SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Koronavírus ruší športové podujatia doma i vo svete

Sezónu predčasne ukončili lyžiarky, skončila aj hokejová súťaž na Slovensku. V zámorí prerušili slávnu NBA, zrušili MS v krasokorčuľovaní, ohrozená je futbalová Liga majstrov.

Petra Vlhová získala dva malé glóbusy, možnosť zabojovať ešte o veľký je prekazil koronavírus.Petra Vlhová získala dva malé glóbusy, možnosť zabojovať ešte o veľký je prekazil koronavírus. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Šírenie koronavírusu spôsobuje rušenie alebo zastavenie viacerých športových podujatí či súťaží.

Zasiahol aj najvyššiu domácu hokejovú súťaž, ktorá odpískala koniec, či Petru Vlhovú, pre ktorú sezóna skončila predčasne.

Prerušená je slávna zámorská basketbalová súťaž NBA, ohrozená je Liga majstrov po tom, čo koronavírus zistili u hráča Juventusu, v Európskej lige sa dnes neodohrajú dva osemfinálové zápasy paly off.

Svoje umenie na majstrovstvách sveta nepredvedú ani krasokorčuliari, ohrozené je aj najvýznamnejšie tohtoročné podujatie olympijské hry v Tokiu.

SkryťVypnúť reklamu

Pre ženy sa sezóna skončila, Vlhová má dva glóbusy

Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) zrušila pre hrozbu šírenia koronavírusu tohtotýždňové podujatie Svetového pohára zjazdárok vo švédskom Aare, na ktorom mala vyvrcholiť aktuálna sezóna súťažami v paralelnom slalome, obrovskom slalome a slalome.

Organizátori pretekov dospeli k radikálnemu verdiktu po preštudovaní nových odporučaní Švédskeho úradu verejného zdravotníctva.

Veľký glóbus pre víťazku celkového hodnotenia SP získala Talianka Federica Brignoneová, Slovenka Petra Vlhová si prevezme dva malé glóbusy za triumfy v slalome a paralelnom slalome.

"Zdravie športovcov, všetkých účastníkov podujatia aj celej verejnosti je prioritou FIS a všetkých zainteresovaných strán. Preteky v Aare nebudú v kalendári nahradené. Sezóna 2019/20 sa pre ženy skončila," uvádza sa na oficiálnom webe FIS.

Pôvodný harmonogram záveru ročníka sa poriadne preriedil a zjazdárky absolvovali posledné preteky ešte v závere februára v talianskom La Thuile.

SkryťVypnúť reklamu

V prvý marcový deň v tomto stredisku zrušili alpskú kombináciu, následne sa neodjazdili technické disciplíny v nemeckom Ofterschwangu pre nedostatok snehu a podujatia vo švédskom Aare a talianskej Cortine d'Ampezzo zrušili pre hrozbu koronavírusu.

Brignoneová nazbierala v celkovom hodnotení SP 1378 bodov a premiérovo v kariére získala veľký glóbus. Rovnako najlepšia bola aj v poradí obrovského slalomu a alpskej kombinácie.

V slalome a paralelných disciplínach triumfovala Vlhová, Švajčiarka Corinne Suterová bola najúspešnejšia v zjazde a super G.

Na druhom mieste v celkovom hodnotení sa ocitla Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá po smrti otca vynechala podstatnú časť pretekov. Vlhová obsadila tretiu pozíciu so súčtom 1189 bodov.

"Som šťastný zo zisku glóbusu, ale chcel som súťažiť až do konca sezóny. Pred začiatkom ročníka sme mali za cieľ získať aspoň jeden malý glóbus, ale v celkovom hodnotení sme stratili veľa bodov, ktoré nám chýbali na to, aby dosiahli celkový triumf. Vieme aj o problémoch, ktoré mala Mikaela Shiffrinová. Bola to bláznivá sezóna," zhodnotil pre RTVS taliansky tréner slovenskej lyžiarky Livio Magoni.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššia hokejová súťaž na Slovensku končí

Najvyššia hokejová súťaž na Slovensku sa v sezóne 2019/20 nedohrá. Zástupcovia klubov Tipsport Ligy na svojom stredajšom zasadnutí vo Zvolene rozhodli o jej predčasnom ukončení.

Pristúpili k tomu pre šíriacu sa koronavírusovú infekciu a na základe pondelkového rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR, ktorý predbežne na dva týždne zakázal usporiadanie všetkých športových podujatí v krajine.

O tom, či sa udelí majstrovský titul, rozhodne Ligová rada v najbližších dňoch.

Predstavitelia klubov sa spoločne so šéfom Pro-Hokeja Richardom Lintnerom dohodli, že zostávajúce kolá nadstavbovej časti a ani play off už tímy neodohrajú. Následne oficiálne požiadali Ligovú radu SZĽH o ukončenie sezóny, v čom im riadiaci orgán súťaže vyhovel.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetci sme išli na toto stretnutie s cieľom nájsť riešenia ako ligu dohrať. Zaoberali sme sa úvahou, že ak by sme dlhšie čakali, či by nám okolnosti umožňovali nejakým skráteným formátom ligu dokončiť. No ako diskusia pokračovala, každým ďalším príspevkom sme dospeli k tomu, že táto úvaha je nerealizovateľná. Dospeli sme k záveru, že v súčasnosti nie je možné dohrať súťaž žiadnym realizovateľným formátom. Či už z obchodnej, alebo logistickej stránky, je to nereálne. V tomto sa zhodli všetci zástupcovia," uviedol Lintner.

"Vzhľadom k ťažko predvídateľnej situácii spojenej so šírením koronavírusu je toto riešenie najprijateľnejšie, keďže by pre kluby bolo ekonomicky nevýhodné aj prípadné dohrávanie sezóny bez divákov," uviedol v tlačovej správe SZĽH.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný osud zrejme neminie ani ďalšie nižšie seniorské a mládežnícke súťaže:

"Momentálne platí prerušenie všetkých súťaží na dva týždne. Je vysoká pravdepodobnosť, že dôjde k predčasnému ukončeniu všetkých hokejových súťaží na Slovensku. Situácia je vážna v okolitých krajinách a my to nechceme podceniť. Rozhodnutie chceme modifikovať v krátkom čase," vyhlásil vo Zvolene generálny sekretár SZĽH Miroslav Valíček.

Kluby Tipsport Ligy sa na stretnutí vo Zvolene zhodli, že by bolo pre ne ekonomicky nevýhodné prípadné dohrávanie sezóny bez divákov. "Play-off je nosným produktom, ktorý obchodujeme a ponúkame fanúšikom i reklamným partnerom. To, že sa neodohrá, je katastrofa. Musíme teraz zodpovedne vyčísliť a následne eliminovať, znížiť ekonomické dopady, aby kvalita najvyššej hokejovej súťaže bola pre budúcu sezónu zachovaná v čo najlepšej miere," doplnil Lintner.

SkryťVypnúť reklamu

Po nadnárodnej EBEL lige, nemeckej DEL lige, poľskej a nórskej najvyššej lige je Tipsport Liga piata európska hokejová súťaž, ktorá ukončila sezónu predčasne. O tom, či sa v nej udelí majstrovský titul, bude v najbližších dňoch rozhodovať Ligová rada.

"V tomto momente tabuľka jasne ukazuje poradie. V najbližšej dobe zasadne riadiaci orgán a bude musieť rozhodnúť aj o tom, či sa vyhlási majster Slovenska, len víťaz ligy, alebo to bude akokoľvek inak uchopené. S tým súvisia aj otázky postupov medzi jednotlivými súťažami. Túto otázku bude treba riešiť globálnejšie a aj v komunikácii s riadiacimi orgánmi ostatných súťaží," povedal Lintner.

HC '05 iClinic Banská Bystrica, ako víťaz základnej časti, dostane právo štartovať v budúcoročnej hokejovej Lige Majstrov (CHL). Slovenský zväz ľadového hokeja a Ligové rady budú rokovať aj o osude ostatných súťaží prebiehajúcich pod hlavičkou SZĽH.

SkryťVypnúť reklamu

Hráčska asociácia SIHPA ešte pred zasadnutím apelovala prostredníctvom listu na vedenie SZĽH a spoločnosť Pro-Hokej, aby nepristúpili k úplnému zrušeniu súťaží.

"Takýto krok by bol zásadným zásahom do práv hráčov, nakoľko by hrozilo, že hráči nedostanú odmeny tak, ako sa s klubmi dohodli v hráčskych zmluvách," uviedla SIHPA v stanovisku.

Hráč Utahu sa nakazil koronavírusom

Vedenie zámorskej basketbalovej súťaže NBA sa rozhodlo od štvrtka do odvolania prerušiť ligu.

K opatreniu pristúpilo po pozitívnom teste na koronavírus u jedného z hráčov Utahu Jazz. Jeho meno nezverejnili, podľa zámorských médií ide o Francúza Rudyho Goberta.

K odloženiu zápasov prispela aj nevôľa majiteľov klubov hrať bez divákov. Agentúra AP s odvolaním sa na svoj zdroj informovala, že výluka by mala potrvať minimálne dva týždne.

SkryťVypnúť reklamu

NBA odložila program po stredajších zápasoch, duel Oklahomy City s Utahom dokonca zrušili tesne pred začiatkom, keď zistili výsledky testov nakazeného hráča, ten sa na palubovke nenachádzal.

Jazz v stanovisku odmietli potvrdiť, či ide o Golberta, uviedli, že hráča pôvodne testovali na chrípku, vyšetrenie ju však nepreukázalo, rozvoj symptómov potom poukázal na možnosť ochorenia COVID-19. Podľa komuniké je hráč nemocnici v Oklahome.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobené novým koronavírusom, "možno charakterizovať ako pandémiu. V USA evidujú 1329 prípadov, celosvetovo sa nákaza rozšírila do 124 krajín, počet chorých je viac ako 126-tisíc, 4634 ľudí zomrelo.

"Liga reagovala správne a adekvátne situácii. Teraz nám neostáva nič iné ako monitorovať vývoj udalostí," uviedol tréner Miami Erik Spoelstra.

SkryťVypnúť reklamu

S opatrením súhlasili aj ďalší predstavitelia NBA, podľa riaditeľa Orlanda Magic Alexa Martinsa je bezpečnosť najdôležitejšia:

"Myslím si, že je to správe rozhodnutie, liga musí dbať na bezpečnosť fanúšikov i hráčov. Zostaneme v kontakte aj s vládnymi a federálnymi úradmi a uvidíme ako sa to vyvinie."

NBA prerušila ligu v rovnaký deň, ako sa rozhodli odložiť zápasy v univerzitnej lige. Ešte skôr k tomu pristúpila aj Ivy League združujúca najprestížnejšie univerzity na východnom pobreží USA.

"Odporúčame obmedziť množstvo ľudí v publiku, najlepšie uzavrieť štadióny. Všade, kde sa koncentruje viacero osôb vzniká vyššie riziko rozšírenia choroby," uviedol pred americkým senátom doktor Anthony Fauci, riaditeľ Národného inštitútu alergií a infekčných chorôb.

SkryťVypnúť reklamu

Rugani z Juventusu mal pozitívny test, reagoval už i Inter

Taliansky futbalista Daniele Rugani mal pozitívny test na koronavírus. Je to prvý prípad v najvyššej talianskej súťaži a keďže jeho klub Juventus Turín je účastník play off európskej Ligy majstrov, je to zrejme definitívna rana tejto prestížnej súťaži v prebiehajúcej sezóne.

Juventus je navyše vedúci tím najvyššej domácej súťaže a bojuje o deviaty majstrovský titul v rade.

U obrancu "starej dámy" sa symptómy ochorenia COVID-19 neprejavili, informoval taliansky klub a následne aj svetové agentúry.

Prvý hráč Serie A s touto diagnózou hral naposledy 22. februára, ale túto nedeľu sedel s ostatnými náhradníkmi na lavičke v šlágri kola proti Interu Miláno. Za hostí hral celý zápas slovenský reprezentačný obranca Milan Škriniar.

SkryťVypnúť reklamu

Rugani bol aj na lavičke v prvom osemfinálovom zápase LM v Lyone v stredu 26. februára.

Dvadsaťšesťročný Rugani je aj vôbec prvý známy prípad infikovaného futbalista z top líg Európy, navyše je aj reprezentant, za Taliansko nastúpil v 7 zápasoch.

Klub vydal informáciu, že Ruganiho izolovali a aj "všetkých, ktorí s ním boli v kontakte".

Zrejme sa to však netýka portugalskej superstar Cristiana Ronalda, kanonier Juvetusu sa údajne naďalej zdržuje vo vlasti pri chorej matke.

Na tieto správy v priebehu noci na štvrtok reagovalo už aj vedenie Interu Miláno. Klub vydal vyhlásenie, že s okamžitou platnosťou "pozastavuje všetky súťažné aktivity a vykonáva všetky patričné kroky".

Podľa AP to znamená karanténu všetkých hráčov a realizačného tímu. Inter mal vo štvrtok hrať osemfinálový zápas Európskej ligy proti Getafe, ale španielsky klub odmietol pricestovať do európskeho ohniska nákazy, a tak UEFA tento zápas predbežne odložila.

SkryťVypnúť reklamu

Počet smrteľných obetí SARS-CoV-2 sa podľa údajov "Coronavirus COVID-19 Global Cases by Johns Hopkins CSSE" celosvetovo k polnoci zo stredy na štvrtok zvýšil na 4615, v 114 krajinách sveta ho diagnostikovali u 125 865 osôb. Taliansko je druhá najviac postihnutá krajina po Číne, odkiaľ sa koronavírus rozšíril. Počet infikovaných už stúpol na oficiálne číslo 12 462, nákaze podľahlo 827 ľudí.

Sú to alarmujúce údaje. Oproti večeru sa v priebehu 6 hodín počet registrovaných nakazených zvýšil celosvetovo o 4865 osôb, obetí pribudlo 229. Výrazný nárast je práve v Taliansku - v tomto intervale o 1872 nakazených.

UEFA potvrdila zrušenie zápasov v Seville a Miláne

Štvrtkové prvé osemfinálové súboje futbalovej Európskej ligy UEFA 2019/2020 FC Sevilla - AS Rím a Inter Miláno - FC Getafe sa pre koronavírus neuskutočnia.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu popoludní to potvrdila Európska futbalová únia (UEFA).

Futbalisti AS nedostali od miestnych úradov povolenie priletieť do Španielska. Podľa pôvodných správ bol duel v ohrození preto, lebo niektorí hráči Sevilly vraj odmietli proti Rimanom nastúpiť.

AS v stredu na oficiálnom webe potvrdil, že v Seville hrať nebude. "V rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu sme nedostali povolenie pristáť v Španielsku," stojí v komuniké AS Rím.

O náhradnom termíne sa ešte nerozhodlo.

Prezident FC Getafe Angel Torres bol pre hrozbu koronavírusu rozhodnutý nepustiť hráčov španielskeho futbalového klubu na zápas na pôde Interu Miláno. Metropola Lombardska je ohniskom nákazy v Taliansku a Torres odmietol podstúpiť takéto riziko.

"V žiadnom prípade nevycestujeme do Milána. Európska futbalová únia musí ten zápas odložiť, alebo ho presunúť do iného mesta. My tam určite nepôjdeme, neprekáža nám, ak by sme mali prehrať aj kontumačne," vyhlásil Torres pre rozhlasovú stanicu Onda Cero.

SkryťVypnúť reklamu

UEFA oba zápasy odložila a ďalšie rozhodnutie o ich osude vydá v najbližších dňoch. Informovala agentúra DPA.

Juhoameričania chcú odložiť kvalifikáciu MS 2022

Juhoamerická futbalová konfederácia (CONMEBOL) v stredu požiadala svetovú strešnú organizáciu FIFA o odloženie zápasov kvalifikácie MS 2022. Obáva sa, že z dôvodu šíriaceho sa koronavírusu nebudú tímom k dispozícii hráči z Európy.

"Mnohí reprezentanti pôsobia v zasiahnutých krajinách a z bezpečnostných dôvodov by museli po príchode stráviť istý čas v karanténe, takže sa na nich mužstvá nemôžu spoliehať," citovala agentúra AFP komuniké CONMEBOL.

Pôvodne boli kvalifikačné duely na programe od 26. marca.

Napríklad Argentína nominovala šesť futbalistov z Talianska, ktoré je druhé najviac postihnuté po Číne, odkiaľ sa koronavírus rozšíril.

SkryťVypnúť reklamu

Takahaši navrhne odklad olympijských hier

Člen organizačného výboru OH 2020 Harujuki Takahaši plánuje navrhnúť odklad hier v Tokiu o jeden alebo dva roky. Dôvodom tohto kroku je hrozba šírenia nového koronavírusu s označením COVID-19, ktorý za istých nepriaznivých okolností môže uskutočnenie OH ohroziť.

"Musíme sa na tento problém pozrieť realisticky, pretože hry sa blížia," citovala agentúra DPA Takahašiho.

Ten zároveň dodal, že odloženie podujatia o dva roky bude rozumnejšie, pretože nasledujúcu sezónu sú už všetky väčšie športové udalosti naplánované. Svoj návrh plánuje Takahaši predstaviť exekutíve koncom marca.

Organizačný výbor v Tokiu okamžite zamietol schválenie podobných návrhov a zopakoval, že OH 2020 sa uskutočnia v riadnom termíne.

"Nie sme si vedomí žiadnych podrobností a ani samotného obsahu tohto návrhu," znie vo vyhlásení organizátorov.

Guvernérka Tokia vylúčila zrušenie hier

Organizátori olympijských hier v Tokiu nepripúšťajú zrušenie podujatia napriek šíriacemu sa novému koronavírusu.

Napriek vzrastajúcemu počtu prípadov sú v Japonsku optimisti, podľa guvernérky Tokia Juriko Kojkeovej je zrušenie olympiády nemysliteľné.

"Pandémia bude mať určite vplyv na prípravu, ale zrušenie OH neprichádza o úvahy," uviedla Kojkeová.

Jej slová podporila aj ministerka pre olympijské hry Sejko Hašimotová a šéf tamojšieho olympijského výboru Jošihiro Mori, ktorý uistil, že prípravy bežia podľa plánu.

Konečné rozhodnutie je však na Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV), ktorý avizoval, že svoje kroky bude koordinovať s WHO. Informovala o tom agentúra SID.

Zrušili svetový šampionát v krasokorčuľovaní

Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní v Kanade zrušili pre šírenie nového koronavírusu. Šampionát bez slovenskej účasti sa mal pôvodne konať od 16. do 22. marca v Montreale.

V stredu o tom rozhodla vláda kanadskej provincie Quebec. Tamojšia ministerka zdravotníctva Danielle McCannová uviedla, že riziko by bolo príliš veľké.

Naposledy sa MS v krasokorčuľovaní zrušili v roku 1961. Prišlo k tomu po páde lietadla s výpravou reprezentantov USA, ktorí cestovali do Prahy. Tragédia si vyžiadala 73 obetí.

V roku 2011, keď Japonsko zasiahla vlna cunami, presunuli svetový šampionát z Tokia do Moskvy. Informovala agentúra SID.

V Kanade evidujú stovku ľudí nakazených koronavírusom.

Šampionát v Spišskej Novej Vsi je otázny

V termíne od 13. do 19. apríla by sa mal v Spišskej Novej Vsi uskutočni turnaj A-skupiny prvej divízie majstrovstiev sveta v hokeji hráčov do 18 rokov.

Po posledných opatreniach na Slovensku z dôvodu obáv zo šírenia koronavírusu však nie je isté, či sa podujatie bude konať podľa plánu, informoval generálny sekretár Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Valíček.

"Sme v príprave na MS do 18 rokov, sú tam rozbehnuté veci, sú tam veci pod zmluvou, boli zaplatené predfaktúry a nevieme, či majstrovstvá budú. O tom sa bude rozhodovať na budúci týždeň," povedal Valíček.

Turnaj A-skupiny I. divízie MS do 18 rokov sa má uskutočniť v dňoch 13. až 19. apríla v Spišskej Novej Vsi. Na podujatí zabojujú o účasť medzi elitou okrem domáceho výberu aj tímy Dánska, Nórska, Kazachstanu, Francúzska a Japonska. Postup si vybojuje len víťaz.

Odložili aprílové finále Fed Cupu v Budapešti

Finálový turnaj tenisového Pohára federácie v Budapešti, na ktorom budú štartovať aj Slovenky, odložili z aprílového termínu (14.-19.) pre hrozbu koronavírusu. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) hľadá náhradný termín.

ITF o odložení informoval v stredu popoludní s tým, že pozorne monitoruje situáciu šírenia ochorenia COVID-19 už od februára. Odloženie sa týka aj zápasov play off.

Konzultácie s nezávislými medicínskymi a cestovnými spoločnosťami a medzinárodnými aj národnými autoritami viedli ITF k tomuto kroku.

Federácia v oficiálnom komuniké uviedla, že organizátori budú kontaktovať fanúšikov, ktorí si už na Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 v Papp Sport Arena v Budapešti zakúpili vstupenky a ponúkne im ďalšie možnosti.

Finálový turnaj Fed Cupu je aj kvalifikáciou na OH 2020 v Tokiu a ITF je v úzkom kontakte s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) pri riešení situácie.

Play off sa malo hrať vo ôsmich dejiskách po celom svete (17.-18. apríla), náhradné termíny ITF tiež oznámi neskôr.

"Sme nesmierne sklamaní, že sme museli prijať toto rozhodnutie. Ale nebudeme riskovať bezpečnosť a zdravie hráčok, kapitánov, členov realizačných tímov a divákov. Táto situácia prekračuje šport," povedal prezident ITF David Haggerty.

Slovenské tenistky mali odštartovať účinkovanie na finálovom turnaji Pohára federácie v Budapešti duelom proti USA. Na programe bol v utorok 14. apríla hneď v úvodný deň podujatia. Zaradili ho do večerného bloku a na centrálnom antukovom dvorci sa mal začať o 17.00 h.

V piatok 17. apríla sa zverenky kapitána Mateja Liptáka mali stretnúť v C-skupine so Španielskom (17.00 h.). Do semifinále postúpia víťazi štyroch trojčlenných skupín. Každé stretnutie bude pozostávať z dvoch dvojhier a záverečnej štvorhry.

V Maďarsku do stredy evidovali 12 osôb nakazených koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu