SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Trumpov test na koronavírus bol negatívny

Česko smeruje k totálnej karanténe. Nakazených je tam 231 ľudí, do konca víkendu očakávajú tristo chorých.

Americký prezident Donald Trump.Americký prezident Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Test na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 u amerického prezidenta Donalda Trumpa bol podľa jeho osobného lekára negatívny, informovala agentúra AP.

Biely dom zverejnil výsledky testu v sobotu večer po tom, ako Trump pár hodín predtým novinárom oznámil, že si dal urobiť test na koronavírus.

Trump na sobotňajšom brífingu v Bielom dome povedal, že krátko predtým ako vstúpil do miestnosti, aby diskutoval o úsilí vlády zastaviť šírenie koronavírusu, si odmeral teplotu a bola "úplne normálna".

Skryť Vypnúť reklamu

Novým koronavírusom sa v USA nakazilo už viac ako 2200 ľudí a spôsobil najmenej 50 úmrtí.

Americký prezident čelil opakovaným otázkam novinárov, kedy si dá urobiť test na nový typ koronavírusu po tom, ako mal viaceré priame i nepriame kontakty s ľuďmi, ktorých testy na koronavírus boli pozitívne.

Brazílske veľvyslanectvo vo Washingtone v piatok vyhlásilo, že brazílsky chargé d'affaires Nestor Forster bol pozitívne testovaný na koronavírus po tom, ako sedel s Trumpom za jedným stolom pri večeri. Takisto pozitívne testovaný bol aj poradca brazílskeho prezidenta, ktorý zverejnil na internete fotografie, na ktorých stojí vedľa Trumpa.

Smerujeme ku karanténe Česka, povedal Babiš

Na celú Českú republiku bude podľa premiéra Andreja Babiša uvalená karanténa.

Skryť Vypnúť reklamu

"Smerujeme k ďalšiemu opatrenia, k maximálnemu," povedal Babiš v debate na Prime.

Potom dodal, že to je karanténa celej Českej republiky, píše server idnes.cz.

Povedal, že v Česku je potvrdené už 231 ľudí infikovaných koronavírusum a do večera ich podľa neho bude viac ako 300.

Popoludní sa kvôli situácii znovu schádza vláda, aby zvážila ďalšie opatrenia.

"Keď vyhlásime karanténu celej Českej republiky, tak to musí mať nejaké pravidlá," povedal premiér.

Nie je podľa neho možné, aby ľudia karanténu porušovali. Za porušenie karantény hrozí sankcia až 3 milióny korún.

Pretože koronavírus sa nevyhýba ani vysokým politikom vo svete a ich rodinám, separoval sa aj Babiš od svojej rodiny.

Nie je možné, aby v karanténe skončila aj vláda, povedal predseda vlády. Schváliť by mala vláda krízový štáb, jeho predsedom by mal byť námestník ministra zdravotníctva, epidemiológ Roman Prymula.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda v noci z piatka na sobotu zakázala prevádzku reštaurácií a obchodov, výnimku majú obchody s potravinami, lekárne, drogérie, čerpacie stanice či predajne tovaru dennej potreby.

Opatrenie potrvá desať dní. Výnimku majú prevádzkarne zaisťujúci napríklad jedlo pre zamestnancov.

Nedostatok respirátorov by sa malo podariť zlomiť v budúcom týždni, na kedy je zazmluvnených 1,8 milióna respirátorov. Cez 200-tisíc respirátorov venovala podľa premiéra spoločnosť najbohatšieho Čecha Petra Kellnera a tiež 15 ton zdravotníckeho materiálu.

Respirátormi budú podľa neho vybavení predavači vo veľkých obchodoch, ktorí sú veľmi ohrození.

Správanie Čechov by podľa neho po vyhlásení karantény malo vyzerať tak, že ľudia by mali chodiť len do práce a hneď domov. Na nákupy by podľa predsedu vlády mal chodiť len jeden z členov rodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvážnejší je podľa Babiša teraz prípad taxikára v Prahe, nie toho, ktorého stav bol vážny, ale ďalšieho, ktorý sa prihlásil do Thomayerovej nemocnice so zdravotnými problémami.

Aj Česká republika by podľa premiéra Babiša chcela začať testovať na nakazených pacientoch remdesivir, ktorý vyvinula americká Gilead pôvodne proti Eboli, ale ukázalo sa, že zafungoval aj proti SARS a MERS, teda proti koronavírusu veľmi podobnému, ktorý teraz vyvoláva chorobu COVID-19.

Remdesivir je teraz klinicky testovaný na chorých v čínskom Wuchane. Výsledok testovania by mohol byť známy v apríli.

Manželka španielskeho premiéra má koronavírus

Manželka španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, Begona Gómezová, bola pozitívne testovaná na nový druh koronavírusu. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Oznámenie úradu španielskeho premiéra prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako španielska vláda v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu vyhlásila zákaz vychádzania pre obyvateľov s výnimkou chodenia do zamestnania alebo nakupovania základných zásob.

Zdravotný stav predsedu vlády i jeho manželky je podľa vyhlásenia vlády dobrý. Nachádzajú sa v ich rezidencii v Moncloovom paláci v Madride, kde sídli vláda a riadia sa pokynmi lekárov.

Dvaja členovia Sánchezovho vládneho kabinetu, ministerka pre rovnosť príležitostí a minister pre regionálne záležitosti boli pozitívne testovaní na koronavírus už skôr tento týždeň. Ich zdravotný stav je taktiež dobrý. Testy ostatných členov vlády boli negatívne.

Sánchez ohlásil obmedzenie pohybu po tom, ako došlo v 46-miliónovom Španielsku k prudkému nárastu prípadov nákazy novým druhom koronavírusu na vyše 5700.

Skryť Vypnúť reklamu

Španielsko len od piatka potvrdilo viac než 1500 nových prípadov nákazy koronavírusom. Prípadov infekcie má krajina celkovo 5753, čo je po Taliansku druhý najvyšší počet v Európe.

V madridskej oblasti boli už predtým zatvorené všetky bary a reštaurácie so zámerom zamedziť šíreniu nákazy. Väčšinu prípadov infekcie dosiaľ zaznamenalo hlavné mesto Madrid.

Počet nakazených v Maďarsku stúpol na 32

Počet nakazených novým koronavírusom SARS-CoV-2 v Maďarsku stúpol v nedeľu ráno na 32, z nich deviati sú občania Iránu, jeden Brit a 22 Maďari, informoval vládny informačný server koronavirus.gov.hu.

Podľa spravodajského servera 444.hu 11. marca zomrela v nemocnici 99-ročná žena na zápal pľúc po úspešnej operácii a dvojtýždňovom pobyte v nemocnici, pričom jej dcére, ktorá ju pravidelne navštevovala, neskôr potvrdili nákazu novým koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Dcéru museli 12. marca hospitalizovať v budapeštianskej Nemocnici sv. Imricha takisto so silným obojstranným zápalom pľúc, jej stav je vážny. Obvodný lekár u nej predtým dvakrát diagnostikoval chrípku.

Evanjelická cirkev v Maďarsku zakázala bohoslužby až do 5. apríla a vyzvala veriacich, aby sa na pohreboch zúčastnili iba najbližší príbuzní.

Georgia odložila primárky

Georgia je druhým americkým štátom, ktorý sa kvôli obavám z koronavírusu rozhodol presunúť primárky z 24. marca na 19. mája. Informovala o tom agentúra AP.

Rozhodnutie prišlo po tom, ako guvernér Brian Kemp, najvyšší volebný predstaviteľ štátu Georgia, podpísal núdzové vyhlásenie, ktoré uvoľnilo rozsiahle právomoci v boji proti pandémii choroby Covid-19.

V sobotu predniesol guvernér prejav, v ktorom vyzval cirkvi, školy a iné inštitúcie, aby zvážil zrušenie veľkých zhromaždení vzhľadom k rastúcemu počtu prípadov nákazy koronavírusom v štáte.

Skryť Vypnúť reklamu

V štáte Georgia bolo potvrdených 66 prípadov nákazy a vírus si vyžiadal už aj jednu obeť na živote.

Okrem ohrozenia verejnej bezpečnosti volební predstavitelia zdôvodnili rozhodnutie odložiť primárky rizikom, ktoré vírus predstavuje pre pracovníkov volebných miestností, ktorí sú väčšinou starší.

Prvým americkým štátom, ktorý sa rozhodol preložiť primárky kvôli koronavírusu bola Louisiana, ktorá tak urobila v piatok 13. marca.

Stav núdze minulý týždeň vyhlásil už aj štát Ohio, kde momentálne evidujú piatich nakazených koronavírusom, konanie tamojších primárok však nepresunuli.

Rakúska vláda dá 4 miliardy eur na riešenie ekonomických dopadov

Rakúsko sa zaviazalo poskytnúť vládnu pomoc vo výške 4 miliardy eur na riešenie ekonomických dopadov krízy spôsobenej koronavírusom, informovala agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyhlásil, že koronavírusový krízový fond bude určený na podporu spoločností a zamestnancov, ktorí boli nútení prejsť na systém vyplácania hodinovej mzdy alebo prišli o prácu kvôli prepuknutiu epidémie nového koronavírusu v krajine.

Kurz tiež potvrdil, že rakúska vláda v prípade potreby pristúpi k znárodneniu kľúčových firiem.

Minister financií Gernot Bluemel povedal, že koronavírusový fond "potopí plány krajiny dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v roku 2020".

Berlín zastavuje verejný život

Mesto Berlín v snahe zastaviť šírenie koronavírusu zakázalo všetky verejné a súkromné podujatia s účasťou viac ako 50 ľudí, informovala agentúra DPA dodajúc, že opatrenie nadobúda účinnosť ihneď.

Mestské úrady v hlavnom meste Nemecka zatvorili všetky kiná, divadlá, koncertné sály a športové zariadenia vrátane telocviční a fitnes centier, ako aj bary, krčmy, kasína a kluby, a to minimálne do 19. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Berlínske reštaurácie zostanú otvorené, len ak ich zákazníci budú schopní dodržať 1,5-metrovú vzdialenosť jeden od druhého.

Podľa nových pravidiel pacienti v nemocniciach, s výnimkou detí mladších ako 16 rokov a ťažko chorých, nebudú mať povolené návštevy. Obyvatelia domovov sociálnej starostlivosti zas nebudú môcť prijímať návštevníkov mladších ako 16 rokov.

Austrália zavádza povinnú karanténu pre všetkých, ktorí prídu zo zahraničia

Austrália v snahe spomaliť šírenie koronavírusu v nedeľu oznámila, že každý, kto príde zo zahraničia do krajiny, bude čeliť povinnej 14-dňovej izolácii.

"Budeme si musieť zvyknúť na určité zmeny v spôsobe, akým žijeme naše životy," uviedol austrálsky premiér Scott Morrison, dodajúc, že opatrenie nadobudne účinnosť o polnoci (nedeľa 14 h. SEČ).

Skryť Vypnúť reklamu

Morrison tiež povedal, že všetky výletné lode budú úplne zakázané a že očakáva, že "turistická premávka veľmi rýchlo ustane".

"Ak váš kolega bol na Bali, vráti sa a zjaví sa v práci sediac vedľa vás, dopustí sa tým trestného činu," povedal Morrison.

V Austrálii bolo doteraz zistených 269 prípadov nákazy vírusom COVID-19 a veľké množstvo nových prípadov teraz prichádza z USA, uviedol Morrison, označiac USA za "hlavný zdroj" nákazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

11 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

16 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

19 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

20 h