LONDÝN - Údiv na strane odborníkov a otázky zo strany britských občanov vzbudzuje prístup vlády britského premiéra Borisa Johnsona k boju proti koronavírusu.
Zatiaľ čo väčšina iných krajín, ktorá je epidémiou postihnutá zhruba rovnako alebo aj menej ako Británia, zatvára školy, hranice a žiada občanov, aby zostali pokiaľ možno stále doma, v Británii nič z toho nevidno.
S tým nie je spokojný už ani tieňový labouristický minister zdravotníctva Jon Ashworth, ktorý už v piatok Johsonovu vládu vyzval, aby v záujme "udržania si dôvery verejnosti" zatiaľ aspoň dôveryhodne vysvetlila, prečo má k záležitosti takýto - podľa mnohých odborníkov laxný a nezodpovedný - prístup.
"Mojou veľkou obavou je, že sa ľudia začínajú obávať toho, aké signály vysiela naša vláda, a asi dosť dobre nerozumejú, prečo zatiaľ neboli zavedené prísnejšie opatrenia - na ten spôsob, ako to vidíme v Španielsku, Írsku, Francúzsku a v ďalších krajinách," vyhlásil v piatok Ashworth.
Obavy sa v sobotu pre BBC snažil zmierniť hlavný vedecký poradca Johnsonovej vlády Patrick Vallance, jeho odpovede však pravdepodobne vyvolajú údiv u nejedného odborníka zo štátov kontinentálnej Európy, kde je zhoda na potrebe prijímať a presadzovať tvrdé opatrenia.
Podľa Vallanceho britské počítačové modely ukazujú, že krajina je teraz ešte len v úvodnom štádiu šírenia nákazy, epidémia sa začne prudko šíriť o štyri týždne a svoj vrchol dosiahne medzi desiatym a štrnástym týždňom odteraz. Preto by podľa neho nebolo správne, keby vláda vyzývala občanov na separáciu a na zotrvávanie vo svojich domovoch už teraz.
Vallance sa totiž zrejme najviac zo všetkého obáva javu zvaného "samoizolačná únava" a toho, že občania by pri príliš dlhej izolácii mohli prepadávať depresiám.
Vallance tvrdí, že sa o tom zhováral aj so šéfom britského zdravotníckeho systému Chrisom Whittym, a ten s jeho názormi údajne súhlasí.
Vyzerá to, že sa nimi zatiaľ riadi aj Johnsonova vláda, ktorá napriek tomu, že v krajine zaznamenali už 11 úmrtí a majú evidovaných 802 nakazených, neprijala zatiaľ v podstate žiadne relevantnejšie opatrenia proti šíreniu nákazy a, naopak, vysvetľuje občanom, že zatiaľ úplne stačí, ak si budú poriadne umývať ruky mydlom, a zostanú radšej týždeň doma, ak začnú mať ťažký kašeľ a teplotu.
Hlavný vládny poradca pre oblasť vedy a tiež šéf britského zdravotníckeho systému sú tiež proti tomu, aby sa v tejto fáze zakazovali akékoľvek verejné zhromaždenia či akcie. Britská vláda dokonca zatiaľ ani nežiada občanov, aby zachovávali od seba akýkoľvek odstup.
Zakážu akcie 500 plus
Nemenovaný zdroj z prostredia britskej vlády však v sobotu spravodajskej stanici Sky News povedal, že britská vláda predsa len plánuje budúci týždeň spustiť núdzové legislatívne opatrenia a zakázať nimi masové podujatia a zhromaždenia s účasťou vyššou ako 500 ľudí, aby tak potlačila šírenie nového koronavírusu.
Podľa citovaného zdroja vypracovala vláda predmetnú legislatívu, ktorou chce takéto podujatia zakázať a dotknuté organizácie odškodniť.
Očakávané nové legislatívne opatrenia by mohli tiež polícii a imigračným úradom dať právomoc zadržať ľudí, u ktorých je podozrenie na nákazu koronavírusom.
Polícia by tiež v súlade s nimi mohla napríklad nariadiť jednotlivým školám, aby zostali otvorené, píše denník The Times a dodáva, že nové opatrenia by mohli ostať v platnosti až dva roky.
Počet potvrdených prípadov nákazy ochorením COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2, stúpol v piatok v Británii na 798, čo je o 208 ako deň predtým. Ochorenie si v Spojenom kráľovstve vyžiadalo zatiaľ 11 obetí na životoch.
Britská vláda dosiaľ k zákazu masových podujatí nepristúpila. Niektoré tamojšie organizácie však samé iniciatívne podnikli takéto kroky. Zápasy napríklad až do 4. apríla zrušila anglická futbalová liga Premier League, a odložený bol - z 26. apríla na 4. októbra - aj londýnsky maratón, pripomína agentúra Reuters.
Zakázanie zhromaždení a podujatí s účasťou nad 500 ľudí už samostatne avizovalo aj Škótsko. Tamojšia premiérka Nicola Sturgeonová ešte vo štvrtok oznámila, že takéto opatrenie začne platiť od začiatku budúceho týždňa.