SME
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Idem šíriť vírus. Japonec nakazený koronavírusom úmyselne chodil do barov

Hoci vláda obmedzila verejné podujatia, vírus sa šíri na menších akciách.

Obyvatelia Tokia sa na ľudnatých uliciach pohybujú s ochrannými maskami.Obyvatelia Tokia sa na ľudnatých uliciach pohybujú s ochrannými maskami. (Zdroj: TASR/AP)


TOKIO - Mal zostať doma. Úrady u Japonca totiž identifikovali koronavírus. Muž však napriek nariadeniu opustil dom a išiel do víru mesta, aby, šíril vírus '. Dva bary tak museli byť dezinfikované a niekoľko zákazníkov otestovaných.

Rodičia nemenovaného päťdesiatročného muža z japonského mesta Gamagori boli nakazení koronavírusom.

U muža sa síce neprejavili žiadne príznaky, ale lekári u neho potvrdili prítomnosť vírusu. Zdravotníci tak mužovi nariadili, aby zostal doma, kým ho deň na to neprevezmú úrady do jednej z nemocníc, píše server lidovky.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Namiesto toho sa však muž podľa agentúry Fuji News Network rozhodol ísť do dvoch barov v malom prístavnom meste. Jednému z členov rodiny vraj povedal: "Idem šíriť vírus".

Podľa denníka The Tokyo Reporter si päťdesiatročný muž vzal taxi a odišiel do baru Izakaya, kde nejaký čas pobudol a následne prešiel do neďalekého filipínskeho baru.

Po konzumácii niekoľkých alkoholických nápojov prezradil ďalším hosťom podniku, že bol pozitívne otestovaný na koronavírus. Zamestnanci baru potom okamžite kontaktovali zdravotnícke úrady a políciu.

O niekoľko desiatok minút neskôr sa vo filipínskom bare objavili strážnici v ochranných oblekoch, ale nakazený muž už podnik opustil a taxíkom odišiel domov.

Podľa spravodajských agentúr museli byť obaja bary dezinfikované a sterilizované. Zamestnanci aj ďalší zákazníci museli prejsť testovaním na prítomnosť koronavírusu v krvi.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nemôžem to pochopiť," povedal jeden zo zamestnancov lokálnym médiám. "Nemám slov, jediné, čo cítim, je zlosť."

Poľutovaniahodné

Úrady o niekoľko hodín neskôr usporiadali tlačovú konferenciu, aby sa za incident ospravedlnili.

"Je to poľutovaniahodné, že muž, ktorý sa nakazil od rodičov, nezostal doma, ako mu bolo nariadené," uviedol pre médiá starosta mesta Tošiaki Suzuki.

V Japonsku bolo v utorok potvrdených 59 nových prípadov ochorenia koronavírusom. To je najväčší jednodenný nárast od vypuknutia ochorenia, uviedla japonská televízna stanica NHK.

Celkom je v krajine evidovaných 1278 prípadov novej nákazy, vrátane 696 nakazených na lodi Diamond Princess, ktorú japonské úrady vzali do karantény.

Skryť Vypnúť reklamu

V stredu bol v Japonsku novo potvrdený jeden nový prípad ochorenia, a to v západnej prefektúre Hjógo. Choroby COVID-19, ktorú nový koronavírus spôsobuje, v krajine podľahlo 19 osôb, vrátane siedmich z výletnej lode.

Japonsko od vypuknutia ochorenia uzavrelo školy, zoologické záhrady, zábavné parky a drasticky obmedzilo verejné podujatia.

Ukazuje sa však, že sa ochorenie šíri na menších akciách, vrátane reštaurácií a malých hudobných klubov.

V Osake sa ako hlavné miesta prenosu ochorení ukázali byť štyri malé hudobné kluby.

Prvý prípad sa v meste objavil 27. februára a do utorka ich tam bolo 73, z toho 58 osôb navštívilo štyri menšie hudobné akcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Európska únia

V Česku prudko rastie počet vážne chorých pacientov

Štvrtý deň po sebe hlási krajina viac ako dvetisíc prípadov za deň. Počas víkendu také čísla predtým ešte nezaznamenali, testuje sa však podstatne viac.

Európska únia

Záchranári z lode Alan Kurdi vytiahli zo Stredozemného mora 133 migrantov

Do Európy sa cez Stredozemné more od januára tohto roka do septembra dostalo viac ako 43 000 migrantov, uviedla OSN.

Migranti na člne.
Zahraničie

Seniorka dlhovala na daniach 6 centov, takmer prišla o strechu nad hlavou

Vinou úrokov a poplatkov sa suma vyšplhala na 300 dolárov. Staršia žena trpí Alzheimerovou chorobou, dcéra obvinila úradníkov z absolútneho nezáujmu a nedostatku ľudskosti.

Ilustračné foto.
Názory

Václav Klaus: Americká kultúrna revolúcia nás môže zničiť rovnako ako pred 100 rokmi revolúcia ruská (2)

Nastáva spochybňovanie konštánt našich životov, tradícií, zvyklostí aj toho, čo sa skrýva pod slovom hodnoty. Kultúrna revolúcia zasahuje hlboko, ide o ďalší z pokusov meniť človeka.

Václav Klaus.