SME
Sobota, 6. jún, 2020 | Meniny má NorbertKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Kokain ani alkohol vás pred koronavírusom neochránia, varujú svojich obyvateľov vlády

Epidémie a katastrofy sú pre konšpiračné teórie živnou pôdou. Šíria sa tak ľahko, pretože tieto udalosti sú existenciálne. Pretože zabíjajú.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Na sociálnych sieťach sa objavilo mnoho falošných návodov, ako sa pred nákazou koronavírusom chrániť.

Napríklad francúzska vláda musela v posledných dňoch varovať občanov, že nemôžu ako ochranu pred koronavírusom používať kokaín.

Proti dezinformáciám bojuje tiež Irán, kde zomrelo šestnásť ľudí na otravu alkoholom potom, čo uverili, že tak budú v bezpečí, píše server idnes.cz.

"Nie, kokaín vás neochráni pred chorobou COVID-19. Je to návyková droga, ktorá má vážne, nepriaznivé a škodlivé účinky," uviedla v pondelok na Twitteri rada francúzskeho ministerstva solidarity a zdravia.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pripojila tiež odkaz na stránku s informáciami o šírení choroby.

Francúzska vláda musela v posledných dňoch vydať hneď niekoľko podobných vyhlásení, v ktorých sa ohradzuje proti šíreniu dezinformácií spojených s koronavírusom.

Francúzov napríklad varovala, že potieranie kože alkoholom či chlórom nezabráni vírusom pred vstupom do ich tela.

V inom príspevku zase občanov uistila, že koronavírus sa neprenáša prostredníctvom komárov alebo že dezinfekčné prostriedky na ruky nespôsobujú rakovinu.

Varovanie ohľadom kokaínu je reakciou na množstvo mémov šíriacich sa na sociálnych sieťach. Tie naznačujú, že práve táto droga zabíja koronavírus, pritom ide o jeden z radov mýtov a konšpiračných teórií, ktoré sa od začiatku epidémie objavili.

Mnohé z týchto poplašných správ sa okrem boja s chorobou týkajú tiež pôvodu koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Populárne je napríklad tvrdenie, že vírus unikol z výskumného laboratória vo Wu-chan, a to buď náhodou alebo úmyselne. Túto teóriu však podľa denníka The Independent vedecká komunita vyvrátila.

Odborníci predpokladajú, že epidémie a katastrofy sú pre konšpiračné teórie živnou pôdou.

"Šíria sa tak ľahko, pretože tieto udalosti sú existenciálne. Pretože zabíjajú," uviedol odborník na duševné zdravie a komunikáciu Brian Houston z univerzity v americkom Missouri.

"Literatúra hovorí, že veci, ktoré nás najviac desia, sú riziká, ktoré nemôžeme pozorovať. Sú to riziká, ktoré sú nové a nezrozumiteľné," dodal Houston.

Počet úmrtí v súvislosti s koronavírusom vo Francúzsku stúpol v piatok na 61. Nakazených už je 2 876 ľudí, je medzi nimi aj minister kultúry Franck Riester.

Skryť Vypnúť reklamu

Francúzsky prezident Emmanuel Macrona uviedol, že krajina je na samom začiatku epidémie nákazy, vyzval však k pokoju.

Francúzsko už cez víkend zakázala všetky akcie s účasťou prevyšujúce tisíc ľudí.

Minister zdravotníctva Olivier Verano uviedol, že miestne úrady majú v súvislosti s tým zostaviť zoznam akcií, ktoré budú mať výnimku.

To sa týka napríklad demonštrácií, pretože sú dôležité pre "život národa". Dodal, že verejná doprava bude aj naďalej fungovať.

Proti dezinformáciám spojeným s koronavírusom bojuje v posledných dňoch tiež Irán. Miestne médiá informovali o prípade zo západoíránského Ahwaz, kde šestnásť ľudí zomrelo na otravu alkoholom. K jeho konzumácii dotknutých viedlo presvedčenie, že alkohol je účinný prostriedok proti koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci je v Iráne rovnako ako v ostatných moslimských krajinách jeho konzumácia zakázaná, do krajiny sa stále dováža alebo ho ľudia vyrábajú podomácky.

Iránske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že COVID-19 má v krajine už 514 obetí. Nakazených je viac než jedenásť tisíc.

Medzi nakazenými je aj šéf strediska pre riešenie krízových situácií Esmail Nadždžár. Irán je po Číne, Južnej Kórei a Taliansku čo do počtu nakazených najpostihnutejšou krajinou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Relevancia Pellegriniho strany sa ukáže, až keď ju založí, myslí si Hrabko

"Vieme, ako strany súčasnej vládnej koalície brojili proti aktuálnemu generálnemu prokurátorovi, pánovi Čižnárovi, ale to, ako sa správajú teraz, naznačuje, že mu predĺžia funkčné obdobie, hovorí publicista.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Ekonomika

Napriek poklesu trhov svoje investície ľudia výrazne nevyberajú

Súčasná kríza, ktorú vyvolal nový koronavírus, vystrašila sporiteľov a investorov menej ako finančná kríza v minulosti po páde banky Lehman Brothers.

Nastaviť si druhý pilier je pre výnos dôležité.
Slovensko

Skutočné počty otvorených škôl a škôlok prevýšili predbežné odhady

Do materských škôl sa vrátilo približne 70 000 detí (50 percent z celkového počtu), do lavíc v triedach na 1. stupni ZŠ zasadlo 170 000 žiakov (63 percent).

Meranie teploty pred vstupom do školy.
Názory

Chudnite so mnou po piatom týždni: Prirodzené komplikácie

Prešlo iba päť týždňov od chvíle, keď som sa rozhodol schudnúť, ale mám pocit, že ubehlo týždňov sto. Niet divu, že sa dostavili prvé komplikácie.