SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Na Slovensku je deväť nových prípadov koronavírusu, celkovo tridsať

Nakazené je aj dieťa. Najviac ich pribudlo v Martine. Humenčan hospitalizovaný na Kramároch sa doma nepohyboval.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA - Národné referenčné centrum potvrdilo v piatok deväť nových pozitívnych a 118 negatívnych vzoriek nového koronavírusu.

Spolu je tak 950 negatívnych výsledkov vzoriek a 30 pozitívnych.

Medzi nakazenými sa nachádza aj dieťa, informovala v piatok poobede hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

"Jeden chlapec je v súčasnosti hospitalizovaný v bratislavskom Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH)," priblížil rezort zdravotníctva.

V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) je hospitalizovaných päť nových pacientov s ochorením COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

V Bratislave sa v domácej izolácii nachádzajú dvaja muži. Jedna pacientka sa nachádza v domácej izolácii v Košiciach.

Priebeh ochorenia je u košickej pacientky ľahký

Pacientka v Košiciach, u ktorej testy v piatok potvrdili nákazu novým koronavírusom, je v domácej izolácii a priebeh ochorenia COVID-19 je ľahký, bez komplikácií.

Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice Ivana Vaněková.

"Ide o ženu v strednom veku, ktorá sa pravdepodobne nakazila od svojho syna žijúceho v zahraničí," uviedla s tým, že jej nasadili symptomatickú liečbu.

Doposiaľ ide o druhý prípad potvrdenej nákazy v Košiciach. Od soboty je v UNLP Košice hospitalizovaný 26-ročný pacient, ktorý sa nakazil pravdepodobne vo Francúzsku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Jeho stav sa stále zlepšuje, už je bez zvýšenej telesnej teploty," dodala Vaněková.

Pacient z Kramárov sa v Humennom nepohyboval

Humenčan pozitívne diagnostikovaný na ochorenie COVID-19, o ktorého hospitalizácii na bratislavských Kramároch informoval vo štvrtok premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), sa v rodnom meste nepohyboval. Potvrdil to riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Humennom Miroslav Veliký.

"Žije dlhodobo v Bratislave, vrátil sa z dovolenky v zahraničí (Maldivy), ale my sme neboli oslovení so žiadnou povinnosťou kontaktovať a vyšetriť jeho príbuzných alebo iné blízke osoby. Po návrate na Slovensko bol hneď izolovaný," ozrejmil.

Rovnakú informáciu Veliký poskytol v rámci zasadnutia krízového štábu v piatok na humenskom mestskom úrade, na ktorom sa zúčastnili vedúci pracovníci mnohých kľúčových úradov a organizácií na území mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Riaditeľ Nemocnice A. Leňa Jaroslav Marčišin na zasadnutí informoval o tom, že klasické nemocnice, medzi ktoré patrí aj humenská, nemajú na hospitalizovanie pacientov infikovaných novým koronavírusom potrebné zariadenia, preto sa o nich starajú priamo infektologické kliniky a oddelenia.

Na margo ochranných rúšok uviedol, že v nemocnici ich majú zatiaľ dostatok.

"Avšak pri našom počte 462 zamestnancov ich nie je toľko, aby sme mohli ponúknuť iným," doplnil s tým, že nemocnica disponuje aj dostatočným množstvom dezinfekčných prípravkov na ruky i priestory.

Niektoré lety so slovenskými občanmi budú môcť pristáť

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR umožní návrat charterových letov so slovenskými dovolenkármi aj súkromné lety slovenských občanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto lety môžu byť vykonané len lietadlami, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú mimo územia SR. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu dopravy.

Ministerstvo uviedlo, že mimo územia SR sa nachádzajú osoby s prechodným alebo trvalým pobytom na Slovensku, ktoré žijú na území SR nad 90 dní, alebo sú zamestnané na území Slovenska.

Vzhľadom na to je podľa rezortu dopravy potrebné zabezpečiť ich návrat na Slovensko.

Od piatka 7.00 h platí v súvislosti s výskytom nového koronavírusu zákaz vykonávania určených civilných letov s miestom vzletu na území iného štátu a miestom pristátia na území SR.

"Tento zákaz sa pri dodržaní príslušných opatrení nariadených orgánmi verejného zdravotníctva nevzťahuje na určité kategórie letov, napríklad na nákladné lety, lety spojené so záchranou ľudského života," spresnilo MDV.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

9 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

12 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

13 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

15 h