SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Čínska vojna proti pravde o koronavíruse

Čínsky režim tým, že potlačil pravdu o tom, že sa na jeho území objavil smrteľný koronavírus, ohrozil nielen svojich vlastných ľudí, ale aj celé medzinárodné spoločenstvo.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

"Pri svojom súčasnom smerovaní môže Čína - či už náhodou alebo úmyselne - spôsobiť zvyšku sveta značné škody," napísal publicista Daniel Henninger v časopise Wall Street Journal 29. januára 2020.

"Čínska komunistická vláda predstavuje čoraz väčšiu existenciálnu hrozbu nielen pre svojich vlastných občanov, ale aj pre celý svet," napísal známy historik Victor Davis Hanson 20. februára 2020, píše Giulio Meotti v článku uverejnenom na webe gatestone Institute.

Podľa novín The Sunday Times:

SkryťVypnúť reklamu

"Podľa jedného čínskeho mediálneho zdroje identifikovali čínske laboratóriá koncom decembra 2019 nový záhadný vírus vo forme vysoko infekčného patogénu, ale bolo im nariadené zastaviť test, zničiť vzorky a všetky správy o tomto objave potlačiť."

"1. januára 2020 nariadil regionálny šéf zdravotnícke služby vo Wu-chan, centre epidémie, zničenie laboratórnych vzoriek, ktoré preukázali príčinu nevysvetliteľného vírusového zápalu pľúc (pneumónie). To, že k prenosu tohto ochorenia dochádza i z človeka na človeka, priznala Čína až o tri týždne neskôr. "

"Detaily zverejnené na rešpektovanom nezávislom spravodajskom portáli Caixin Global, poskytujú doteraz najjasnejšie dôkazy o rozsahu utajenia tejto epidémie v kľúčových prvých týždňoch, keď bola úplne stratená cenná príležitosť na kontrolu prepuknutia epidémie."

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Si Ťin-pching vo svojom prejave 31. decembra 2019 triumfálne vyhlásil nový rok 2020 za dôležitý míľnik, keď Čína oslávi sto rokov prevratného vývoja.

"Cenzúra môže mať smrteľné následky," povedal minister zahraničia USA Mike Pompeo 25. februára 2020.

"Ak by Čína dovolila svojim aj zahraničným novinárom a zdravotníckemu personálu slobodne informovať, tak by čínske orgány aj ostatné národy boli na túto výzvu oveľa lepšie pripravené."

Svetová zdravotnícka organizácia bohužiaľ urobila opak a Čínu za jej boj proti tejto epidémii koronavírusu "pochválila". Rovnako sa zachovala tiež Európa.

V Číne bolo zhruba polovici populácie - 780 miliónom ľudí - nariadené drastické obmedzenie cestovania, a čínsky prezident Si Ťin-pching využil túto krízu na posilnenie svojej kontroly nad čínskou spoločnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 2013 pokračuje Si Ťin-pching v rozširovaní svojej nesmiernej moci a má rozhodne v úmysle zostať "prezidentom do konca svojho života".

A teraz sa snažia využiť epidémia koronavírusu k tomu, aby ešte viac utiahol skrutky svojej kontroly nad celou Čínou a umlčal akýkoľvek protest.

Dôsledky pre Taliansko, ktorá má v súčasnosti (začiatok marca 2020, pozn. Prekladateľa) oveľa viac infikovaných osôb než zvyšok Európy dokopy, opísal Massimo Galli, vedúci špecialista na infekčné choroby v milánskej nemocnici Sacco Hospital, takto:

"Toto je situácia naprostej núdze. Áno, mám veľké obavy. Epidémia sa rozšírila na veľkú časť Talianska ... A to je, úprimne povedané, z pohľadu zdravotníckeho systému núdzová situácia. Je to ekvivalent tsunami, pretože ide o obrovský počet vážne chorých pacientov , ktoré musíme naraz hospitalizovať. A to, čo vidíme, je len špička ľadovca. Je riziko, že aj tie najlepšie zdravotnícke systémy na svete, a my v Taliansku jeden taký máme, nebudú schopné takéto zaťaženie zvládnuť."

SkryťVypnúť reklamu

V Číne dostávala pravda na frak. Laboratórium šanghajského zdravotníckeho centra (Shanghai Health Center) bolo uzavreté 12. januára 2020, deň potom, čo tím profesora Čang Jung-čená zverejnil na otvorených platformách sekvenciu DNA koronavírusu.

Čínsky režim zabránil svojim vedcom v hľadaní spôsobov, ako epidémiu zabrániť. Ich "zločin"? - Zverejnili sekvenciu DNA koronavírusu skôr ako čínske úrady.

"Táto epidémia odhalila v Číne korupcii, byrokraciu, kontrolu informácií a cenzúru," povedal Phillip Wu, komentátor na voľnej nohe z Pekingu.

A ak si myslíte, že čínsky komunistický režim zasahuje len vo vlastnej krajine, prečítajte si nedávnu britskú správu, ktorá odhaľuje, ako Čína obmedzuje akademickú slobodu vo Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu

Ceng Jing-čchun a Čen Len, dve zdravotné sestry z Wu-chanu, epicentra epidémie koronavírusu, poslali do redakcie odborného lekárskeho časopisu The Lancet dramatický list, v ktorom požiadali medzinárodnú vedeckú komunitu o pomoc:

"Podmienky tu vo Wu-chan sú veľmi vážne a extrémnejšie, než sme si kedy dokázali predstaviť. Existuje závažný nedostatok ochranných prostriedkov, ako sú respirátory N95, tvárové štíty, plášte a jednorazové zdravotné rukavice. Ochranné okuliare sú vyrobené z plastu a musia byť opakovane čistené a sterilizované priamo na oddeleniach, a stávajú sa takmer nepriehľadnými."

O deň neskôr zdravotné sestry požiadali o stiahnutie svojho listu.

Čínsky režim zatkol doktora Li Wen-Lianga, ktorý zverejnil prvé správy o epidémii koronavírusu. Li Wen-liang čoskoro potom koronavírusy podľahol.

SkryťVypnúť reklamu

30. decembra 2019 poslal doktor Li Wen-liang svojim kolegom zdravotníkom varovanie, ale polícia mu nariadila, aby prestal "rozširovať falošné správy."

Mnohí novinári pravdivo popísali, čo sa deje, ale boli následne zatknutí alebo "zmiznutí".

Debaty na sociálnych sieťach v Číne čulo pretriasali koronavírus týždne pred tým, než sa objavili prvé oficiálne správy čínskej vlády.

Čínsky komunistický režim teraz oznámil plány na vydanie knihy o prepuknutí tejto epidémie v šiestich jazykoch - kniha vykreslí prezidenta Si Ťin-pchinga ako "veľkého vodcu", ktorý "sa stará o blaho národa".

Wu-chanský inštitút virológie vykonáva vedecký výskum "najnebezpečnejších patogénov" na svete v laboratóriu, ktorá má najvyššiu úroveň biologického zabezpečenia v pevninskej časti Číny.

SkryťVypnúť reklamu

To, že by súčasný koronavírus mohol súvisieť s Wu-chanským inštitútom virológie je považované za bláznivú "konšpiračné teóriu", ale okamžité čínske odmietnutie pomoci od amerických Center pre kontrolu chorôb pochopiteľne vzbudzuje podozrenie.

Podľa Paula Wolfowitza, bývalého prezidenta Svetovej banky a bývalého námestníka ministra obrany USA:

"Skutočnosť, že Wu-chan je domovom pokročilého čínskeho výskumného laboratória na vírusy známeho ako Wu-chanský inštitút virológie, ktorý pracuje na tajných projektoch pre čínsku armádu, predvídateľne vyvolala špekulácie, že nový koronavírus mohol napríklad z tohto ústavu nejako uniknúť."

"Neverte novinárskej kačici, že koronavírus mohol uniknúť z laboratória," napísal v denníku New York Post expert na Čínu Steven Mosher.

SkryťVypnúť reklamu

Pravdu nepoznáme a možno sa ju nikdy nedozvieme. Teória, že vírus pochádza z biologického výskumného laboratória, by sa skutočne mohla ukázať ako šialene "alternatívna".

Nie je však legitímne a oprávnené aspoň trochu zapochybovať, keď si uvedomíme, ako je Čína tajnostkárska, a ako zo začiatku tvrdo cenzurovala všetky správy o tomto víruse?

Každému je celkom jasné, že čínsky komunistický režim neberie ohľad na životy jednotlivcov, slobodu a dôstojnosť.

Režim zabíja väzňov, aby získal orgány na transplantáciu, a vykonáva "nútené potraty" za účelom "kontroly populácie".

V Číne nevyčíňa len epidémia koronavírusu, ale aj epidémia "zabíjania detí".

Podľa výskumu, ktorý vykonal Harry Wu, 75 rokov čínsky aktivista za ľudské práva, pracuje dnes v čínskych "prevýchovných táboroch šesť až osem miliónov väzňov".

SkryťVypnúť reklamu

Medzitým čínsky režim tým, že potlačil pravdu o tom, že sa na jeho území objavil smrteľný koronavírus, ohrozil nielen svojich vlastných ľudí, ale aj celé medzinárodné spoločenstvo.

Taliansko urobilo fatálnu chybu, že dôverovala čínskemu režimu. Namiesto toho, aby kontrolovala všetkých cestujúcich - ako Číňanov, tak Talianov - vracajúcich sa z Číny hneď od januára 2020, nechala Taliansko svoje hranice otvorené.

Teraz sú desiatky tisíc Talianov v karanténe, 9 172 ľudí je nakazených a zaznamenaných bolo 464 úmrtí (údaje z 10. marca 2020).

Ekonomika severného Talianska je ochromená, medzi ľuďmi panuje strach a hystéria a v Miláne sú police supermarketov prázdne.

Taliansko je teraz po Číne a Južnej Kórei treťou najviac zasiahnutú krajín na svete. A Irán nie je o veľa pozadu.

SkryťVypnúť reklamu

Profesor Dali Jang, politológ na Chicagskej univerzite, v rozhovore pre noviny South China Morning Post prirovnal dopad epidémie koronavírusu ku katastrofe jadrovej elektrárne v Černobyle na Ukrajine z roku 1986.

"Táto kríza bude mať rozsah krízy po katastrofe v Černobyle, najmä preto, že s týmto vírusom budeme musieť bojovať po celé roky," povedal Dali Jang.

Farmaceutické a biotechnologické spoločnosti na celom svete usilovne pracujú na vakcíne, ktorá by mala šíreniu tejto epidémie v určitom okamihu obmedziť.

V roku 1979 došlo vo Sverdlovsku k prepuknutiu ochorenia antraxom, keď smrtiace spory uniknuté zo sovietskych zariadení biologických zbraní zabili najmenej 64 ľudí.

Sovietske a potom ruské úrady dokázali tento incident ututlať až do roku 1992. Zdá sa, že utajenie jadrových, vírusových a biologických katastrof, ktoré sa vyskytnú v diktatúrach, je v týchto krajinách rutinou.

SkryťVypnúť reklamu

Bohužiaľ sa zdá, že my na Západe robíme s komunistickou Čínou rovnakú neodpustiteľnú chybu ako v prípade Sovietskeho zväzu: Dôverujeme paranoidnej a nemilosrdnej diktatúre.

"Je jasné," poznamenal čínsky disident Ma Ťien, "že vírus totalitnej vlády [čínskeho prezidenta] Si Ťin-pchinga ohrozuje nielen zdravie a slobodu čínskeho ľudu, ale aj zdravie a slobodu nás všetkých po celom svete."

Príspevky na serveri WeChat venované zosnulému doktorovi Li Wen-liang obsahovali citáty sovietskeho chemika Valerija Legasova, ktorý vyšetroval katastrofu v Černobyle, a chcel o tejto katastrofe verejnosť pravdivo informovať, ale bol sovietskym režimom umlčaný, prenasledovaný a prinútený klamať:

"Akú má lož cenu? Nejde o to, že ju budeme považovať za pravdu. Vážnym nebezpečenstvom je to, že ak stále počujeme lži, tak už skutočnú pravdu nakoniec ani nespoznáme ..."

SkryťVypnúť reklamu

Valerij Legasov si vzal život. Jedného dňa budeme my, obyvatelia Západu, možno mať výčitky svedomia kvôli tomu, že sme neurobili čínsky komunistický režim zodpovedným za jeho chladnokrvné zločiny.

Ustupovanie Číne, rovnako ako predtým Sovietskemu zväzu, nie je len zlyhaním; môže spôsobiť celosvetovú smrteľnú hrozbu.

Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu