SME
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Zloženie vlády krátko po voľbách je prekvapením, hovorí politológ

Matovič ukázal pri poste ministra financií principiálny postoj, SaS si zas vybojovala viac, ako jej patrilo, tvrdí Eštok

Lídri budúcej vládnej koalície. Lídri budúcej vládnej koalície. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA - Zloženie vlády tak krátko po voľbách je skôr prekvapením, keďže išlo o zostavenie vlády zo štyroch strán, čo nie je malý počet.

Navyše ide o strany s rozdielnou štruktúrou, zameraním aj ideológiou, uviedol politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriel Eštok.

Budúci premiér Igor Matovič v piatok podvečer vyhlásil, že po dvanástich dňoch dospeli hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina, strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí k dohode o vytvorení novej vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Eštok zároveň vyzdvihol Matovičov principiálny postoj pri obsadení funkcie ministra financií kandidátom hnutia OĽaNO.

Politológ považuje za dobré rozhodnutie to, že lídri strán neposúvali informácie verejnosti skôr, ako bola hotová kompletná dohoda.

Za rovnako správnu označil dohodu, že nezhody medzi rokujúcimi stranami nebudú riešené cez média, čo sa však podľa neho nie vždy podarilo dodržať.

Mix strán, ktoré rokovali o vytvorení vlády, navyše podľa politológa naznačoval, že tieto rokovania budú komplikované a nebudú ukončené v rekordne rýchlom čase.

Hlavným problémom, s ktorým sa museli lídri týchto politických strán popasovať, bolo podľa jeho slov dosiahnutie dohody na rozdelení ministerstiev.

„Je to logické, keďže z mocenského pohľadu je to pre politické strany najdôležitejší bod rokovaní. Zverenie správy konkrétneho rezortu určuje, v ktorej oblasti bude daná strana dominantným hráčom na najbližšie volebné obdobie a predurčuje dokonca východisko do budúcej predvolebnej kampane,“ ozrejmil Eštok.

Skryť Vypnúť reklamu

Túto výzvu dokázal podľa neho Igor Matovič ako mediátor ustáť a politické strany preukázali ochotu a pripravenosť na spoluprácu.

V piatok poobede to pritom nevyzeralo tak, že ešte večer toho istého dňa by mohla vláda vzniknúť. Lídri OĽaNO a SaS sa totiž nedokázali zhodnúť na tom, kto obsadí post ministra financií.

Tento rezort si napokon ponechalo Matovičovo hnutie a strana SaS dostala na oplátku namiesto dvoch ministerstiev tri.

Jedným z týchto rezortov je ministerstvo hospodárstva, v čele ktorého bude stáť šéf liberálov Richard Sulík. Zároveň bude vykonávať aj funkciu prvého vicepremiéra pre ekonomiku.

„Po piatkovom vyjadrení Igora Matoviča na sociálnej sieti a následnej tlačovke Richarda Sulíka to vyzeralo na problém v rokovaniach o zostavení vlády. Na spoločnom stretnutí sa však dokázali dohodnúť tak, že by som si dovolil oboch lídrov označiť za víťazov tejto situácie,“ priblížil Eštok.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznil, že Matovič ukázal principiálny postoj a dokázal ustáť ministerstvo financií. To by totiž podľa jeho slov malo patriť politickej strane, ktorá má post predsedu vlády.

„Premiér bez priameho straníckeho vplyvu na ministerstvo financií by bol v takejto vláde výrazne oslabený. Považujem za elementárne, aby boli premiér a minister financií z jedného straníckeho tábora, čo potvrdzuje aj naša slovenská skúsenosť,“ vysvetlil politológ.

Pri pohľade na volebný výsledok dosiahla podľa neho SaS viac, ako to, na čo mala nárok.

Budúcu vládu čaká podľa Eštoka skúsený súper v opozícii v podobe strany Smer – sociálna demokracia, ktorý „dokáže identifikovať a využiť každé ich slabé miesto".

„Ak chce mať táto vláda šancu uspieť, tak musí postaviť svoj vládny tím na čo najpevnejších základoch," myslí si politológ.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová poverila Igora Matoviča zostavením vlády 4. marca, pričom uviedla, že očakáva vytvorenie vlády do dvoch týždňov.

Skryť Vypnúť reklamu

Politológ to vníma ako snahu prezidentky motivovať designovaného premiéra a aj lídrov politických strán zapojených do rokovaní k snahe nachádzať dohody.

„Nemyslím si ale, že by to hlavný motivačný faktor, tak pre Igora Matoviča, ako aj pre ďalších lídrov zúčastnených na rokovaní. Skôr je to pomyselná čerešnička na torte, že aj toto zadanie sa im podarilo splniť,“ uzavrel Eštok.

Prezidentka dnes oznámila, že na poludnie prijme delegáciu strán, ktoré sa dohodli na vytvorení vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Do pár týždňov by mala byť k dispozícii aj ďalšia vakcína, Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje.

21m

Za bolo 83 zo 118 zúčastnených poslancov. Opakované predĺženie nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič z SaS.

4 h
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas tlačovej konferencie po virtuálnom rokovaní.

Digitálne covidové pasy nachystá EÚ do leta. Francúzsko a Nemecko upozorňujú, že vydávanie takýchto dokumentov by mohlo byť predčasné.

5 h
Testovanie už radnica organizovať neplánuje.

Spolu vyšetrili vyše 130-tisíc osôb. Podiel nakazených pri oboch testoch je stále vysoký. Počet pacientov v nemocniciach znovu narástol.

6 h