SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

"Uzdravený" Číňan podľahol koronavírusu dva dni po prepustení z nemocnice

Jeho prípad ukazuje na nebezpečenstvo opätovného rozvinutie nákazy u ľudí, u ktorých sa súdilo, že sa už zotavili.

Lekár pri kontrole pacientov v dočasnej nemocnici v čínskom meste Wuchan 21. februára 2020.Lekár pri kontrole pacientov v dočasnej nemocnici v čínskom meste Wuchan 21. februára 2020. (Zdroj: TASR/AP)

PEKING - V čínskom Wu-chane zomrel na koronavírus muž, ktorého krátko predtým prepustili čoby takmer uzdraveného z nemocnice.

Jeho prípad ukazuje na nebezpečenstvo opätovného rozvinutie nákazy u ľudí, u ktorých sa súdilo, že sa už zotavili.

Odborníci v tom hľadajú aj nádej: proti "spiacim" vírusom si totiž telo vie vytvoriť silnú imunitu, píše server idnes.cz.

Tridsaťšesťročný Li Liang šiel dvanásteho februára do nemocnice vo Wu-chan pre pacientov s miernymi príznakmi choroby. Po dvoch týždňoch ho lekári prepustili s tým, že by mal ešte zostať v karanténe.

Skryť Vypnúť reklamu

Dva dni po tom sa mu však urobilo zle. Opäť išiel do nemocnice, ale tam 2. marca zomrel. Lekári uviedli, že príčinou jeho smrti bolo zlyhanie dýchania spôsobené koronavírusom COVID-19.

Správu o jeho prípade zverejnil šanghajský spravodajský portál The Paper. Neskôr článok zo servera zmizol, informuje server The South China Morning Post.

Provizórna nemocnica Fang-Čchang vydala neskôr vyhlásenie, že pacientov, ktorí opätovne ochoreli po opustení zdravotníckeho zariadenia, prijíma späť.

U tých, ktorých plánuje prepustiť, začne vykonávať dodatočné testy na protilátky, aby zistila, či sú skutočne zdraví.

Song Tie, podpredseda miestneho centra na kontrolu chorôb z provincie Kuang-tung, povedal, že opätovne pozitívne testy na koronavírus malo štrnásť percent prepustených pacientov, preto museli ísť späť do nemocnice na pozorovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho je však dobrým znamením, že nikto z nich zrejme nenakazil niekoho ďalšieho, napísala agentúra Reuters.

Prečo koronavírus udrie druhýkrát?

Čína nie je jediná krajina, kde sa vírus objavuje u zdanlivo uzdravených ľudí opätovne. Aj Japonsko oznámilo, že testy ukázali prítomnosť koronavírusu u štyridsaťročnej ženy z Osaky, ktorá sa predtým z choroby úspešne zotavila.

Po prvom teste na konci januára išla do nemocnice, odkiaľ ju na začiatku februára prepustili po tom, čo sa jej stav výrazne zlepšil.

Podobné prípady vyvolávajú otázky, či sa vírus môže objaviť krátko po tom, čo sa človek vyliečil.

Paul Hunter, profesor z University of East Anglia, povedal agentúre Reuters, že jedna z možností je, že lekári pacientku z Japonska zle testovali a ona sa vlastne nikdy celkom neuzdravila.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa japonského lekára Masajov Jamato je rovnako možné, že jej telo nevytvorilo potrebné protilátky, ktoré by ho dokázali účinne ochrániť.

"Pacient, ktorý sa nakazil vírusom, potrebuje asi štrnásť dní alebo dlhšie. V prípade niektorých pacientov, ako sú starší ľudia, trvá dlhšie, než si vytvoria protilátky," povedal serveru Japan Times.

"Ani uzdravenie však neznamená, že vírus zmizol, ale že spí," dodal odborník.

Podľa Marka Windischa, vedúceho laboratória aplikovanej molekulárnej virológie v Pasteurovom výskumnom inštitúte v Južnej Kórei, znovuobjavenie vírusu býva sprevádzané iba miernymi príznakmi, pretože sa imunitný systém na neho adaptuje.

Problém je však u tých pacientov, ktorým tieto adaptívne imunitné systémy chýbajú, ako sú pacienti po transplantáciách alebo tí infikovaní HIV.

Skryť Vypnúť reklamu

Treba lepšiu kontrolu vyliečených

Štúdia publikovaná v odbornom časopise The Journal of the American Medical Association zistila, že koronavírus môže zostať v ľudskom tele aj dva týždne po tom, čo symptómy choroby zmiznú.

Vedci varujú, že práve títo ľudia môžu byť prenášačmi vírusu a odporúčajú lekárom, aby prehodnotili kritériá pre prepúšťanie skôr nakazených a zdanlivo uzdravených ľudí.

Niektorí experti však vyzývajú k opatrnosti. U niektorých jedincov môže vírus v tele prežiť, avšak bez toho, aby boli sami infekční.

Táto vytrvalosť koronavírusu môže v istom zmysle byť aj pozitívnym znamením, myslí si Krys Johnson, epidemiológ z Temple University v americkej Filadelfii.

Vírusy, ktoré majú tendenciu zotrvávať v ľudskom tele, sú tiež zvyčajne vírusy, na ktoré si telo vybuduje silný obranný systém.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak vírus zostáva v telových systémoch, potom možno nebude schopný opätovnej infekcie," povedal Johnson serveru Live Science.

Značnú hrozbu však predstavuje mutácia vírusu, kvôli ktorej nebude telo schopné si vytvoriť na koronavírus účinnú ochranu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.
Slovensko

V nedeľu pribudlo 1999 nových prípadov a 52 úmrtí

Vyšetrili takmer 50-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 17 percent. Včera sa zaočkovalo 2 275 ľudí, celkovo ich je 60 079.

ilustračná foto