SME
Piatok, 25. september, 2020 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Koronavírus už je v celej Európskej únii. Tá sa bráni kritike, že nič nerobí

"Hovorte mi o Únii! Keď iní niečo potrebujú, Taliani musia platiť, ale keď Taliansko potrebuje iných, zatvoria svoje dvere a peňaženky," vyhlásil Salvini.

Zdravotník v ochrannom odeve meria teplotu šoféra autobusu na hraničnom priechode Českej republiky s Nemeckom v Rozvadove v pondelok 9. marca 2020. Zdravotník v ochrannom odeve meria teplotu šoféra autobusu na hraničnom priechode Českej republiky s Nemeckom v Rozvadove v pondelok 9. marca 2020. (Zdroj: TASR/AP)

V Európskej únii už nie je jediný štát bez pacienta nakazeného novým typom koronavírusu.

Každá krajina sa epidémii snaží zvládnuť po svojom a mnohé prišli s razantnými krokmi. Sama EÚ je však z pohľadu kritikov skoro neviditeľná.

Za nečinnosť ju kritizujú euroskeptici aj jej obyvatelia. Únia sa však bráni. Podľa Európskej komisie dohliada na výmenu informácií aj to, aby nevznikali protichodné opatrenia, píše server idnes.cz.

Posledná únijná krajina, do ktorej choroba COVID-19 doputovala, je Cyprus.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedným z dvoch pozitívne testovaných je podľa stanice Deutsche Welle šesťdesiatštyriročný lekár, ktorý sa začiatkom mesiaca vrátil z Veľkej Británie.

Druhým je potom dvadsaťpäťročný muž, ktorý prišiel z Milána, píše portál In-Cyprus. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva však nie je dôvod na paniku.

Každý, kto prišiel zo zeme s potvrdenými prípadmi koronavírusu, sa má uchýliť do domácej karantény a zavolať na predpísané číslo.

V Európe, či už v EÚ alebo mimo nej, už pritom prakticky nie je štát, ktorý by nemal svojho chorého.

Objavil sa všade od Švédska po Grécko, od Francúzska po Ukrajinu vrátane krajiniek, ako je San Maríno, Andorra a Lichtenštajnsko. Výnimkami sú len Čierna Hora a Kosovo.

V každej krajine k nákaze pristupujú inak a ani v Únii sa doteraz nezaviedli jednotné opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

V rozhovore pre Radiožurnál to v utorok uviedol tiež námestník českého ministerstva zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula.

Epidémiu sa podľa neho nikde v Európe doteraz nepodarilo dostať pod kontrolu.

"Keď vidíme, ako skokový je vývoj napríklad v Španielsku, je úplne na mieste diskutovať o nejakých opatreniach, ktoré by sa mala týkať celej Európy a ktorá by mala harmonizovať aktivity jednotlivých krajín," povedal.

Európsku úniu za jej nečinnosť kritizujú najmä euroskeptici, medzi nimi napríklad predseda talianskej strany Liga a bývalý minister vnútra Matteo Salvini.

"Hovorte mi o Únii! Keď iní niečo potrebujú, Taliani musia platiť, ale keď Taliansko potrebuje iných, zatvoria svoje dvere a peňaženky," vyhlásil.

Skryť Vypnúť reklamu

Situáciu v Európe minulý piatok okomentovala tiež americká CNN, podľa ktorej tunajším štátom hrozí nielen nedostatok rúšok a respirátorov, ako upozornil český minister zdravotníctva Adam Vojtech, ale aj liekov.

A to preto, že sa väčšinou vyrábajú v Číne a Indii.

"Ak Európa nie je pripravená, nie je to úplne jej vina," dodáva stanica s vysvetlením, že si jednotlivé krajiny únie zodpovedajú za svoje zdravotníctvo a hranice samy.

Informácie si však podľa nej mali odovzdávať skôr a lepšie, nielen medzi sebou, ale aj s Bruselom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Útok nožom v Paríži si vyžiadal najmenej dvoch zranených

Príčina útoku zatiaľ nie je známa. Incident vyšetruje francúzska protiteroristická prokuratúra. Páchateľ útočil neďaleko redakcie Charlie Hebdo.

Polícia na mieste útoku.
Európska únia

Ani v okolitých krajinách nie je covidová situácia ružová

Rekordné čísla hlási Poľsko, na Ukrajine sa k minulotýždňovému maximu blížia a v Česku je tretí deň po sebe vyše dvetisíc prípadov.

Cestujúci v pražskej električke.
Slovensko

Slovensko má nový rekord v počte infikovaných, pribudlo ich 419

Predseda vlády veril, že ľudia si budú väčšiu slobodu vážiť a budú sa správať rozumne. Nedovolím, aby nezodpovední ignoranti ohrozovali naďalej nevinných ľudí, dodal Matovič.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Daniel Lipšic prekvapil, nebude kandidovať za generálneho prokurátora

"Som presvedčený, že som dnes užitočnejší v prvej línii, teda pri každodennom riešení konkrétnych prípadov a káuz, ktoré sú „na stole“ a ktoré – pevne verím – ešte pred súd dostaneme. Preto nebudem kandidovať," vysvetlil.

Daniel Lipšic.