SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Talianske nemocnice zachvátila panika. Ventilátor má cenu zlata, hovorí lekár

Lekári uprednostňujú mladých a inak zdravých pacientov, pretože majú najväčšiu šancu na prežitie. Nechceme ľudí diskriminovať, ale nezostáva nám nič iné, hovoria.

Taliansko bojuje s epidémiou, zomrelo viac ako tisíc ľudí.Taliansko bojuje s epidémiou, zomrelo viac ako tisíc ľudí. (Zdroj: TASR/AP)

Počet pacientov s koronavírusom v Taliansku neustále rastie a lekári sú nútení rozhodovať o tom, koho budú liečiť a koho už nie.

Prednosť majú mladí a inak zdraví ľudia, píše server idnes.cz.

Situácia je najhoršia v Lombardii, kde nemocnice bojujú s nedostatkom zdravotníckeho materiálu i lôžok.

"Koronavírus je ako vlna cunami, úplne nás ochromila," zhodujú sa lekári.

Talianski lekári uprednostňujú mladých a inak zdravých pacientov, pretože majú najväčšiu šancu na prežitie.

"Nechceme ľudí diskriminovať," uviedol vedúci talianskej anesteziologickej etickej komisie Luigi Ricchioni, podľa ktorého však lekárom nezostáva v tejto kritickej situácii nič iné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Sme si vedomí, že telo krehkého pacienta nie je schopné tolerovať určitú liečbu v porovnaní so zdravým človekom," dodal Ricchioni, ktorý je spoluautorom nových nemocničných návodov na stanovenie priorít liečby pacientov s koronavírusom.

Taliansko je momentálne najviac postihnutou krajinou v Európe. Koronavírusom sa tu nakazilo už viac než 15-tisíc ľudí. Chorobe COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo už viac ako tisíc z nich.

Pracovníci v nemocniciach sa podľa magazínu Business Insider usilovne snažia uspokojiť dopyt a zvyšujú počet lôžok na dostupných jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Lekári sú pod neustálym tlakom a navyše musia slúžiť tiež smeny navyše za svojich kolegov, ktorí sa koronavírusom nakazili pri starostlivosti o pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhoduje sa na základe veku a zdravotných podmienok

Anesteziológ Christian Salaroli z lombardského mesta Bergamo prirovnal situáciu v nemocniciach k vojnovej dobe.

"Rozhodujeme sa na základe veku a zdravotných podmienok. Rovnako ako vo všetkých vojnových situáciách," opísal.

"Nie som to ja, kto sa rozhodne, ale manuály, ktoré sme študovali," doplnil.

Práve Lombardia hlási najviac prípadov. Ak tam pacient vysokého veku príde do nemocnice s ťažkým respiračným zlyhaním, je podľa Salaroliho pravdepodobné, že lekári liečbu vôbec nezačnú.

K súčasnej situácii v talianskych nemocniciach sa vyjadril aj ďalší bergamský lekár Daniele Macchini, ktorý na Facebooku napísal, že síce chápe snahu úradov nevytvárať paniku, ale poukázal na nutnosť informovať ľudí o nebezpečenstve.

SkryťVypnúť reklamu

Sme len lekári, čo ťahajú za jeden povraz

"Každý ventilátor je ako zlato. Operačné sály teraz pozastavili svoju neurgentnú činnosť a premenili sa na miesta intenzívnej starostlivosti, ktoré predtým neexistovali," povedal Macchini.

Napriek všetkej snahe však nemožno zachrániť všetkých chorých.

Zdravotníci sú podľa Macchiniho úplne vyčerpaní.

"Videl som únavu na tvárach ľudí, ktorí už tak čelili vyčerpávajúcemu pracovnému nasadeniu. Videl som solidaritu nás všetkých, ktorí sa neustále pýtame svojich kolegov na interne, či im nemôžeme s niečím pomôcť. Ťaháme za jeden povraz," napísal Machchini.

"Už neexistujú žiadni chirurgovia, urológovia alebo ortopédi. Sme len lekári, ktorí sa zrazu stali súčasťou jediného tímu, aby čelili tejto vlne cunami, ktorá nás úplne ochromila," popísal podľa denníka New York Post Macchini.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že vírus je obzvlášť nebezpečný pre starých ľudí. Dáta naznačujú, že u ľudí mladších tridsiatich rokov je úmrtie na koronavírus menej pravdepodobné, zatiaľ čo riziko pre seniorov sa s vekom zvyšuje.

Nebezpečenstvo závažných komplikácií sa tiež zvyšuje, ak ľudia ešte pred nákazou koronavírusom trpia chronickými respiračnými problémami, srdcovou chorobou alebo cukrovkou.

Globálne bolo potvrdené viac než 120-tisíc prípadov koronavírusu. Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že na chorobu zomrelo 3,4 percenta nakazených.

Podľa odborníkov sa však skutočná miera úmrtnosti pohybuje okolo dvoch percent, pretože mnoho prípadov nebolo potvrdených a zostávajú neohlásené.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu