SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Václav Klaus: Koronavírus je príležitosť k návratu k zdravému rozumu

Šírenie vírusu je cenou za Schengen. Globalizovaný svet je zraniteľnejší.

Hraničný prechod do Talianska v alpskej obci Gries am Brenner.Hraničný prechod do Talianska v alpskej obci Gries am Brenner. (Zdroj: SITA/AP)

Nie som epidemiológ, nebudem špekulovať o úmrtnosti, úmrtnosť či nákazlivosti choroby Covid-19, píše Václav Klaus v komentári uverejnenom na webe idnes.cz a na webe Inštitútu Václava Klausa.

Úmrtnosť (podiel zomrelých na celej populácii) nie je vysoká, nie je vyššia ako u bežnej chrípky.

Smrtnosť (podiel zomrelých z celkového počtu nakazených) je podstatne vyššia - najvyššia na svete je v Taliansku.

Nákazlivosť je mimoriadne vysoká, preto ten rýchly rast nakazených.

To je - v mojich očiach - základný zdravotnícky obrys celého dnešného problému.

SkryťVypnúť reklamu

Je evidentné, že sa zatiaľ nachádzame v prvej fáz štandardného epidemiologického procesu. Bude horšie. Doteraz sme nákazu dostávali len z cudziny, teraz bude aj z domova.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K tomu sa nedá nič objavné dodať, preto si radšej všimnime širší kontext tejto nečakanej epidémie, o ktorej príčinách nechcem špekulovať.

Áno, je to niečo, čo som v tomto rozmere za svoj život ešte nikdy nezažil, a preto sa nepokúšam o žiadne lacné extrapolácie.

Niekoľko posledných desaťročí sme si odvykli žiť s hrozbami tohto typu, boli sme veľmi nepokorní. Mali by sme znovu prijať, že je ľudský život podobným hrozbám vystavený a že s nimi musíme vedieť žiť.

Neprikázali sme vetru a dažďu, a neprikážeme ani koronavírusom - napriek všetkým ľúbivým predstavám o modernom svete.

Žijeme v informačnej zahltenosti niekoľkokrát za deň sa meniacich správ.

SkryťVypnúť reklamu

Nedokážeme ich dobre spracovávať. Je to prvá pandémia v dejinách, ktorá prebieha online. Správy sa šíria ešte rýchlejšie než sám vírus.

Zodpovednosť novinárov a politikov je preto obrovská a tí sa nie vždy podľa toho správajú.

Veľmi zreteľne sa ukazuje výška ceny za nadmernú otvorenosť sveta, za to, že na hraniciach nemusíme ukazovať pas.

Je to cena za Schengen, teda za Európu bez hraníc, čo sme sa niektorí snažili nahlas hovoriť už dlhé roky.

Väčšine ľudí toto nebezpečenstvo nevysvetlila ani obrie vlna masovej migrácie v roku 2015 a nie som si istý, či to väčšine ľudí dostatočne ozrejmí pandémia koronavírusu.

To, že nemôžeme kontrolovať, kto a odkiaľ do nášho štátu prichádza, nie je žiadne víťazstvo slobody, ale obrovské riziko a potenciálne prehra nás všetkých.

SkryťVypnúť reklamu

Iste si všetci všimli, že dnes nikto nehovorí o Európskej únii.

Sme svedkami nie dobre definovaného rozhrania medzi bagatelizovaním epidémie na strane jednej a narastajúcou panikou na strane druhej.

Ľahko sa to kritizuje - najmä, ak sme opozičným politikom alebo občanom, ktorý nenávidí Babiša - ale ako ten, kto s touto vládou nemá nič spoločné, ale kto bol štvrť storočia na špičke našej politiky, považujem správanie našej vlády za primerané a za v podstate rovnaké, ako sa správajú vlády ďalších krajín.

Trochu inak sa zatiaľ chová Nemecko, ale nakoľko je to principiálna politika a nakoľko len ad hoc postoj, keď chýba vakcína na očkovanie, nie je veľmi zrejmé.

Niečo iné je, či naša vláda svoje dnešné kroky dostatočne racionálne, dôveryhodne, priateľsky a presvedčivo vysvetľuje, alebo či je z toho zbytočne cítiť pokračovanie politického súboja inými cestami.

SkryťVypnúť reklamu

To, že volia - rovnako ako iné európske i zámorské vlády - cestu karantén, je dobre.

Karantény tento koronavírus neporazia, ale môžu prispieť k tomu, že chorobnosť rozložia v čase a že umožnia, aby ju zdravotnícky systém postupne zvládal.

Aby nedošlo k zahlteniu nášho zdravotníctva, maximálne možné rozloženie v čase žiada napr. epidemiológ prof. Machala z pražskej Bulovky, aj mne osobne odovzdaný list troch talianskych profesorov (prof. M. Cecconi, prof. A. Pesenti, prof. G. Grasselli).

Otázka času je v situácii, keď neexistuje žiadna očkovacia vakcína, úplne kľúčová.

V kríze tohto typu sa má ťahať za jeden povraz, a preto dnešnú situáciu považujme za skúšku dospelosti našej politickej scény. Nielen politickej scény, ale aj našej spoločnosti ako celku.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešný koronavírus ohrozuje najmä staršiu a chorobnejšiu generáciu, dovoľujem si preto v tejto chvíli vyzvať k maximálnej ohľaduplnosti a solidarite mladej generácie s generáciami staršími, k disciplinovanosti a dodržiavaniu vyhlásených opatrení.

Ekonomické dopady nebudú malé. Neverím svojim očiam, keď odborníci z našich bánk a finančných inštitúcií (v E15 z 11. marca) tvrdia, že ekonomický rast Českej republiky môže byť v roku 2020 polovičný oproti tomu, čo sa v rôznych prognózach predpokladalo - teda nie 2%, ale len 1%.

To sa mi zdá neuveriteľné. Stabilita a robustnosť ekonomiky (a celej spoločnosti) je podľa mňa evidentne ďaleko menšia, než si nahovárame.

Zraniteľnosť dnešného globalizovaného sveta je obrovská, blíži sa zraniteľnosti človeka s vážnou pľúcnou chorobou.

SkryťVypnúť reklamu

Očakávajme nielen nemalé dôsledky krátkodobé, pretože ide o veľký exogénny šok ako na ponukovej, tak na strane dopytu ekonomiky, očakávajme aj dlhodobé dôsledky v smere ďalšieho posilnenie úlohy štátu v ekonomike a ďalšieho potlačenia trhu.

To býva dôsledkom všetkých vojen, kríz a mimoriadnosťou. Ľudská sloboda je vždy potláčaná.

Ide o to, aby to v kríze zavedené opatrenia nezostala navždy, ekonómovia sa na základe skúseností bojí tzv. efektu západky (čo sa raz zaviedlo, zostane navždy).

Naša ekonomika (a nielen naša) je zraniteľná. Rad firiem a celých odborov či odvetvia sa už dlhší čas aj bez vírusovej nákazy potýka s vážnymi problémami, ekonomický rast trvá už príliš dlho, najrôznejšie úzke miesta sa prehlbujú a môže sa stať, že pandémia koronavírusu bude tou pomyselnou poslednou kvapkou.

SkryťVypnúť reklamu

Nemôže nemať vážne makroekonomické dôsledky.

Po páde komunizmu prešli všetky postkomunistické ekonomiky vývojom, ktorý ekonómovia opisujú pomocou analógie tzv. J-krivky. Dúfajme, že tá prvá polovica tohto "J" bude padať len málo a krátkyu ča a že tá druhá polovica bude rýchlo smerovať nahor.

Ja tomu však veľmi neverím.

"Európa sa recesii nevyhne (Taliansko zaručene nie)," hovorí v Lidových novinách Pavel Kohout.

Narušenie obchodných vzťahov v globalizovanom svete bude a už dnes je veľmi zreteľné.

Prof. Veselka (prednosta kliniky motolskej nemocnice) hovorí v Hospodárskych novinách veľmi optimisticky, že "až budeme končiť rok 2020, nebude mať ochorenie Covid-19 na svedomí ani jedno promile zo všetkých úmrtí v Českej republike". Dokonca dodáva, že "za rok si na epidémiu koronavírusu spomenie málokto".

SkryťVypnúť reklamu

Kiež by mal pravdu. Ale aj keby mal, ekonomické dopady tu však určite zanechajú dlhodobú stopu.

Prijmime dnešnú krízovú situáciu ako príležitosť boriť priekopy vnútri našej krajiny s vedomím, že sú veci dôležitejšie ako tie zdanlivo aktuálne politické.

Chovajme sa ako príslušníci jedného národa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu