SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Koronavírus je najnákazlivejší, kým sa objavia príznaky, hovorí štúdia

Keď ste teda len mierne chorí alebo ste práve ochoreli, šírite okolo seba množstvo vírusov, čo vysvetľuje, prečo sme svedkami toľkých prenosov, hovorí výskumník.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: rosa)

Ľudia infikovaní chorobou COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, sú najviac nákazliví predtým, ako sa u nich objavia príznaky a v prvom týždni choroby, tvrdí vedecká štúdia vykonaná na deviatich chorých v Nemecku. Zverejnil ju web medRxiv.org.

V nosoch a krku pacientov vedci objavili tisíce a niekedy až milióny vírusov. To je tisíckrát viac ako u chorých nákazou SARS, povedal riaditeľ oddelenia pre infekčné choroby a tropickú medicínu v mníchovskej klinike Schwabing Clemens Wendtner, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď ste teda len mierne chorí alebo ste práve ochoreli, šírite okolo seba množstvo vírusov, čo vysvetľuje, prečo sme svedkami toľkých prenosov," hovorí výskumník Ali Khan z medicínskeho centra univerzity v Nebraske.

Ale sú tu tiež povzbudivé správy. Potom, čo telo začne produkovať protilátky, počty prítomných vírusov začnú klesať. To znamená "že zhruba za desať dní pravdepodobne už zrejme nemôžete nakaziť iných ľudí," vysvetľuje Khan.

Iné štúdie tiež naznačujú, že ľudia s veľmi miernym priebehom choroby alebo bez príznakov toľko vírusov nešíria. Je tak menej pravdepodobné, že by infikovali iných ľudí ako v prípade chorých s vážnejším priebehom nákazy.

Nový typ koronavírusu sa koncom minulého roka začal šíriť z čínskeho mesta Wu-chan. V celom svete sa nakazilo už viac než 170 000 ľudí a vyše 6516 z nich ochoreniu podľahlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Dobrovoľníkov vo Veľkej Británii nainfikujú koronavírusom, aby urýchlili vývoj vakcíny

Do štúdie sa zapoja zdraví ľudia vo veku 18 až 30 rokov.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Celoplošné testovanie bude pravdepodobne dobrovoľné, povedal premiér

Ak sa občania nepreukážu testom, či už zo štátneho testovania alebo súkromného, budú musieť nasledujúcich desať dní zostať v karanténe.

Ilustračné foto
Slovensko

Počet pozitívne testovaných za pondelok sa zvýšil o 705 osôb

Vyšetrili 5946 ľudí, podiel nakazených z počtu testovaných sa mierne znížil.

Odberné miesto na nový koronavírus.
Zahraničie

Upratovačka na dôkaz dobre odvedenej práce vypila vodu zo záchodu

Spoločnosť ju dáva za príklad dobre odvedenej práce, niektorým sa to zdá nedôstojné a v čase pandémie koronavírusu aj nebezpečné.

Ilustračná fotografia.