SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Matovič diskutoval s prezidentkou o procese zostavovania vlády

Mená budúcich ministrov sa neustále menia. Krížová kontrola na ministerstvách nebude, chcú, aby za každý rezort zodpovedala konkrétna strana.

Voľby 2020: Igor Matovič na stretnutí s prezidentkou pri príležitosti jeho poverenia zostavením vlády.Voľby 2020: Igor Matovič na stretnutí s prezidentkou pri príležitosti jeho poverenia zostavením vlády. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA - Líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením novej vlády, v stredu dopoludnia rokoval s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou o zostavovaní novej vlády.

Po ich stretnutí to povedal hovorca prezidentky Martin Strižinec.

"Pani prezidentka sa stretla s Igorom Matovičom a debatovali o procese zostavovania novej vlády," priblížil Strižinec.

To, v akom štádiu je zostavovanie vlády, podľa vlastných slov zatiaľ nevie.

Termín sa posúva

Zloženie novej vlády malo byť podľa vyjadrenia výhľadového premiéra Igora Matoviča z OĽaNO zo začiatku týždňa známe už v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

Líder Sme rodina Boris Kollár tento termín posunul na stredu, píše webový portál denníka SME.

Podľa priebehu povolebných rokovaní to však vyzerá tak, že rozdelenie ministerstiev a mená ich nových šéfov môžu byť jasné až koncom týždňa.

Nasvedčuje tomu aj to, že lídri strán sa ešte stále nestretli za jedným stolom a v priebehu utorka Matovič rokoval so zástupcom každej strany len osobitne.

Problémom finálnej dohody na rozdelení postov sú podľa viacerých zdrojov z prostredia rokovacích tímov požiadavky Sme rodina, SaS aj Za ľudí, ktoré sa bijú s Matovičovou predstavou.

Sme rodina mala podľa volebného výsledku získať tri ministerstvá. Strana Borisa Kollára chce naďalej post šéfa SIS, no neráta ho medzi tieto posty. Popri ňom si teda nárokuje na ďalšie ministerstvá, ktoré im podľa matematického delenia pripadajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedno z nich má byť ekonomické, teda doprava alebo hospodárstvo, potom post vicepremiéra pre investície a informatizáciu a napríklad ministerstvo práce.

Neisté je aj obsadenie ministerstva financií, kde sa ešte v pondelok takmer s istotou spomínal predseda SaS Richard Sulík, no Matovič vraj cúvol a nepozdáva sa mu, že toto ministerstvo by neviedol človek z jeho hnutia. Pôvodne sa hovorilo o Eduardovi Hegerovi.

Najslabšia strana z celej štvorice Za ľudí sa zasa stále neuspokojila s dvoma ministerstvami, na ktoré má podľa výsledného pomeru nárok.

Požaduje dve ministerstvá a vznik nového postu podpredsedu vlády pre regionálny rozvoj, alebo dve ministerstvá a päť či šesť štátnych tajomníkov.

S týmto však majú budúci partneri problém. Za ľudí presadzuje krížovú kontrolu cez štátnych tajomníkov ako jediná strana zo štvorice.

Skryť Vypnúť reklamu

Mená sa menia

Ako najpravdepodobnejší minister vnútra sa v pondelok javil Gábor Grendel z OĽaNO, čo podľa kuloárnych informácií stále platí.

Ministerstvo obrany by zrejme viedol Jaroslav Naď z OĽaNO, no otázne je obsadenie ďalších silných ministerstiev, ako sú doprava, hospodárstvo a financie, cez ktoré tečú najväčšie peniaze a majú pod sebou široké kompetencie.

Kollár v utorok potvrdil, že ich pôvodný nominant na ministerstvo dopravy Štefan Holý, je "stále v hre" o tento post. Napriek tomu, že väčšina expertov na pondelkovom stretnutí v Národnej banke Slovenska kritizovala jeho plán výstavby nájomných bytov.

S Holým, ktorý mal v minulosti prepojenia na mečiarovského privatizéra Vladimíra Poóra, majú problém najmä v Za ľudí a SaS.

Skryť Vypnúť reklamu

Za ľudí by malo záujem o spravodlivosť, pôdohospodárstvo či ministerstvo zahraničných vecí.

Predseda Za ľudí Andrej Kiska sa na rokovaniach už nezúčastňuje a zastupuje ho podpredsedníčka strany Veronika Remišová. Kiska svoje rozhodnutie zostať v Poprade odôvodnil na facebooku problémami so srdcom.

O jeho odchode z politiky sa pri tom špekulovalo ešte pred parlamentnými voľbami.

Strany budú v rokovaniach pokračovať v stredu, zatiaľ však nie je jasné, či sa už stretnú vo štvorici.

Krížová kontrola nebude

Princíp krížovej kontroly, keď štátneho tajomníka nominuje iná politická strana ako ministra, je podľa dvoch zdrojov z prostredia rokovaní už vyriešená otázka.

Proti takejto kontrole, ktorú presadzovalo Za ľudí, sa postavili zvyšné tri strany. Sú za to, aby za všetky posty na ministerstve niesla plnú zodpovednosť jedna strana.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak tam má byť štátny tajomník len na okrasu, nemalo by to veľký význam," hovoril minulý týždeň budúci premiér Matovič.

V minulom volebnom období to vo väčšine rezortov fungovalo tak, že minister bol z inej strany ako jeho štátni tajomníci. Ukázalo sa však, že hoci boli niektorí k ministrovi kritickí, veľa toho nezmohli.

Štátny tajomník na ministerstve obrany Róbert Ondrejcsák z Mosta-Hídu sa dostal do sporu s vedením vlastného rezortu viackrát.

Hoci Ondrejcsák kritizoval miliónové nákupy, ktoré SNS v armáde rozbehla, sám verejne priznával, že k detailom prístup nemá. Šéf rezortu Peter Gajdoš z SNS ho totiž ku kľúčovým dokumentom nepustil s odôvodnením, že nejde o jeho agendu.

Po štyroch mesiacoch vo funkcii štátneho tajomníka na ministerstve školstva zas skončil Erik Tomáš zo Smeru a vrátil sa do parlamentu. Nepáčilo sa mu, že od ministra Petra Plavčana z SNS nedostal dosť právomocí.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátny tajomník totiž môže robiť to, čo mu určí minister. Môže mať väčšie právomoci, no jeho úloha sa môže na ministerstve zúžiť aj na najmenej dôležité oblasti.

"Náš štátny tajomník tam varí kávu," sťažoval sa v októbri šéf SNS Andrej Danko, keď hovoril o svojom nominantovi Jaroslavovi Ridoškovi na ministerstve zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

8 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

11 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

12 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

14 h