SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Z vírusového bojiska alebo niečo k aktuálnej situácii v Európe

Čomu je teraz dobré venovať pozornosť. To, čo sa deje teraz v Taliansku, môže byť čoskoro u nás. Grafy počtu nakazených v jednotlivých štátoch to naznačujú.

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Vážení a milí čitatelia, minulý článok s prekladom správy talianskeho lekára z Bergama vzbudil na českom internete úplne neskutočnú reakciu (zverejnil ho aj Konzervatívny web s rovnako výraznou odozvou, poznámka KW).

Keď sa virálne šíri článok o víruse, je to celkom pekný paradox. Vzhľadom na situáciu nezostáva, než naň nadviazať.

Je to po celej Európe oprávnene téma číslo jedna, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Začneme zasa v Taliansku, kde včera zavreli v podstate všetko okrem obchodov s potravinami a lekární.

SkryťVypnúť reklamu

V každej kríze má niekto smolu, že do nej spadne skôr, a v tomto prípade to Taliani odskákali za nás. Máme za nimi určité oneskorenie, takže je čas venovať pozornosť tomu, čo sa deje u nich.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V diskusiách, ktoré sa rozvinuli pod minulým článkom všade možne, som občas narážal na skepticizmus v štýle "veď si to ten doktor tiež mohol vymyslieť". Kiež by ...

Ono tých správ z Lombardie je viac a všetky sú konzistentné; z Milána a okolia sa stal Wu-chan Európy. Tu sú napríklad na počúvanie správy z lekárskej skupiny na WhatsApp (s anglickými titulkami), tu je rozhovor popisujúci skutočnosť, že lekári už si musia vyberať, komu vôbec poskytnú pomoc a komu nie.

Profesor Giacomo Grasselli z Milána poskytol videorozhovor britskej verejnoprávnej stanici Channel 4 a hovorí v ňom, že situácia je horšia ako po výbuchu bomby, pretože bomba vybuchne raz, kdežto toto sa opakuje každý deň. Podľa výrazu tváre sa dá súdiť, že už pár dní poriadne nespal. (Jeden jeho kolega práve na Covid-19 zomrel, mal 67 rokov.)

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Starosta mesta Bergama Giorgio Gori odkazuje na Twitteri, že sledovať počet pacientov liečených na jednotkách intenzívnej starostlivosti je zavádzajúce. Nových pacientov už nie je kam dávať a sú ponechaní bez liečby, zomrieť.

A bývalý ministerský predseda Taliansko Matteo Renzi (PD) poslal prostredníctvom CNN odkaz zvyšku sveta. Nalieha v ňom, aby ostatné štáty nepodceňovali nebezpečenstvo, nestrácali čas a nerobili tie isté chyby, aké urobila Taliansko.

Načítavam video...

V tom si myslím, že má pravdu.

Vývoj v iných európskych štátoch, aspoň čo sa počtu prípadov týka, nápadne pripomína Taliansko, len s oneskorením o niekoľko dní.

Pred pár dňami som narazil na tento graf, ktorý mapuje počet prípadov v Nemecku a v Taliansku.

Plynulo z neho, že Nemecko sleduje Taliansko s odstupom ôsmich dní. (Nutné je však upozorniť, že v Nemecku je zatiaľ podstatne menej úmrtí.)

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší a aktuálnejší graf ukazuje hneď niekoľko vybraných štátov Európy a nárast počtu prípadov v nich, a to vrátane dní oneskorenia za Talianskom. Podľa týchto dát je odstup medzi Talianskom a ďalšími štátmi zhruba jeden až dva týždne.

Zdá sa, že tých štátov, ktoré idú po mastnej šmykľavke za Talianmi, je celkom dosť.

Mimochodom, dobrým zdrojom aktuálnych čísel pre Európu je tento spreadsheet na Google Docs. Vypovedajúcu hodnotu pre dnešný deň to má vždy až podvečer, keď sú tam zanesené údaje zo všetkých štátov. Zatiaľ to bola pekná, čistá exponenciála.

Doterajšie reakcie vo zvyšku Európy sú veľmi rôznorodé.

Nemecko ako by váhalo, zatiaľ tam ani plošne nezatvorili školy, aj keď kancelárka oznámila poslancom CDU / CSU, že sa môže nakaziť 60-70% obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Desiateho marca sa bez mihnutia oka konalo napríklad veľké futbalové stretnutie Lipsko-Tottenham, na štadión prišlo štyridsať tisíc divákov. (Lipsko vyhralo 3: 0.)

Podobne aj Francúzsko, kde počet prípadov rýchlo rastie, ako by si nechcelo situáciu úplne pripustiť. Prezident Macron šiel šiesteho marca so svojou ženou verejne do divadla; dosť možné, že Matteo Renzi pri svojej kritike narážal presne na túto jeho akciu.

Cez víkend sa má konať v celom Francúzsku prvé kolo komunálnych volieb, tiež dobrá príležitosť, ako sa vzájomne infikovať.

Niekedy je situácia až absurdná, napríklad v meste Landerneau prebehlo niekoľkotisícové celoeurópske zhromaždenia Cosplayerov, ktorí sa hrajú na šmolkov, a ktoré miestny starosta odmietol zrušiť.

Uf, chápem, že v dnešnej dobe je povznášajúce stretnúť niekoho, kto je modrý v tvári bez toho, aby to bolo tým, že sa dusí, ale kto vie, čo budú účastníci tejto akcie hovoriť za štrnásť dní...

SkryťVypnúť reklamu

Menšie štáty reagujú rôzne. Dánsko, kde začal počet nakazených prudko rásť, zareagovalo veľmi podobne ako Česká republika a obmedzuje verejný život.

Belgicko či Švajčiarsko sú však ďaleko citlivejšie a napríklad vo švédskom hlavnom meste Štokholme prestali testovať tých pacientov, ktorí nepatria do rizikovej skupiny a nie sú hospitalizovaní - čo znamená, že ich čísla budú proti realite podsadené. (Už teraz má Švédsko podstatne viac prípadov ako ČR, hoci počtom obyvateľov sa viacmenej rovnáme.)

Vôbec je zaujímavé, že rýchlosť a intenzita reakcie štátov v tejto kríze nezodpovedá tomu, ako sú zoradené na rebríčku podľa bohatstva a všeobecnej vyspelosti.

Relatívne málo je postihnutých napríklad v Mongolsku, ktoré leží hneď vedľa Číny a ktoré prijalo protiepidemické opatrenia veľmi rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu

Naproti tomu od takých USA by človek čakal väčšie manévre, zatiaľ vykonali len desať tisíc testov vo viac ako tristomilionovej populácii, čo je strašne málo.

Update 12.3.2020 o 16.00: Tých desaťtisíc sa v USA týka len verejných inštitúcií, testy vykonávajú aj súkromné ​​laboratória a zrejme ich bolo viac. Po príslušnom čísle pátrame ... Koniec update.

No dobre, šíri sa nám to, šíri. Čo ďalej?

Hovorí sa, že vojenské štáby sa vždy pripravujú na tú minulú vojnu, a dosť možno je to tak aj v prípade Koronavirovej epidémie.

Najlepšie výsledky totiž zatiaľ majú Taiwan, Hongkong a Singapur, tri krajiny, ktoré boli výrazne zasiahnuté pôvodným SARS roku 2003.

V ich prípade sa "minulá vojna" ukázala byť dosť podobná tej dnešnej, teda tamojšie zdravotnícke systémy a úrady vedia lepšie ako tie naše, čo sa osvedčilo a čo teda robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Oplatilo by sa kopírovať od nich tie najúčinnejšie postupy, aj keď naše obyvateľstvo zďaleka nie je tak disciplinované ako to ich.

Česká vláda je zatiaľ celkom proaktívna a mám z jej opatrení ďaleko lepší dojem ako z tých nemeckých, francúzskych či španielskych.

Hybnou silou je v tomto prípade skoro určite profesor Roman Prymula, námestník ministra zdravotníctva a epidemiológ.

Ako majú niektoré štáty smolu, majú občas aj šťastie, že na správnom kresle sedí človek, ktorý veci rozumie. V tomto prípade sme šťastie podľa všetkého mali.

Zastavme sa ešte na chvíľu pri pojme "Splošťovanie krivky". Ide o to, že skoro čokoľvek negatívneho, a to vrátane epidémie, je znesiteľnejšie, pokiaľ nie je náraz príliš prudký a proces prebieha pomalšie.

SkryťVypnúť reklamu

Zísť po schodoch je úplne niečo iné ako vypadnúť z okna, aj keď technicky vzaté sa vaše telo v oboch prípadoch len premiestnilo o pár poschodí nižšie.

Malý príklad z epidémie španielskej chrípky v roku 1918. Americké mestá Philadelphia a St. Louis vzali vec za úplne opačný koniec a priebeh bol úplne iný.


Vtedy dvojmiliónovej Filadelfie doplatila na to, že jej starosta odmietol zrušiť slávnostný pochod. Nakazilo sa na ňom obrovské množstvo ľudí a situácia sa zhoršila natoľko, že v najhorších chvíľach zamoroval ulice puch z neodprataných, hnijúcich tiel obetí a fungovanie mesta sa nebezpečne priblížilo úplnému kolapsu.

Starosta St. Louis naopak vyhlásil reštriktívne opatrenia včas, a to údajne aj napriek veľkému odporu miestnych podnikateľov. Epidémia v meste prebehla podstatne menej dramatickým spôsobom. Smrť si tiež vybrala svoju daň, ale ani zďaleka tak vysokú, ako vo Filadelfii.

SkryťVypnúť reklamu

Čitateľ Aleš Kofránek napísal k tejto téme na forum.kechlibar.net nasledujúci komentár, u ktorého stojí za to sa zastaviť.

"Chápem potrebu sploštenia tej krivky, na druhú stranu, ak budeme mať krivku síce plochú, ale ak to bude za cenu v podstate zastavenia ekonomiky na pol roka, tak je otázka, čo nakoniec vyjde horšie, pretože z toho môže vzniknúť globálna kríza, nové konflikty atď. Preto by podľa mňa mala byť nejaká hranica, kedy sa už povie, že donekonečna sprísňovať sa tie opatrenia nedajú. "

Nuž, vidím to trochu inak. Potreba "sploštenia krivky" je síce dôležitá, ale v tých vyššie spomenutých štátoch ako Singapur a Taiwan sa to podarilo aj bez toho, aby obetovali svoju ekonomiku. Ľudia sú predsa len celkom vynaliezaví a po počiatočnom chaose a stratách začnú prichádzať na spôsoby, ako situáciu zlepšovať.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa aktivít sa teraz zautomatizuje a presunie na internet. (Možno sa konečne dočkáme aj poriadneho a užívateľsky priateľského systému dátových schránok pre všetkých občanov, jaj!)

Vyrobí sa dostatočný počet rúšok a respirátorov, ktoré predsa len šírenie infekcie spomaľujú - nie síce dokonale, ale každá trocha je dobrá.

Dopravné podniky postupne prídu na to, ako lepšie a efektívnejšie čistiť prostriedky MHD.

Budú schválené prvé lieky (nádejne vyzerá remdesivir, látka, za ktorej vznikom stojí tím pod vedením českého vedca Tomáša Cihlářa) atď., atď.

Táto súčasná situácia skutočne trochu pripomína vojnu, ale to nie je nevyhnutne len zle. Vojna bola v modernej dobe vždy významným urýchľovačom vedeckotechnickeho pokroku a v tejto konkrétnej vojne je aspoň celé ľudstvo na tej istej strane (až na ojedinelých idiotov, vždy sa nájdu).

SkryťVypnúť reklamu

Vôbec by som nepodceňoval našu kolektívnu schopnosť sa aj z takýchto zložitých problémov nejako "vylízať".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu