SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Grécki ostrovania chcú späť svoje životy

Utečenec dorazil do taverny a lámanou angličtinou sa spýtal: "Povedz mi, rýchlo, kde je vlak do Nemecka?"

Utečenci na ostrove Lesbos.Utečenci na ostrove Lesbos. (Zdroj: SITA/AP)

Miestni obyvatelia sú naštvaní. A migranti sú tiež naštvaní.

Od roku 2015 nelegálne pristáli na gréckych ostrovoch desiatky tisíc migrantov. Niektorí migranti išli ďalej, iní zostali, ale väčšina z nich čaká na "vybavenie svojich žiadostí" v nádeji, že budú mať príležitosť sa presunúť do bohatších európskych krajín, ako je Nemecko.

"Theloume piso tá Nisia mas ... Theloume piso tí Zoi mas !!!" kričia slogany na plagátoch naprieč severovýchodnými gréckymi ostrovmi v Egejskom mori a vyzývajú tak miestnych obyvateľov, aby sa zapojili do debaty o utečenecké katastrofe: "Chceme späť naše ostrovy ... Chceme späť naše životy !!!"

SkryťVypnúť reklamu

Lesbos, ostrov v najvýchodnejším cípe Európy susediace s Tureckom, je jednou z mnohých obetí - ostrov, ktorý bol kedysi rajom, píše Burak Begdil v reportáži uverejnenej na webe Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale nájdu sa tu aj humorné príbehy. Majiteľ jednej taverny si spomína na rozhovor s jedným sýrskym migrantom, ktorý práve vystúpil z gumového člna, ktorý ho po nebezpečnom preplavení morského prielivu priviezol na vzdialený koniec ostrova Lesbos.

Utečenec dorazil do taverny a lámanou angličtinou sa spýtal: "Povedz mi, rýchlo, kde je vlak do Nemecka?"

Vangelis Stylianou, majiteľ malebnej taverny "H Mouria tou Myrivili" v rybárskej osade Skala Sikamineas na severnom cípe ostrova Lesbos, opisuje, ako funguje "utečenecký biznis", na základe svojich rozhovorov so stovkami migrantov, ktorí zvyčajne dorazia do jeho jedálne, pretože vzdialenosť medzi tureckú pevninou a ostrovom Lesbos je tu najkratšia (iba 8 kilometrov):

SkryťVypnúť reklamu

"Účtujú si 1 500 eur na osobu a do jedného člna napchajú až 60 ľudí. Takže ak vyplávajú trebárs len raz denne, tak inkasujú okolo 90 000 eur."

"Turecká pobrežná stráž zvyčajne odprevadí ilegálne člny k pobrežiu Lesbosu a potom zmizne," hovorí Stylianou a ukazuje na fotku, ktorú vydal 29. augusta 2019.

Na snímke je pol tucta ilegálnych člnov blížiacich sa ku Skala Sikamineas a tesne za nimi je vidieť čln tureckej pobrežnej stráže.

V najväčšom tábore na ostrove Lesbos - v tábore Moria - v súčasnosti býva 19 000 migrantov. Skutočná kapacita tábora Moria je pritom 2 840 osôb. Mytilini - hlavné mesto ostrova Lesbos - má celkom 29 000 obyvateľov. V takejto situácii vládne na celom ostrove frustrácia.

4. februára 2020 vtrhli obyvatelia Lesbosu do vládneho úradu, ktorý riadi egejskú a ostrovnú politiku, a požadovali, aby Atény riešili katastrofálnu situáciu v preplnenom tábore Moria.

SkryťVypnúť reklamu

"Priznám sa, že nie som optimistický," povedal guvernér Severnej egejskej oblasti Kostas Moutzouris reportérom po stretnutí s obyvateľmi ostrova.

O deň skôr sa polícia v Mytilini stretla s demonštrantmi, keď sa snažila zabrániť pochodu asi 2 000 migrantov z tábora Moria do hlavného mesta Mytilini.

"Je to na tureckej vláde," povedal jeden miestny človek. "Zámerne vyžíva migráciu ako svoju vyjednávaciu kartu s Európskou úniou."

V roku 2016 dosiahli Ankara a Brusel dohodu, v ktorej sa EÚ zaviazala poskytnúť Turecku na pomoc migrantom šesť miliárd eur a voľnejší vízový režim pre tureckých štátnych príslušníkov.

Výmenou za to sa Turecko zaviazalo, že bude migrantom brániť v prekročení morského prielivu do Grécka.

SkryťVypnúť reklamu

Dohoda bohužiaľ nezastavila tok utečencov z tureckého pobrežia. Turecko tvrdí, že doteraz mu bola vyplatená len asi tretina sľúbených peňazí, menej ako 2 miliardy eur.

V októbri 2019 pohrozil turecký islamistický prezident Recep Tayyip Erdoğan poslaním ďalších miliónov utečencov do Európy, ak EÚ nepodporí jeho návrh ich presídliť do sýrskej "bezpečnej zóny".

Krátko pred tým sa Erdoğan vyhrážal EÚ, že pošle "na cestu do Európy 3,6 milióna utečencov, ktoré Turecko hostí."

Touto hrozbou zabil Erdoğan dve muchy jednou ranou: Vyvinul na EÚ tlak a zároveň ukázal domácemu tureckému obyvateľstvu, ktoré už má sýrskych utečencov plné zuby, že vec rieši.

Prieskum z roku 2017 vykonaný Istanbulskej univerzitou Bilgi ukázal, že viac ako 85% Turkov si želá repatriáciu migrantov zdržiavajúcich momentálne v Turecku.

SkryťVypnúť reklamu

Čo robiť? Zdá sa, že neexistujú žiadne dôvody na optimizmus. V rozhovore s autorom tohto článku povedal bývalý grécky veľvyslanec v Turecku Ioannis Corantis toto:

"Možno bezpečne predpokladať, že tok utečencov - či už sú to politickí alebo jednoducho ekonomickí migranti - bude pokračovať bez zmeny dovtedy, kým ich Turecko bude používať ako páku na Grécko a EÚ, aby podporilo svoje vlastné ciele. Nahrávajú tomu aj zrejmé ťažkosti , ktoré majú grécke orgány s migrantmi prichádzajúcim na grécke ostrovy z Turecka."

Corantis tiež povedal, že si myslia, že realistické riešenie problému by malo pozostávať z dvoch pilierov.

Prvý by spočíval v súbore legislatívnych a výkonných opatrení v Grécku - z ktorých niektoré sa už vykonávajú - s cieľom zlepšiť hraničné kontroly na mori, urýchliť postupy na posudzovanie žiadostí o azyl, a tým aj vyhostenie alebo repatriáciu všetkých tých, ktorých žiadosť bola zamietnutá, tvrdé tresty pre pašerákov ľudí a dobre organizovaná verejná informačná kampaň v krajinách pôvodu migrantov informujúca o osude ich štátnych príslušníkov, rádoby "utečencov".

SkryťVypnúť reklamu

Druhý pilier by spočíval v novej všeobecnej dohode medzi EÚ a Tureckom - bez ohľadu na teraz neslávne známu a úplne neúčinnú deklaráciu medzi EÚ a Tureckom zo 16. marca 2016 - ktorou by sa členské štáty EÚ zaviazali prijímať priamo, a nie cez Grécko, konkrétny počet utečencov podľa vopred dohodnutých kritérií.

"Výmenou," uzavrel Corantis, "by Turecko malo dostať finančnú kompenzáciu, tak ako doteraz."

Grécki ostrovania chcú späť svoje ostrovy a svoje životy. Bohužiaľ ich však asi hneď tak naspäť nedostanú.

Burak Bekdil je jeden z popredných tureckých novinárov, nedávno vyhodený po 29 rokoch z popredných tureckých novín za to, že písal pre Gatestone Institute o dianí v Turecku. Je spolupracovníkom Middle East Forum.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu