SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Premiér potvrdil ďalších desať prípadov ochorenia

Celkovo je koronavírusom na Slovensku nakazených už 54 ľudí. Nedeľné prípady boli riešené v Trenčíne, Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a Martine.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v nedeľu dopoludnia potvrdil ďalších desať prípadov ochorenia COVID-19, celkovo je tak na Slovensku 54 prípadov.

Očakáva, že počet nakazených sa do konca víkendu ešte zvýši. Uviedol to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

"Do 11. hodiny nám pribudlo desať nových pozitívnych prípadov, spolu tak máme na Slovensku 54 ľudí s pozitívnym výsledkom na nový koronavírus," uviedol predseda vlády SR poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Sumárny počet negatívnych výsledkov testov je aktuálne 1204.

Ako doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, nedeľné prípady boli riešené v Trenčíne, Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a Martine.

Rúška budú distribuovať od pondelka

Niekoľko stotisíc rúšok by malo byť na sklade Štátnych hmotných rezerv od minulého týždňa. Hľadá sa však kľúč, podľa ktorého sa budú čo najefektívnejšie rozdávať.

"Od pondelka začneme obozretne distribuovať to množstvo rúšok, ktoré už máme," uviedol Pellegrini.

Na skladoch by sa mali objaviť aj respirátory s filtrami FFP2. Taktiež sa bude podľa Pellegriniho riešiť, ako sa bude narábať s respirátormi s filtrami FFP4, pretože tie musia dostať hlavne ľudia na klinikách.

"Na budúci týždeň sa to už bude zlepšovať," uviedol predseda vlády SR na margo dodávania rúšok.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnice v Banskej Bystrici a Bratislave priebežne dokupujú ochranné pomôcky, aby ich mali k dispozícii, hovorí Pellegrini. Priznal však, že o rúška je obrovská vojna.

"My súperíme s každou krajinou na spoločnom trhu," poznamenal premiér.

V relácii tiež povedal, že Slovensko už malo zarezervované dva milióny rúšok na Ukrajine. Podmienkou však podľa Pellegriniho bola platba v hotovosti.

"Už sme pripravovali hotovosť 1,2 milióna eur v kufri, aby sme sadli do vládneho špeciálu a jednoducho po ne išli. Prišiel tam priekupník z Nemecka, ktorý to celé preplatil a kúpil," priblížil premiér.

V pondelok sa začne testovanie na nový koronavírus aj v nemocniciach v Košiciach a Banskej Bystrici.

"Výsledky sa tak zrýchlia. Dochádza k prenosu ochorenia, zatiaľ sa však pri každom jednom dalo zistiť, odkiaľ tá nákaza prišla," povedal Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Potvrdil, že vláda sa na svojom nedeľňajšom mimoriadnom rokovaní (14.30 hod.) bude zaoberať aj plánom, ako zobrať ľudí zo zahraničia späť na Slovensko.

Vláda by mala tiež rokovať o tom, či obmedzia prevádzku reštaurácií iba na obedňajší čas, a či úplne zavrú všetky pohostinstvá a krčmy.

Taktiež budú ministri rokovať aj o tom, či nepristúpia k zatvoreniu ďalších obchodných prevádzok.

Občanov SR premiér ubezpečil, že potraviny, drogéria aj lekárne ostanú otvorené.

V pondelok by mal Pellegrini viesť aj rokovania s výstaviskom Incheba, ktoré sa nachádza v Bratislave.

"Budeme potrebovať takéto priestory na určitú koncentráciu ľudí v uzavretom priestore, ak bude treba," podotkol s tým, že dúfa, že to nepríde.

Areál výstaviska by podľa Pellegriniho mohol slúžiť na mobilné testovanie ľudí, kde ľudia jednou bránou vojdú a druhou vyjdú. Výstavisko by mohlo tiež slúžiť aj ako zhromaždisko chorých ľudí, ak by ich nezvládali nemocnice .

SkryťVypnúť reklamu

Od štvrtka 12. marca platí na Slovensku mimoriadna situácia. Ústredný krízový štáb prijal nateraz viacero opatrení. Zatvorili sa všetky tri medzinárodné letiská. Platí povinná 14-dňová karanténa pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Zatvárajú sa školy a školské zariadenia.

Na hraniciach so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľskej republiky sú dočasné hraničné kontroly. Obmedzila sa medzinárodná a vnútroštátna vlaková aj autobusová preprava, dopravné obmedzenia sa netýkajú dovozu a zásobovania.

Zatvorené majú byť bary, lyžiarske strediská, wellness centrá, zábavné parky a aquaparky. Tiež sociálne a kultúrne zariadenia. Obmedzila sa prevádzka obchodných centier a to tak, že cez víkend možno nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu.

SkryťVypnúť reklamu

Ochorenie potvrdili u poslanca mesta Giraltovce, do karantény ide aj primátor

Prvý potvrdený prípad ochorenia koronavírus v Prešovskom kraji zaznamenali v sobotu v meste Giraltovce (okres Svidník). Pozitívne testovaným bol poslanec mestského zastupiteľstva, ktorý mal byť v období jarných prázdnin na lyžovačke v Rakúsku.

Keďže začiatkom tohto týždňa sa zúčastnil aj na zasadnutí mestského zastupiteľstva, mestský úrad ostane od pondelka zatvorený. Väčšina jeho pracovníkov a poslancov, ktorí prišli s infikovaným do kontaktu, totiž musí ostať v domácej karanténe. V nej je aj infikovaný mestský poslanec, potvrdil to primátor mesta Giraltovce Ján Rubis.

Ako ďalej uviedol, na sobotnom večernom krízovom štábe mesta prijali viacero opatrení.

„Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) nám to nahlásil o 19.30 hod. Na krízovom štábe sme vybrali prezenčnú listinu a videozáznam, kto všetko bol na mestskom zastupiteľstve. Vyrozumeli sme všetkých ľudí a všetci sme v 14-dňovej karanténe. Úrad bude kompletne zatvorený, lebo 80 percent zamestnancov bolo aj na mestskom zastupiteľstve,“ zdôraznil Rubis.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne malo mesto od pondelka v pláne iba obmedziť činnosť úradu. V karanténe podľa primátora, ktorý sám podstúpi dvojtýždňovú domácu karanténu, skončilo vyše 40 ľudí.

Zoznam tých, ktorí prišli s infikovaným poslancom do kontaktu, nahlásili pracovníkom RÚVZ vo Svidníku.

„Tí, ktorí v karanténe nemuseli ostať zajtra prevedú dezinfekciu úradu. Zabezpečili sme rúška pre opatrovateľky a tých, ktorí budú od 17. do 19. marca vyplácať dávky v hmotnej núdzi, keďže títo pracovníci neboli na zastupiteľstve. Čiže budú zabezpečovať aspoň základné služby pre občanov,“ vysvetlil Rubis.

Ako uviedlo mesto na svojej webovej stránke, jednotlivé oddelenia je možné od pondelka 16. marca kontaktovať len elektronicky, pričom pracovná agenda sa bude vybavovať až po uplynutí povinnej domácej karantény.

Ako potvrdil poslanec Martin Varga, u ktorého koronavírus identifikovali, z rakúskeho strediska Ischgl sa vrátil vo štvrtok 5 marca.

SkryťVypnúť reklamu

„V danej chvíli nebola táto oblasť a ani Rakúsko vyhlásené za problémové. Po svojom návrate som na tom bol fyzicky dobre a zaradil som sa do pracovného procesu, keďže som nepociťoval žiadne medializované príznaky ako bolesti svalov, kĺbov, horúčky či suchý kašeľ. Príznaky, ktoré som mal boli totiž totožné s tými, ktoré mávam pravidelne počas zimného obdobia, keďže mám problém s dutinami. Uvedenú skutočnosť je možné overiť aj v mojej zdravotnej dokumentácií,“ zdôraznil Varga s tým, že jeho teplota bola maximálne okolo 37,2 stupňov.

„Po víkende, kedy boli zverejnené nové skutočnosti ohľadom vírusu, som dobrovoľne kontaktoval zodpovedné úrady. Pýtal som sa, či by som si vedel aj ako samoplatca urobiť kontrolnú vzorku. Dostal som informáciu, že rozhodujúcim príznakom pri vyšetrenie možnej nákazy bola teplota 38 stupňov, čo som ja nemal. Cítil som sa štandardne, rovnako ako celý tento týždeň,“ dodal poslanec. Mobilná odberová jednotka ho napokon navštívila v piatok 13. marca, o deň neskôr uňho potvrdili prítomnosť vírusu.

Podľa Vargu nie je isté, či k nákaze prišiel v Rakúsku. Na lyžovačke boli šiesti kamaráti. Traja z východu Slovenska, ďalší zo Žiliny a jeden žije vo Švajčiarsku.

SkryťVypnúť reklamu

„Ostatní piati moji kamaráti nevykazujú po desiatich dňoch žiadne príznaky. Dvaja z nich sa už ale včera večer nechali testovať,“ dodal Varga.

Ako ďalej uviedol, okrem zasadnutia zastupiteľstva sa snažil byť doma a chodil iba na bežné nákupy. V súčasnosti je už v domácej karanténe.

„Ruky som nikomu nepodával, vždy som si ich dezinfikoval. Moje správanie preto považujem za zodpovedné. Neporušil som žiadne nariadenie, ktoré bolo platné v danom čase. Bol som proaktívny. Ak by fungovali vyšetrenia rýchlejšie, možno o tom vieme už začiatkom týždňa. Z vlastnej skúsenosti chcem aj týmto spôsobom všetkých vyzvať k maximálnej obozretnosti,“ zdôraznil Varga.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu