SME
Sobota, 4. apríl, 2020 | Meniny má Izidor
KORONAVÍRUS

Koronavírus je najnákazlivejší, kým sa objavia príznaky, hovorí štúdia

Keď ste teda len mierne chorí alebo ste práve ochoreli, šírite okolo seba množstvo vírusov, čo vysvetľuje, prečo sme svedkami toľkých prenosov, hovorí výskumník.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: rosa)

Ľudia infikovaní chorobou COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, sú najviac nákazliví predtým, ako sa u nich objavia príznaky a v prvom týždni choroby, tvrdí vedecká štúdia vykonaná na deviatich chorých v Nemecku. Zverejnil ju web medRxiv.org.

V nosoch a krku pacientov vedci objavili tisíce a niekedy až milióny vírusov. To je tisíckrát viac ako u chorých nákazou SARS, povedal riaditeľ oddelenia pre infekčné choroby a tropickú medicínu v mníchovskej klinike Schwabing Clemens Wendtner, píše server echo24.cz.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Keď ste teda len mierne chorí alebo ste práve ochoreli, šírite okolo seba množstvo vírusov, čo vysvetľuje, prečo sme svedkami toľkých prenosov," hovorí výskumník Ali Khan z medicínskeho centra univerzity v Nebraske.

Ale sú tu tiež povzbudivé správy. Potom, čo telo začne produkovať protilátky, počty prítomných vírusov začnú klesať. To znamená "že zhruba za desať dní pravdepodobne už zrejme nemôžete nakaziť iných ľudí," vysvetľuje Khan.

Iné štúdie tiež naznačujú, že ľudia s veľmi miernym priebehom choroby alebo bez príznakov toľko vírusov nešíria. Je tak menej pravdepodobné, že by infikovali iných ľudí ako v prípade chorých s vážnejším priebehom nákazy.

Nový typ koronavírusu sa koncom minulého roka začal šíriť z čínskeho mesta Wu-chan. V celom svete sa nakazilo už viac než 170 000 ľudí a vyše 6516 z nich ochoreniu podľahlo.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názor Petra Bercika

Šialenstvo okolo koronavírusu zatemňuje mozgy

Pre záchranu Slovenska pred nebezpečným koronavírusom netreba vypínať celú krajinu. Stačí izolovať premiéra Matoviča.

Predseda vlády Igor Matovič.
Ekonomika

Odvetvia najviac ohrozené koronavírusom mali najnižšie marže

Najhoršie sú na tom spoločnosti pôsobiace v odvetví cestovný ruch a gastro.

Ilustračná fotografia.
Názory

Mierové rokovania v Afganistane: Toto nie je koniec, ktorý si ktokoľvek predstavoval

Predstava, že Taliban teraz ovládne celú krajinu, nie je reálna, zvlášť, ak protivníci Talibanu môžu počítať s podporou USA a lokálnych mocností.

Slovensko

Seniori nakupujú skoro ráno, nie vo vyhradených hodinách

V čase medzi deviatou a dvanástou hodinou sú obchody poloprázdne, hodnotia obchodníci prijaté opatrenia.