy ukázali prítomnosť koronavírusu u štyridsaťročnej ženy z Osaky, ktorá sa predtým z choroby úspešne zotavila.

Po prvom teste na konci januára išla do nemocnice, odkiaľ ju na začiatku februára prepustili po tom, čo sa jej stav výrazne zlepšil.

Podobné prípady vyvolávajú otázky, či sa vírus môže objaviť krátko po tom, čo sa človek vyliečil.

Paul Hunter, profesor z University of East Anglia, povedal agentúre Reuters, že jedna z možností je, že lekári pacientku z Japonska zle testovali a ona sa vlastne nikdy celkom neuzdravila.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa japonského lekára Masajov Jamato je rovnako možné, že jej telo nevytvorilo potrebné protilátky, ktoré by ho dokázali účinne ochrániť.

"Pacient, ktorý sa nakazil vírusom, potrebuje asi štrnásť dní alebo dlhšie. V prípade niektorých pacientov, ako sú starší ľudia, trvá dlhšie, než si vytvoria protilátky," povedal serveru Japan Times.

"Ani uzdravenie však neznamená, že vírus zmizol, ale že spí," dodal odborník.

Podľa Marka Windischa, vedúceho laboratória aplikovanej molekulárnej virológie v Pasteurovom výskumnom inštitúte v Južnej Kórei, znovuobjavenie vírusu býva sprevádzané iba miernymi príznakmi, pretože sa imunitný systém na neho adaptuje.

Problém je však u tých pacientov, ktorým tieto adaptívne imunitné systémy chýbajú, ako sú pacienti po transplantáciách alebo tí infikovaní HIV.

SkryťVypnúť reklamu

Treba lepšiu kontrolu vyliečených

Štúdia publikovaná v odbornom časopise The Journal of the American Medical Association zistila, že koronavírus môže zostať v ľudskom tele aj dva týždne po tom, čo symptómy choroby zmiznú.

Vedci varujú, že práve títo ľudia môžu byť prenášačmi vírusu a odporúčajú lekárom, aby prehodnotili kritériá pre prepúšťanie skôr nakazených a zdanlivo uzdravených ľudí.

Niektorí experti však vyzývajú k opatrnosti. U niektorých jedincov môže vírus v tele prežiť, avšak bez toho, aby boli sami infekční.

Táto vytrvalosť koronavírusu môže v istom zmysle byť aj pozitívnym znamením, myslí si Krys Johnson, epidemiológ z Temple University v americkej Filadelfii.

Vírusy, ktoré majú tendenciu zotrvávať v ľudskom tele, sú tiež zvyčajne vírusy, na ktoré si telo vybuduje silný obranný systém.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak vírus zostáva v telových systémoch, potom možno nebude schopný opätovnej infekcie," povedal Johnson serveru Live Science.

Značnú hrozbu však predstavuje mutácia vírusu, kvôli ktorej nebude telo schopné si vytvoriť na koronavírus účinnú ochranu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu