SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Koronavírus je najnákazlivejší, kým sa objavia príznaky, hovorí štúdia

Keď ste teda len mierne chorí alebo ste práve ochoreli, šírite okolo seba množstvo vírusov, čo vysvetľuje, prečo sme svedkami toľkých prenosov, hovorí výskumník.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: rosa)

Ľudia infikovaní chorobou COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, sú najviac nákazliví predtým, ako sa u nich objavia príznaky a v prvom týždni choroby, tvrdí vedecká štúdia vykonaná na deviatich chorých v Nemecku. Zverejnil ju web medRxiv.org.

V nosoch a krku pacientov vedci objavili tisíce a niekedy až milióny vírusov. To je tisíckrát viac ako u chorých nákazou SARS, povedal riaditeľ oddelenia pre infekčné choroby a tropickú medicínu v mníchovskej klinike Schwabing Clemens Wendtner, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď ste teda len mierne chorí alebo ste práve ochoreli, šírite okolo seba množstvo vírusov, čo vysvetľuje, prečo sme svedkami toľkých prenosov," hovorí výskumník Ali Khan z medicínskeho centra univerzity v Nebraske.

Ale sú tu tiež povzbudivé správy. Potom, čo telo začne produkovať protilátky, počty prítomných vírusov začnú klesať. To znamená "že zhruba za desať dní pravdepodobne už zrejme nemôžete nakaziť iných ľudí," vysvetľuje Khan.

Iné štúdie tiež naznačujú, že ľudia s veľmi miernym priebehom choroby alebo bez príznakov toľko vírusov nešíria. Je tak menej pravdepodobné, že by infikovali iných ľudí ako v prípade chorých s vážnejším priebehom nákazy.

Nový typ koronavírusu sa koncom minulého roka začal šíriť z čínskeho mesta Wu-chan. V celom svete sa nakazilo už viac než 170 000 ľudí a vyše 6516 z nich ochoreniu podľahlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.