SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

V talianskych nemocniciach pribúdajú mladší ľudia. Prípady sú komplikovanejšie

"Každé popoludnie je to ako nový otras a nemocnice sú ochromené. Ak nenájdeme viac lôžok, viac lekárov, viac sestier, dlho to nevydržíme," uviedol jeden z lekárov.

Pacienti ležia na posteliach v jednom zo stanov pred nemocnicou v talianskom meste Brescia. Pacienti ležia na posteliach v jednom zo stanov pred nemocnicou v talianskom meste Brescia. (Zdroj: TASR/AP)

Podľa talianskych lekárov prichádza do miestnych nemocníc čím ďalej viac mladších ľudí nakazených koronavírusom.

Podľa odborníkov za to môže skutočnosť, že majú viac sociálneho kontaktu a stopercentne nedodržiavajú karanténu, píše server idnes.cz.

Lekári súčasnú situáciu v Taliansku prirovnávajú k neustále sa opakujúcemu zemetraseniu. "Dlho už to nevydržíme," zhodujú sa.

"Typ pacientov sa mení. Sú o niečo mladší, majú štyridsať až štyridsaťpäť rokov a prípady sú komplikovanejšie," opisuje aktuálnu situáciu Luca Lorin, vedúci anestézie a intenzívnej starostlivosti v nemocnici v severotalianskom Bergame.

Skryť Vypnúť reklamu

Lorin podľa denníka The Independent uviedol, že do nemocnice prichádzajú ľudia, ktorí ochoreli pred šiestimi alebo siedmimi dňami a doposiaľ sa liečili doma. Ich stav sa však zhoršoval, až museli akútne k lekárovi.

V Taliansku na chorobu COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, zomrelo do nedeľného podvečera 1 809 ľudí. V porovnaní so sobotou je to o 368 viac.

Celkový počet potvrdených prípadov nakazenia vzrástol na 24 747. Z choroby COVID-19 sa už 2 335 ľudí zotavilo, a aktívnych prípadov tak v Taliansku zostáva cez 20 000.

Taliansko tak zostáva najviac zasiahnutou krajinou koronavírusom v Európe. Vyšší počet chorých a obetí má len pevninská Čína, kde sa koronavírusom nakazilo 80 000 ľudí a 3 189 ľudí mu podľahlo.

Podľa oficiálnych údajov talianskych úradov má momentálne dvanásť percent pacientov s koronavírusom na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) medzi devätnástimi a päťdesiatimi rokmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Približne 52 percentám je potom medzi päťdesiatjeden rokmi a sedemdesiatimi rokmi.

Zvyšku nakazených na JIS je viac ako sedemdesiat rokov.

Nemocnice v regióne Lombardia, kde je situácia v Taliansku najhoršia, v posledných dňoch lekári zaznamenali tiež nárast pacientov vo veku medzi dvadsaťpäť a päťdesiatimi rokmi. Niektorí z nich museli byť naliehavo hospitalizovaní.

"Skutočnosť, že je na jednotkách intenzívnej starostlivosti hospitalizovaných čoraz viac mladých ľudí v porovnaní s prvou vlnou chorých, možno interpretovať ako prirodzený jav," vysvetľuje Pierluigi Lopalco, profesor z univerzity v Pise.

Podľa Lopalca sa prvé zhlukovanie prípadov infekcie koronavírusom začalo v Taliansku objavovať okolo nemocníc častejšie navštevovaných staršími ľuďmi a na malých mestách.

Skryť Vypnúť reklamu

"Teraz sa vírus rozšíril a oveľa viac cestuje po celej krajine. Mladší ľudia s množstvom sociálneho kontaktu sú nákazou viac ohrození. Ak nebudú dodržiavať pravidlá sociálneho dištancovania, hrozí im nebezpečenstvo," dodal.

Podľa lekárov je situácia v talianskych nemocniciach neúnosná. Mnohí z nich sa podelili o otrasné príbehy a fotografie vyčerpaných zdravotníkov, ktorí si pripadajú ako na bojovom poli.

Bergamský lekár Roberto Cosentino dokonca prirovnal Lombardiu k "epicentru nekonečného zemetrasenia".

"Každé popoludnie je to ako nový otras a nemocnice sú ochromené. Ak nenájdeme viac lôžok, viac lekárov, viac sestier, dlho to nevydržíme," uviedol.

Nemocnice talianskej Lombardie sú na pokraji kapacít

Guvernér Lombardia Attilio Fontana v nedeľu upozornil, že nemocnice v jeho kraji prestávajú byť schopné prijímať nových ľudí nakazených koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čísla sa stále zvyšujú. Čoskoro nebudú na resuscitačných oddeleniach žiadna ďalšia voľná lôžka," uviedol Fontana.

Jeho zástupca Giulio Gallera v sobotu povedal, že na jednotkách intenzívnej starostlivosti zostáva k dispozícii 15 až 20 lôžok.

Fontana povedal, že provizórna nemocnica s 500 miestami pre intenzívnu starostlivosť je stále v štádiu plánovania. Vzniknúť má v dvoch pavilónoch milánskeho výstaviska.

Lombardské úrady sa tiež sťažujú na problémy so zaistením rúšok pre zdravotnícky personál.

"Potrebujeme rúška typu FF2 alebo FF3 alebo chirurgické rúška. Lenže nám poslali papierové vreckovky a hygienické obrúsky. Je nemysliteľné, aby ich používali ľudia, ktorí pracujú s infikovanými," vyhlásil Gallera.

Starí ľudia umierajú opustení, s rodinou si môžu len zavolať

Milánska lekárka Francesca Cortellarová upozornila na ďalšiu smutnú skutočnosť spojenú s koronavírusom, a to že starí ľudia umierajú v nemocniciach opustení.

Skryť Vypnúť reklamu

"Viete, čo je najdramatickejšie? Keď pacienti umierajú sami. Keď vás prosia, či by sa mohli rozlúčiť so svojimi deťmi a vnúčatami," opisuje.

Starí ľudia nakazení koronavírusom podľa Cortellarovej už pri príchode do nemocnice cítia, že chorobe podľahnú.

"Sú pri zmysloch, neupadajú do narkolepsie. Je to, ako by sa topili, ale časom to pochopia," opísala pre SKY News.

Podľa nej sa lekári snažia starým ľuďom sprostredkovať rozlúčku s blízkymi aspoň prostredníctvom video hovorov.

"Vytiahla som telefón a zavolala rodine chorých pani. Rozlúčila sa so svojimi milovanými a krátko potom zomrela. Mám pred sebou dlhý zoznam videohovorov, kde ľudia povedia svojim blízkym zbohom," uzavrela.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

11 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

16 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

19 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

20 h