SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Joe Biden vyhral primárky aj v kľúčovom štáte Michigan

V štáte Michigan sa v rámci utorkových primárok súperilo o najvyšší počet delegátov (125) nominačného snemu Demokratickej strany.

O nomináciu bojujú najmä Sanders (vľavo) a Biden.O nomináciu bojujú najmä Sanders (vľavo) a Biden. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Bývalý americký viceprezident Joe Biden zvíťazil v prezidentských primárkach demokratov v kľúčovom štáte Michigan, kde sa v rámci tzv. druhého supervolebného utorka súperilo o najvyšší počet delegátov. Uvádza sa to v prognóze televízie NBC.

Demokratické primárky sa v utorok konali v šiestich štátoch USA. Bidenovo víťazstvo nad rivalom Berniem Sandersom bolo už predtým prognózované v štátoch Mississippi a Missouri.

Výsledky sa ešte očakávajú zo štátov Idaho, Severná Dakota a Washington na západnom pobreží USA.

Skryť Vypnúť reklamu

V štáte Michigan sa v rámci utorkových primárok súperilo o najvyšší počet delegátov (125) nominačného snemu Demokratickej strany. Pred predchádzajúcimi prezidentskými voľbami v roku 2016 v Michigane zvíťazil Bernie Sanders.

V Mississippi sa 10. marca bojovalo o hlasy 36 delegátov nominačného zjazdu Demokratickej strany, v Missouri o 68, v Severnej Dakote o 14, v Idahu o 20 a vo Washingtone o 89.

Biden po víťazstve v minimálne troch primárkach vyzval svojho súpera Bernieho Sandersa, aby v novembrových prezidentských voľbách spoločne porazili súčasného republikánskeho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa.

Biden vyjadril presvedčenie, že on i Sanders majú "rovnaký cieľ", ktorým je Trumpova porážka.

"Chcem poďakovať Berniemu Sandersovi a jeho podporovateľom za ich nevyčerpateľnú energiu a vášeň. Spoločne porazíme Donalda Trumpa... zjednotíme túto krajinu," vyhlásil Biden podľa agentúry AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Sanders na jeho výzvu bezprostredne nereagoval a jeho spolupracovníci podľa CNN avizovali, že v utorok večer (miestneho času) už so žiadnym prejavom nevystúpi.

Biden okrem Michiganu vyhral v utorok aj v štátoch Mississippi a Missouri. Podľa prvých výsledkov vedie i v Idahu, a to s vyše desaťpercentným náskokom pred Sandersom.

V štáte Washington prvé údaje naopak ukazujú veľmi tesný súboj oboch kandidátov. Biden podľa nich viedol nad Sandersom len o 0,6 percenta hlasov. Prognózy z primárok v Severnej Dakote ešte nezverejnili.

Podľa denníka The Washington Post v celkovom počte delegátov získaných v priebehu celých primárok vedie Biden nad Sandersom v pomere 730:592.

Okrem Severnej Dakoty mali 10. marca vo zvyšných spomínaných piatich štátoch primárky aj republikáni, medzi ktorými je však jednoznačným favoritom Donald Trump. Zatiaľ zvíťazil v Michigane, Mississippi aj v Idahu.

Skryť Vypnúť reklamu

Joe Biden triumfoval aj minulý týždeň v rámci prvého supervolebného utorka (3. marca), keď podľa doposiaľ nekompletných výsledkov zaznamenal víťazstvo v demokratických primárkach v deviatich z 12 štátoch. Jeho hlavný súper v boji o prezidentskú nomináciu demokratov Sanders ho predstihol len v troch štátoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

10 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

14 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

15 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

20 h