SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Prezidentka nebude vetovať novelu, ktorou sa má zaviesť 13. dôchodok

Podala však podanie na Ústavný súd SR, aby túto novelu preveril.

Prezidentka Zuzana Čaputová.Prezidentka Zuzana Čaputová. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA - Na Slovensku sa zavedie 13. dôchodok, ktorý má byť vyplatený od novembra tohto roka.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu oznámila, že nebude vetovať novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa má táto mimoriadna dávka zaviesť.

Podala však podanie na Ústavný súd SR, aby túto novelu preveril.

Upozornila zároveň na to, že ešte sa nestalo, aby vláda predložila takýto druh zákona tesne pred parlamentnými voľbami do parlamentu, ako sa stalo na Slovensku, a rokovalo sa o ňom v skrátenom režime.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Čaputovej by sa takýmto spôsobom nemali zákony prijímať.

Richter: Vie byť nadstranícka

Dosluhujúci minister práce Ján Richter (Smer-SD) je rád, že prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona, ktorou sa na Slovensku zavedie 13. dôchodok.

"Som rád, že tak urobila. Obrátila sa aj na Ústavný súd (ÚS) SR, rešpektujeme toto jej právo. Pripravíme podklady pre ÚS SR, aby sme obhájili naše rozhodnutie, čo sa týka procesu prijatia," uviedol po skončení stredajšieho rokovania vlády Richter.

Zavedenie 13. dôchodku je podľa neho pozitívnou správou pre 1,5 milióna dôchodcov na Slovensku.

"Týmto rozhodnutím pani prezidentka potvrdila, že vie byť aj nadstranícka a vie prijímať rozhodnutia, ktoré sú v prospech ľudí, a to aj napriek výhradám k procesu," uviedol Richter.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidentka vo svojom vyhlásení v stredu namietala proces, akým sa novela v parlamente prijala, najmä to, že sa o nej rokovalo tesne pred parlamentnými voľbami a v skrátenom režime.

"Aj pani prezidentka to, čo kritizovala, bol proces a nie vecný obsah. Ja som osobne presvedčený, že keď takým veľkým počtom poslanci schválili aj skrátené konanie, že to je veľmi dôležitý argument aj smerom k ÚS SR. Bolo to prijaté demokratickým spôsobom," myslí si Richter s tým, že toto opatrenie si štát môže dovoliť.

"Bude to mať vplyv na rozpočet Sociálnej poisťovne. Ja som presvedčený, že sa bude vedieť s touto otázkou vyrovnať," dodal Richter.

Nahrádza vianočný príspevok

Trinásty dôchodok pre všetkých penzistov nahradí doterajší vianočný príspevok, ktorý Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len tým penzistom, ktorých dôchodok alebo úhrn dôchodkov dosahoval najviac 658,50 eura.

SkryťVypnúť reklamu

Kým suma vianočného príspevku klesala s rastúcou výškou dôchodku, trinásty dôchodok bude Sociálna poisťovňa vyplácať v rovnakej výške pri rovnakom druhu dôchodku.

Všetci starobní dôchodcovia dostanú v novembri tohto roka trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie.

Za trináste dôchodky v parlamente štyri dni pred parlamentnými voľbami hlasovalo 88 poslancov.

Uzákonenie trinástych penzií podporili poslanci za Smer-SD, SNS, ĽSNS a hnutie Sme rodina. Novelu zákona parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

Poberatelia ostatných druhov dôchodkov budú dostávať vždy v novembri trinásty dôchodok vo výške, ktorá zodpovedá priemernej sume daného druhu dôchodku.

Pri predčasných dôchodcoch pôjde v tomto roku o 433 eur, invalidných penzistoch s mierou postihnutia nad 70 percent 380 eur, invalidných dôchodcoch pri miere postihnutia do 70 percent 209 eur, vdovy budú poberať trinásty dôchodok v sume 263 eur, vdovci 208 eur a poberatelia sirotských dôchodkov 138 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Trinásta penzia pre poberateľov sociálnych dôchodkov v tomto roku dosiahne 255 eur a invalidných dôchodcov z mladosti 281 eur. Nárok na trinástu penziu bude mať 1 milión 422-tisíc dôchodcov.

Poberateľ sólo starobného dôchodku dostane trinásty dôchodok vo výške priemerného starobného dôchodku.

Pri viacerých sa vyplatí iba ten najvyšší

"V prípade, ak bude mať poistenec nárok na viacero dôchodkových dávok, vyplatí sa len jeden 13. dôchodok a to ten, ktorého suma je najvyššia," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Ak teda dôchodkyňa dostáva napríklad starobný dôchodok vo výške 450 eur a k tomu vdovský dôchodok 150 eur, bude mať nárok len na trinásty dôchodok v sume 450 eur.

Trináste dôchodky sa budú s výnimkou sociálneho dôchodku a invalidného dôchodku z mladosti financovať z rozpočtu Sociálnej poisťovne. Poisťovňa pritom dokázala hospodáriť bez finančnej pomoci štátu len v minulom roku.

SkryťVypnúť reklamu

Už v tomto roku by mala zo štátneho rozpočtu dostať finančnú výpomoc v sume 200 miliónov eur a v roku 2021 ďalších 100 miliónov eur. Finančná pomoc štátu pre Sociálnu poisťovňu sa tak bude musieť zvýšiť.

Výdavky na vyplácanie trinástych dôchodkov majú v tomto roku dosiahnuť 589 miliónov eur ročne. Po odpočítaní 147 miliónov eur, ktoré sa usporia na zrušených vianočných príspevkoch, tak čisté výdavky na trináste penzie predstavujú 442 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu