SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Slovensko zatvára letiská a školské zariadenia, zastavuje medzinárodnú vlakovú a autobusovú dopravu

Všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, pôjdu na 14 dní do domácej karantény. Matovič sa nezhodol s Pellegrinim, ten nazval jeho počínanie hyenizmom.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a vpravo ministerka vnútra SR Denisa Saková.Predseda vlády SR Peter Pellegrini a vpravo ministerka vnútra SR Denisa Saková. (Zdroj: TASR )

BRATISLAVA - Všetky tri medzinárodné letiská na Slovensku budú uzavreté z dôvodu nákazy novým koronavírusom.

Zavedú sa aj hraničné kontroly. Bude zastavená aj medzinárodná autobusová a vlaková preprava.

Informoval o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po zasadnutí ústredného krízového štábu.

Zatvoria lyžiarske strediská, akvaparky i bary

Bary, zábavné podniky, lyžiarske strediská, wellness centrá, akvaparky, ale i detské kútiky budú od piatka od 7.00 h zatvorené.

Pellegrini dodal, že sa tiež obmedzí prevádzka obchodných centier, cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu.

SkryťVypnúť reklamu

Malé obchodíky, ale aj reštaurácie budú otvorené.

"V pondelok v spolupráci s mestskými políciami vyhodnotíme, aká je účasť v týchto nákupných centrách, a keď ľudia nebudú rešpektovať odporúčania minimalizovať počet návštev v týchto centrách, zvážime reštrikcie aj na pracovné dni," doplnila premiéra ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Podľa Pellegriniho si reštrikcie v prípade zábavných stredísk vyžiadala situácia, ktorej sú svedkom a ktorá nesvedčí o zodpovednosti časti obyvateľov.

"S hrôzou zisťujeme, že prerušené vyučovanie, ktoré má byť preventívnym opatrením na spomalenie šírenia infekcie, si mnohí zamenili za prázdniny. Veselo sa rodičia s deťmi rekreujú v Jasnej, Tatrách, veselo navštevujú akvaparky," upozornil premiér.

SkryťVypnúť reklamu

"Svet sa nezastaví, ak 14 dní nepôjdeme na plaváreň, lyžovať sa, to, čo je teraz prvoradé, je zdravie," zdôraznil a vyzval k zvýšenej občianskej a osobnej zodpovednosti k svojmu zdraviu i zdraviu iných.

Respirátory zabezpečili

Informoval o tom, že Správe štátnych hmotných rezerv SR sa podarilo zabezpečiť respirátory štvrtej generácie FFP4, ktoré budú distribuované infektologickým klinikám.

"Takisto už máme v tisíckach kusov a zajtra môžeme rátať v miliónových kusoch s jednorazovými rúškami, ktoré budú distribuované do ambulancií, ale aj lekární či na úrady. Pracovná skupina určí kľúč distribúcie týchto rúšok tak, aby boli bezplatne k dispozícii," uviedol premiér.

Informoval, že nemocnice disponujú približne tisíckou pľúcnych ventilátorov, štát by mal zvýšiť tento stav o desať percent.

SkryťVypnúť reklamu

Uviedol, že vláda je v kontakte s kabinetmi iných krajín, napríklad Číny i Ruska, a má pozitívne spätné väzby v prípade poskytnutia materiálnej pomoci Slovensku.

Všetky akútne operácie sa podľa slov premiéra budú naďalej vykonávať.

Školy sa zatvoria na dva týždne, maturity posunú

Všetky školy, predškolské zariadenia, univerzity a voľnočasové združenia na Slovensku budú od pondelka na 14 dní zatvorené, informoval Pellegrini.

"Školy budú zatvorené od pondelka, aby sa ľudia na to stihli pripraviť," poznamenal Pellegrini.

Zavretie sa týka aj škôl, ktoré už v Bratislave sú zatvorené.

"Dni, kedy boli zatvorené, sa nezapočítavajú do tohto 14-dňového obdobia. Od pondelka platí pre všetky školy zavretie na 14 dní, či už boli, alebo neboli zatvorené," uviedol premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini potvrdil, že maturitné skúšky, ktoré sa mali konať od 17. do 20. marca, sa budú musieť na minimálne dva týždne odložiť.

"Štrnásť dní vedia školy zvládnuť výpadok vo výučbe tak, aby sme nemuseli posúvať školský rok," povedal.

Pustia len domácich a pošlú ich do karantény

Slovensko pre koronavírus zavádza od piatku od 7:00 hraničné kontroly na priechodoch so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľska.

Uviedla to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) s tým, že na územie Slovenska budú vpustení len ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR a držitelia slovenského pasu.

Ministerka zároveň vyzvala osoby, ktoré žijú v prihraničných regiónoch Rakúska a Maďarska a na Slovensku pracujú, aby si u zamestnávateľa vybavili potvrdenie o zamestnaní. Pri hraničných kontrolách totiž môžu byť vybavení prednostne.

Osoby, ktoré sa na Slovensko vrátia zo zahraničia, by podľa rozhodnutia ústredného krízového štábu mali absolvovať 14-dňovú karanténu, pričom ak majú obavy, že by mohli koronavíriusom nakaziť svojich príbuzných, budú môcť karanténu absolvovať v zariadeniach rezortu vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Povinnosť karantény teda platí aj pre osoby, ktoré prišli z iných krajín ako Čína, Taliansko, Irán alebo Južná Kórea.

Rovnako sa obmedzenie týka aj úradných hodín na viacerých pracoviskách na tri hodiny, regulovaný bude aj počet osôb, ktoré tam môžu vojsť.

Saková tiež uviedla, že bude s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR rokovať aj o zrušení zahraničných zájazdov.

Matovič: Krízový štáb nemá plán

Líder OĽaNO a pravdepodobný budúci premiér Igor Matovič tvrdí, že verejnosť treba informovať o aktuálnej situácii.

Informovanie o množstve ľudí, ktorí sa vrátili v uplynulých dňoch zo zahraničia, nepovažuje za problém.

Tvrdí, že v krízových situáciách sa ľudia správajú zodpovednejšie, keď poznajú všetky skutočnosti.

"Myslím si, že ľuďom treba v prvom rade hovoriť pravdu. V takýchto situáciách, a sú na to aj štúdie, keď ľudia dostanú všetku pravdu a zodpovedné inštitúcie s nimi komunikujú otvoreným spôsobom, tak sa ľudia správajú zodpovednejšie," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Za prvoradé považuje to, aby mal krízový štáb plán, ako postupovať aj v prípade potvrdenia väčšieho výskytu ochorenia COVID-19. Krízový štáb však podľa neho plán nemá.

Predložiť chcel návrh, aby mobilní operátori posielali SMS správy klientom, ktorí sa vrátia zo zahraničia, že majú ostať v karanténe. Tvrdí však, že mu to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) neumožnil, a preto zo zasadnutia odišiel aj s potenciálnym budúcim ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽaNO).

Pellegrini: Vytĺkať politický kapitál je hyenizmus

Matovič ešte pred zasadnutím štábu na tlačovej konferencii informoval o svojom návrhu. Pellegrini sa pri príchode na štáb ohradil voči jeho výstupu. Nahneval ho spôsob Matovičovej prezentácie pred rokovaním krízového štábu.

"Slovensko čelí najväčšej kríze v histórii a on si z toho bude vytĺkať politický kapitál, to je hanba a hyenizmus," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

UPOZORNENIE: Správu aktualizujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu