SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Päť obvinených ide do väzby, medzi nimi aj Monika Jankovská

Bývalá sudkyňa Miriam Repáková sa na Špecializovanom trestnom súde priznala k skutkom, ktoré sú jej kladené za vinu.

Monika Jankovská.Monika Jankovská. (Zdroj: TASR)

BANSKÁ BYSTRICA - Sudcovia Monika Jankovská, Denisa Cviková, Eugen Palášthy a Richard Molnár budú počas vyšetrovania korupcie na súdoch sedieť vo väzbe.

Po asi desiatich hodinách o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu.

Rozhodnutie nie je konečné. Sťažnosť podali obvinení aj prokurátor. Informoval o tom Denník N. Sťažnosť ale nemá odkladný účinok, takže za mreže pôjdu aj napriek tomu.

Rozhodovanie trvalo celý deň, skončilo krátko pred deviatou večer.

Jankovská ide do väzby

Zo súdu ako poslednú, asi hodinu po rozhodnutí, odviezli do väzby bývalú štátnu tajomníčku Jankovskú z dôvodu, aby nemohla na slobode ovplyvňovať svedkov, píše denník Sme.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) takisto požadoval, neuznal. Podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Rovnako ju podala aj Jankovská.

"Rozhodnutie prijala absolútne v poriadku, rešpektuje rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie. Vypovedala, v intenciách jej výpovede pred políciou," konštatoval pre médiá jej právny zástupca Peter Erdős.

Sudcovia Palášthy a Molnár sú väzobne stíhaní preto, aby neovplyvňovali svedkov na slobode a nemohli pokračovať v trestnej činnosti. Obaja podali sťažnosť voči uzneseniu.

U Denisy Cvikovej uznal sudca dôvody kolúznej väzby, ale už nie dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor navrhoval. Obvinená podala sťažnosť a rovnako prokurátor. Do väzby išiel aj advokát Miroslav Mojto.

Skryť Vypnúť reklamu

Maruniaková a Repáková sú na slobode

Sudca ŠTS naopak nevyhovel ani jednému z dôvodov väzby, ktorú navrhoval prokurátor ÚŠP v prípade piatej sudkyne Zuzany Maruniakovej a ani u podnikateľa Ladislava Mojžiša a u bývalej sudkyne Miriam Repákovej.

"Sudca v prípade Zuzany Maruniakovej prihliadol na podriadenosť obvinenej iným osobám, ktoré na ňu tlačili, aby želaným spôsobom rozhodla a na to, že sa vzdala pred výsluchom funkcie sudcu ako aj na jej osobné pomery. Je osamelá matka deväťmesačného dieťaťa, psychicky na naviazaného jej osobu," konštatovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková s tým, že prokurátor podal sťažnosť.

Tú podal aj v prípade Mojžiša. Uplynula dlhá doba od spáchania skutku v roku 2016 a nemá koho ovplyvňovať. Navyše je onkopacient, bezprostredne po operácii srdca.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo počas policajnej akcie pod názvom Búrka vyšetrovací tím Hmla v stredu zadržal trinástich sudcov, jednu bývalú sudkyňu, jednu správkyňu konkurznej podstaty, jedného advokáta a dve civilné osoby.

Obvinili ich z korupcie, zo zasahovania do nezávislosti súdu a z marenia spravodlivosti.

Obvinenie súvisí s Threemou Mariana Kočnera. Kľúčovým svedkom je sudca Vladimír Sklenka, ktorý vyšetrovateľom opísal, ako Kočner ovplyvňoval chod súdov, samotných sudcov a ich rozhodnutia.

Ústavný súd súhlasil s piatimi

Špecializovaný súd rozhodoval o väzobnom stíhaní len piatich sudcov preto, lebo to dovolil Ústavný súd.

V ostatných prípadoch využil Ústavný súd možnosť nedať súhlas s ich väzobným stíhaním.

Nie je jasné na základe čoho Ústavný súd odsúhlasil možné väzobné stíhanie len týmto piatim sudcom, keďže odôvodnenie nezverejnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem nich Špecializovaný súd rozhodoval o väzbe aj ostatných zadržaných civilných osôb.

Z nich poslal do väzby len advokáta Miroslava Mojta.

Repáková sa priznala

Bývalá sudkyňa Miriam Repáková sa na Špecializovanom trestnom súde priznala k skutkom, ktoré sú jej kladené za vinu.

Priznanie môže byť v tomto prípade poľahčujúca okolnosť pri rozhodovaní o vzatí do väzby. Nakoniec ju súd do väzby neposlal.

"Obvinená Miriam R. sa pri výsluchu pred sudcom v celom rozsahu priznala k spáchaniu skutku a sudca tiež prihliadol na jej osobné pomery - je matkou dvoch maloletých detí. Skutok mala spáchať pod nátlakom," informovala hovorkyňa súdu Kudjáková v súvislosti s bývalou sudkyňou.

Prokurátor aj v jej prípade podal sťažnosť.

Repáková v kauze Technopol Servis vydala nezákonný rozsudok, ktorým prisúdila ukradnuté akcie spoločnosti skupine blízkej Marianovi Kočnerovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Komunikáciu o rozsudku zachytávajú aj správy z Threemy, Repáková si podľa nich uvedomovala, že rozsudok nemala vydať, ale Kočner ju upokojoval.

Predtým aj potom Repáková Kočnerovi cez Threemu radila, ako má jeho skupina v kauze Technopol Servis postupovať a čo majú napísať do vyjadrení pre súd.

Po prevalení tejto komunikácie sa Repáková vzdala funkcie sudkyne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

27m
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

1 h
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

3 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

18 h