SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Politika musí ísť v tejto situácii bokom, vyzýva Matovič Pellegriniho

Nosiť rúška má význam, zhodujú sa odborníci aj politici. Na ich nosenie vyzýva aj Matovič.

Igor Matovič s rúškom. Vyzýva ľudí, aby ho nosili všetci.Igor Matovič s rúškom. Vyzýva ľudí, aby ho nosili všetci. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič, poverený zostavením vlády, očakáva od dosluhujúceho premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), že bude môcť po jeho boku absolvovať všetky rokovania v súvislosti so šírením nákazy nového koronavírusu.

Politika musí ísť v tejto situácii podľa neho bokom. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

"Pellegrini má k dispozícii tisícky ľudí a keď nás odstrihnú od rokovaní, tak nevieme nič," poznamenal Matovič.

Vo veci kritiky súčasnej vlády o opatreniach v boji proti šíreniu nákazy chcel Matovič poukázať na chyby v minulosti, aby sa potom nestali znova v budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Hľadanie zodpovednosti chce odsunúť na obdobie, keď bude nákaza zvládnutá.

Jedenásťstranový plán s opatreniami proti nákaze novým koronavírusom, ktorý vypracoval tím okolo Matoviča, odoslali podľa jeho slov hlavnému hygienikovi.

Matovič vo svojich opatreniach spomína, že seniori nad 80 rokov by mali povinne ostať doma a nevychádzať von. Postupne by sa však mala veková hranica znižovať.

Hovorí tiež, že by sa mal zaviesť zákaz vstupovať kamkoľvek bez rúška. Zároveň Matovič vyzval ľudí, aby si začali rúška vyrábať sami doma, napríklad z obyčajnej starej plachty. Podľa Matoviča je vždy lepšie mať nejaké rúško, ako nemať žiadne.

"Kto nemá rúško, pozerajme sa na neho tak, že môže spôsobiť ochorenie alebo smrť," hovorí Matovič.

Povinné nosenie rúšok by malo byť aj vo fabrikách.

Skryť Vypnúť reklamu

"Liek proti koronavírusu existuje. Je to zodpovednosť, spolupatričnosť a solidarita," povedal Matovič.

Kalavská, Krajčí aj Krčméry sa zhodujú na význame nosenia rúšok

Ochranné rúška sú veľmi podstatným prvkom, ktorým ľudia chránia nielen sami seba, ale aj svoje okolie a celú spoločnosť.

V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo sa na tom zhodli bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), predpokladaný budúci minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a infektológ Vladimír Krčméry.

Verejnosti pripomenuli, že sa má správať disciplinovane a uvedomelo. Zhodli sa tiež na tom, že je vhodné považovať každého za chorého a na základe toho konať.

Infektológ Krčméry uviedol, že 90 percent úspechu, ako sa nenakaziť, je nosiť rúško.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajčí zasa doplnil, že pri jeho použití sa väčšina kvapôčok vylučovaných cez sliznice zachytí o rúško, čím sa minimalizuje možnosť nákazy.

Kalavská pripomenula, že je tiež dôležité zachovávať pokoj. V súvislosti s ochranným rúškom doplnila, že sa dá ušiť aj doma.

Vysvetlila, že takáto ochranná pomôcka potom nie je jednorazová, ale môže sa opakovane oprať a vyžehliť. Vyzvala preto ľudí, aby rúška používali, keď idú na nákup.

Všetci traja diskutujúci sa zhodli tiež na tom, že základným preventívnym opatrením je dodržiavanie hygieny. Apelujú preto na ľudí, aby si umývali ruky a tiež aby dezinfikovali povrchy, napríklad aj mobilné telefóny.

Rovnako odporúčajú minimalizovať sociálne kontakty, nenavštevovať najmä starších ľudí, nedotýkať sa tváre, kašľať do lakťa či dodržiavať precíznu hygienu na toalete, keďže sa ochorenie COVID-19 môže šíriť aj prostredníctvom stolice či moču.

Skryť Vypnúť reklamu

Krčméry neodporúča požívať alkohol, pretože ten podľa jeho slov oslabuje imunitný systém.

Prenášať vírus môžno aj bez príznakov choroby

Kalavská zas vyzvala firmy, aby zamestnancom nariadili prácu z domu, a to buď na celý čas, alebo aspoň na pár dní v týždni, pokiaľ je to možné. Rovnako zamestnancom odporúčajú prestávky na čerstvom vzduchu či vetranie priestorov. Podstatné je aj minimalizovanie cestovania po krajine.

Všetci diskutujúci sa tiež nazdávajú, že je vhodné ísť napríklad na prechádzku do lesa či do prírody, kde však nosenie ochranného rúška nie je vhodné. Ľudia by to však nemali robiť vo veľkých skupinách.

Bývalá šéfka rezortu zdravotníctva tiež ľudí vyzvala na to, aby "hlúposťami" neotravovali lekárov, sestry či zdravotníckych pracovníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Odborníci poukázali aj na to, že niektoré osoby nemajú žiadne príznaky ochorenia COVID-19, ale prenášajú ho.

Počet prípadov nového koronavírusu podľa Krčméryho na Slovensku nie je kritický, prijaté opatrenia boli podľa jeho slov vhodné. Kalavská si myslí, že neprijatím viacerých zákazov by mohlo dôjsť aj na Slovensku k situácii podobnej Taliansku. Vyzvala tiež ľudí, aby nešírili hoaxy či aby počúvali autority, ktoré majú podľa jej slov najviac informácií a delia sa o ne aj s okolitými štátmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

1 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

14 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

16 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

17 h