SME
Sobota, 6. jún, 2020 | Meniny má NorbertKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

NAKA zadržala trinásť sudcov

Medzi nimi podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu Urbancovú, či Moniku Jankovskú.

Jarmila Urbancová si ruky prekrývala kabátom. Zdroj: SME/Jozef JakubčoJarmila Urbancová si ruky prekrývala kabátom. Zdroj: SME/Jozef Jakubčo (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA - Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali v stredu ráno 13 sudcov. Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Medzi zadržanými je okrem 13 sudcov aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby.

Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Threemy Mariana K. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Na NAKA v Nitre prišli v dopoludňajších hodinách viacerí advokáti. Medzi nimi aj obhajca obžalovaného z vraždy Jána Kuciaka Mariana K. Marek Para a advokát Ondrej Mularčík, ktorý nechcel špecifikovať, kvôli komu prišiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Obhajca Peter Filip sa pre médiá vyjadril, že ho policajti zavolali kvôli sudkyni Okresného súdu Bratislava I Angele B. a podpredsedníčke Najvyššieho súdu SR Jarmile U. Obe boli medzi zadržanými.

Po prvom výsluchu sa Filip vyjadril, že zastupuje tri sudkyne, a nechcel špecifikovať ktoré. S prvou už absolvoval výsluch po jej obvinení z korupčného trestného činu.

"Klientka, ktorá sa so mnou zúčastnila na výsluchu, spáchanie skutku poprela," uviedol Filip.

Obhajca podobný výsluch očakáva aj pri dvoch ďalších klientkach. Obvinenie je podľa jeho informácií založené na informáciách jedného svedka.

Z korupčných trestných činov obvinila NAKA v stredu aj Mariana K., obžalovaného z vraždy Jána Kuciaka. Pre novinárov to potvrdil jeho obhajca Marek Para, ktorý dodal, že klient odmietol vypovedať.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa denníka Sme boli policajti pri domoch bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej aj sudkýň Denisy Cvikovej a Miriam Repákovej.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najvyššie postavená zo zadržaných sudcov je Jarmila Urbancová, popredsedníčka Najvyššieho súdu. Pri absencii predsedu ho prakticky vedie.

"V súčasnosti prebiehajú úkony trestného konania, a preto sa k veci nebudeme vyjadrovať," uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Medzi zadržanými nie je sudca Vladimír Sklenka, ktorý podľa denníka SME s políciou spolupracuje.

Sklenka sa spoluprácou nevyhne obvineniu, ale môže zmierniť trest pre seba a prípadne svoju manželku, ktorá sa v korupčnej afére tiež objavuje.

Je podozrivý, že rozhodoval na pokyn mafiána Mariana Kočnera, vynášal mu zo súdu dôverné informácie, ovplyvňoval pre neho iných sudcov a bral za to úplatky.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia našla v Kočnerovom telefóne 9000 správ, ktoré si vymenili cez komunikačnú aplikáciu Threema. Spomínajú sa v nej úplatky za najmenej 150-tisíc eur.

Odobruje Ústavný súd

Pri zaistení sudcov platia pomerne rovnaké pravidlá ako pri bežných občanoch.

Najväčším rozdielom je však žiadosť o súhlas na vzatie do väzby obvinených, ktorý musí v prípade sudcov odobriť ústavný súd, uviedol prokurátor a vysokoškolský profesor Jozef Čentéš.

„Ak je zadržaná osoba podozrivá z páchania trestného činu a sú dané dôvody väzby, môže ju policajt zadržať s predchádzajúcim súhlasom prokurátora. Následne má policajt s prokurátorom spoločnú lehotu 48 hodín, počas ktorej je táto osoba vypočutá a skúmajú sa podmienky na vznesenie obvinenia,“ uviedol dlhoročný prokurátor.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že pokiaľ sa tak stane, policajt a prokurátor ďalej skúmajú dôvody väzby. V prípade trvania dôvodov väzby je podľa Čentéša prokurátor oprávnený podať návrh na vzatie obvineného do väzby.

Ako ďalej vysvetlil, ak je zadržaný sudca, je nevyhnutný predchádzajúci súhlas pléna ústavného súdu na jeho vzatie do väzby.

„Žiadosť o súhlas na vzatie do väzby sudcu je oprávnený podať ústavnému súdu generálny prokurátor,“ doplnil.

Po súhlase ústavného súdu rozhoduje príslušný sudca pre prípravné konanie o návrhu prokurátora na vzatie obvineného do väzby.

Lehoty na rozhodnutie sudcu v prípravnom konaní o vzatí obvineného do väzby sú rozdielne, a to v závislosti od trestného činu.

„V prípade obzvlášť závažných zločinov má príslušný sudca pre prípravné konanie na rozhodnutie 72 hodín. Pokiaľ ide o menej závažné zločiny alebo prečiny, platí lehota v podobe 48 hodín,“ dodal prokurátor.

Skryť Vypnúť reklamu

Je pravdepodobné, že sa celá akcia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) dnes koordinovala s dozorujúcim prokurátorom. Známy je totiž prípad bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorého nedávno krátko po zaistení nariadil prokurátor prepustiť na slobodu.

V prípade podozrivých sudcov bude rozhodovať o prípadných návrhoch prokurátora Špecializovaný trestný súd.

Niektoré spravodajské weby upozornili, že aktuálne má službu jeho šéf Michal Truban. Jeho meno sa však tiež spomína v komunikácii Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema.

Podozrivé osoby vyšetrovatelia hneď ráno previezli do Nitry, kde je expozitúra NAKA pre západné Slovensko. Výsluchy môžu trvať aj niekoľko hodín. Na mieste je podľa medializovaných informácií aj obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka Marian Kočner, ktorého komunikácia cez aplikáciu Threema bola základom pre dnešnú akciu polície s názvom „Búrka“.

Sudcov preverovali policajti dlhé mesiace, prvotné úkony voči nim urobili v závere augusta minulého roka. Zaistili vtedy mobilné telefóny či počítače. V súčasnosti podozrivých prevážajú policajti do Košíc, kde sídli spomínaný ústavný súd.

Skryť Vypnúť reklamu

Viacerým bratislavským sudcom a prokurátorom boli v lete minulého roku odobraté mobilné telefóny v súvislosti s komunikáciou Mariana Kočnera.

Koncom januára tohto roku nasledovali aj domové prehliadky. Počas tých boli policajti z tímu Hmla u Moniky Jankovskej, Andrei Haitovej, Denisy Cvikovej, Vladimíra Sklenku, ale aj u nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Tomu polícia zaistila telefón a iné veci.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Relevancia Pellegriniho strany sa ukáže, až keď ju založí, myslí si Hrabko

"Vieme, ako strany súčasnej vládnej koalície brojili proti aktuálnemu generálnemu prokurátorovi, pánovi Čižnárovi, ale to, ako sa správajú teraz, naznačuje, že mu predĺžia funkčné obdobie, hovorí publicista.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Ekonomika

Napriek poklesu trhov svoje investície ľudia výrazne nevyberajú

Súčasná kríza, ktorú vyvolal nový koronavírus, vystrašila sporiteľov a investorov menej ako finančná kríza v minulosti po páde banky Lehman Brothers.

Nastaviť si druhý pilier je pre výnos dôležité.
Slovensko

Skutočné počty otvorených škôl a škôlok prevýšili predbežné odhady

Do materských škôl sa vrátilo približne 70 000 detí (50 percent z celkového počtu), do lavíc v triedach na 1. stupni ZŠ zasadlo 170 000 žiakov (63 percent).

Meranie teploty pred vstupom do školy.
Názory

Chudnite so mnou po piatom týždni: Prirodzené komplikácie

Prešlo iba päť týždňov od chvíle, keď som sa rozhodol schudnúť, ale mám pocit, že ubehlo týždňov sto. Niet divu, že sa dostavili prvé komplikácie.