SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

EÚ nezabudla na boj proti terorizmu a podporuje jeho obete

Európsky deň pamiatky obetí terorizmu bol stanovený dnes ako pripomienka bombových útokov v Madride z 11. marca 2004.

Dnešný spomienkový akt v Paríži. Francúzsky prezident Emmanuel Macron so ženou, vedľa nich španielsky pár, kráľ Felipe VI a kráľovná Letizia, vľavo francúzsky premiér Edouard Philippe a vpravo belgický Didier Reynders.Dnešný spomienkový akt v Paríži. Francúzsky prezident Emmanuel Macron so ženou, vedľa nich španielsky pár, kráľ Felipe VI a kráľovná Letizia, vľavo francúzsky premiér Edouard Philippe a vpravo belgický Didier Reynders. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Teroristické útoky, ktoré v posledných rokoch zasiahli členské krajiny Európskej únie, sú útokmi na európske hodnoty a európsky spôsob života.

Uviedla to v stredu Európska komisia (EK) v oficiálnom vyhlásení pri príležitosti 16. Európskeho dňa pamiatky obetí terorizmu.

Európsky deň pamiatky obetí terorizmu bol stanovený na 11. marca ako pripomienka bombových útokov v Madride z 11. marca 2004.

"V dnešný deň si spomíname a uctievame všetky obete teroristických zverstiev a stojíme po boku tých, ktorí smútia a znášajú fyzické a psychologické utrpenie v dôsledku teroristických činov," uvádza sa v dokumente exekutívy EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo vyhlásení sa uvádza, že EÚ bude aj naďalej bojovať proti všetkým, ktorí sa snažia ublížiť a rozdeliť "našu spoločnosť" prostredníctvom nenávisti a násilia, a bude naďalej posilňovať odolnosť proti útokom všetkých druhov.

"Každý v Únii má právo cítiť sa bezpečne vo svojich vlastných uliciach a vo svojom vlastnom dome," uviedla eurokomisia.

Dokument tiež zdôraznil, že ani jedna obeť terorizmu nezostane osamote alebo zabudnutá, lebo EÚ bude aj naďalej podporovať obete a ich blízkych, chrániť ich práva a ručiť za to, že ich hlasy budú vypočuté.

"Prostredníctvom novozaloženého Centra odbornosti EÚ pre obete terorizmu poskytujeme členským štátom odborné znalosti a poradenstvo, aby mohli pomôcť obetiam v prípade teroristického útoku," uvádza so vyhlásení EK.

Skryť Vypnúť reklamu

Komisia pri tejto príležitosti pripomenula, že EÚ má zavedený silný právny rámec na podporu obetí terorizmu. V smernici o právach obetí je stanovený súbor záväzných práv pre všetky obete trestných činov a zodpovedajúce povinnosti členských štátov.

Smernica o boji proti terorizmu vyžaduje, aby členské štáty zabezpečili prístup k profesionálnym a špecializovaným podporným službám okamžite po útoku a tak dlho, ako to bude potrebné.

Právne predpisy EÚ o odškodňovaní zase poskytujú obetiam násilných a úmyselných trestných činov právo na prístup k vnútroštátnym systémom odškodnenia aj v prípade cezhraničných útokov.

Centrum odbornosti EÚ pre obete terorizmu začalo fungovať v januári 2020. Jeho cieľom je poskytovať členským štátom eurobloku a povereným organizáciám usmernenie, ktoré im pomáha pri poskytovaní pomoci obetiam po teroristickom útoku.

Skryť Vypnúť reklamu

Komisia v súčasnosti pracuje na novej stratégii práv obetí na roky 2020-24, ktorú chce predložiť v priebehu tohto roka. Stratégia sa zameria na posilnenie postavenia obetí trestných činov, posilnenie spolupráce a koordinácie medzi vnútroštátnymi orgánmi, zlepšenie ochrany a podpory obetí a uľahčenie prístupu k odškodneniu. Osobitná pozornosť sa bude venovať najohrozenejším obetiam, ako sú obete terorizmu.

Boj proti terorizmu bude kľúčovým prvkom novej stratégie bezpečnostnej únie, ktorú EK predstaví v prvej polovici tohto roka.

Emmanuel Macron a Filip VI. si uctili obete terorizmu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, španielsky kráľ Filip VI. a jeho manželka, kráľovná Letizia, si dnes v Paríži uctili obete teroristických činov, ktoré postihli ich krajiny. Na podujatí sa zúčastnili aj ľudia, ktorí útoky prežili, či rodiny zosnulých.

Skryť Vypnúť reklamu

Macron si uctil obete niekoľkých útokov, ktoré otriasli Francúzskom.

Patria medzi ne napríklad streľba v židovskej škole v roku 2012 či nasledovné útoky na satirický týždenník Charlie Hebdo, návštevníkov koncertu v Bataclane, hostí v kaviarňach či policajtov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Markéta Šichtařová: Opatrenia fungovať nebudú

Krajiny, ktoré majú pri prvej vlne najmenšiu úmrtnosť ľudí, teda najmenšiu imunizáciu, budú mať oveľa hlbšiu vlnu druhú.

Ilustračné.
Názory

Václav Klaus: Hra so štatistikami, ktorá nikdy neskončí

Je banálne hovoriť, že liečenie nesmie byť svojimi dôsledkami horšie ako sama choroba. Vždy ide o niečo za niečo. Nesprávajme sa tak, ako by to bolo buď - alebo.

Václav Klaus.
Slovensko

Prezident lekárskej komory vyzýva Naďa, aby sa mu ospravedlnil

Kollár tvrdí, že za žiadny svoj ani iný biznis neloboval a ministra vyzýva, aby svoje tvrdenia preukázal.

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.
Európska únia

Európski lídri reagujú na útok nožom v Nice. Macron vyhlásil, že Francúzsko sa svojich hodnôt nevzdá

"Všetci v Európe pociťujeme túto bolesť. Je našou povinnosťou sa spoločne postaviť proti násiliu a proti tým, ktorí sa snažia podnecovať a šíriť nenávisť," uviedol predseda Európskeho parlamentu.

Dejisko útoku, Katedrále Notre-Dame v Nice.