SME
Utorok, 9. marec, 2021 | Meniny má FrantiškaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Putin schválil zmeny, ktoré ho pomocou špeciálneho triku udržia pri moci do roku 2036

Obmedzenie na dve funkčné obdobia zostane v platnosti, no jemu sa tie jeho doterajšie nebudú počítať. Vymenovali aj dôvody, prečo súhlasil.

Vladimir Putin.Vladimir Putin. (Zdroj: TASR/AP)

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu podpísal novelu ruskej ústavy, ktorá v strede týždňa hladko prešla ruským parlamentom.

Nič iné ako Putinov súhlas sa ani neočakávalo, keďže hlavným účelom týchto zmien je zaistiť Putinovi, aby mohol zostať prezidentom až do roku 2036.

Keďže obmedzenie na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia, ktoré obsahuje aj súčasná ruská ústava, by znamenalo jeho koniec v Kremli v roku 2024, Putin si zaistil pokračovanie politickej kariéry na najvyššom poste s tradičnou ruskou vynaliezavosťou:

Skryť Vypnúť reklamu

Obmedzenie na dve po sebe idúce funkčné obdobia zostane v platnosti, no jemu by sa tie dve posledné mali akoby "anulovať" a jednoducho sa nebudú počítať.

Aby to nepôsobilo až tak okato, ústavné zmeny prirodzene nenavrhol sám Putin, ale jedna z poslankýň jeho strany Jednotné Rusko - bývalá kozmonautka a prvá žena vo vesmíre Valentina Tereškovová.

Celoštátne referendum o navrhovaných zmenách sa uskutoční 22. apríla a musí ich ešte posúdiť aj Ústavný súd. Nikto však neočakáva, že by referendum či najvyššia súdna inštancia v krajine túto iniciatívu zastavili.

Dôvody, prečo Putin súhlasil

Pandémia koronavírusu, hrozba ekonomickej recesie a súčasné vojnové konflikty. To sú podľa hovorcu Kremľa dôvody, prečo Vladimír Putin zmenil názor a súhlasil s ústavnými zmenami, ktoré mu umožnia ešte dvakrát kandidovať na prezidenta, píše server idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

"Situácia vo svete sa stala menej stabilnou," vysvetľoval Putinove motívy kremeľský hovorca Dmitrij Peskov.

Medzi faktory, ktoré viedli ruského prezidenta k tomuto rozhodnutiu, uviedol pandémiu koronavírusu, riziko globálnej recesie, akútne regionálne konflikty a západné protiruské sankcie.

"V týchto zložitých rokoch má stabilita úradov, pevnosť a stálosť vlády nesmierny význam. A v takej dobe sa niektoré krajiny rozhodli prijať opatrenia, ktoré úradujúcemu prezidentovi umožnia zotrvať na ceste do budúcnosti."

Predseda Štátnej dumy dokonca Putina označil za najväčšiu ruskú výhodu v neistej dobe.

"Dnes je svet plný výziev a hrozieb. Našou hlavnou výhodou nie je zemný plyn a ropa. Cena ropy aj plynu môže spadnúť. Našou hlavnou výhodou je Putin, a preto ho musíme chrániť," uviedol Vladimir Volodin.

Skryť Vypnúť reklamu

Stavia sa proti kultu osobnosti, uviedol hovorca

Ruský prezident Vladimir Putin sa rázne stavia proti pokusom budovať okolo seba kult osobnosti, uviedol Dmitrij Peskov.

"Čo nevie Vladimir Putin akceptovať, je kult osobnosti. Svoj postoj k tejto záležitosti vysvetlil už dávno. V žiadnom prípade sa mu to nepáči a nehodlá to akceptovať," uviedol podľa tlačovej agentúry TASS prezidentov hovorca.

Peskov upozornil, že Putin zatiaľ nehovorí o svojej kandidatúre v prezidentských voľbách v roku 2024.

Peskov sa odvolával na Putinov nedávny prejav v Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu, v ktorom sa nezmienil, že by mal záujem kandidovať v prezidentských voľbách.

Hovorca súčasne pripomenul Putinov dávnejší výrok, že do roku 2024 je ešte veľa času a "pred nami je mnoho tvrdej práce".

Skryť Vypnúť reklamu

Šesťdesiatsedemročný Putin, bývalý agent KGB, je pri moci už vyše 20 rokov, teda dlhšie než ktorýkoľvek iný ruský či sovietsky líder od čias Josifa Stalina.

Prvý raz sa stal prezidentom v roku 2000 a v tejto funkcii pôsobil do roku 2008, keď mu ústavné obmedzenia zabránili kandidovať aj na tretie funkčné obdobie. Potom sa stal premiérom a do prezidentského kresla sa vrátil v roku 2012, pričom funkčné obdobie si nechal medzičasom predĺžiť na šesť rokov.

Jeho súčasný mandát mu teda má vypršať v roku 2024.

Protesty jednotlivcov

Polícia v ruskom hlavnom meste zadržala v sobotu desiatky ľudí pri proteste proti politickým represiám pred budovou ústredia Federálnej bezpečnostnej služby (FBS). Informovala o tom agentúra AP.

Ľudskoprávna organizácia OVD-Info, ktorá monitoruje uväznenia počas demonštrácií v Rusku, uviedla, že pri proteste bolo zatknutých 49 ľudí. Bezprostredne nebolo známe, aké obvinenia budú voči nim vznesené.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia boli zatknutí pri tom, ako stáli v rade, aby sa zúčastnili protestu jednotlivej osoby.

Toto je jediná forma protestu, pri ktorej ruský zákon nevyžaduje predchádzajúce povolenie.

Situácie, keď pri danom mieste protestu čakajú ľudia v rade, kým dostanú priestor ako jednotlivec prejaviť svoj nesúhlas, sú preto v Rusku časté.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová.

Prísť by mohol už na jeseň.

7 h
Protest pred Prezidentským palácom. V popredí vpravo Mazurek a Uhrík.

Mazurek, Ďurica, Suja, Kočiš, Urban a Uhrík nebudú musieť zbierať podpisy. Získali stranu, ktorú kedysi spoluzakladal exprezident Ivan Gašparovič.

9 h
Minister financií Eduard Heger.

Plán sa zameriava na päť hlavných priorít. Najviac prostriedkov má smerovať do oblasti zelená ekonomika, a to 2,17 miliardy eur.

11 h
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Zatiaľ sa podľa Gröhlinga neuvažuje o zrušení ústnej časti maturitnej skúšky, ktorá by sa mala realizovať v máji, ale dodal, že "možné je úplne všetko".

12 h