SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Na Slovensku pribudlo ďalších 11 prípadov ochorenia, celkovo ich je 72

Nakazené osoby pochádzajú z Trnavy, Trenčína, Pezinku, Svidníka, Rožňavy, Košíc, Prešova, Liptovského Mikuláša a Sobraniec.

Premiér Peter Pellegrini a ministerka vnútra Denisa Saková počas tlačovej konferencie po zasadnutí Ústredného krízového štábu.Premiér Peter Pellegrini a ministerka vnútra Denisa Saková počas tlačovej konferencie po zasadnutí Ústredného krízového štábu. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Na Slovensku pribudlo v pondelok 11 prípadov nákazy novým koronavírusom.

Celkový počet evidovaných prípadov ochorenia Covid-19 teda stúpol na 72.

Po zasadnutí ústredného krízového štábu to oznámil predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že doteraz 1523 vyšetrených má negatívny nález.

Nakazené osoby pochádzajú z Trnavy, Trenčína, Pezinku, Svidníka, Rožňavy, Košíc, Prešova, Liptovského Mikuláša a Sobraniec.

Podľa predsedu vlády doposiaľ prijaté opatrenia štátu ostávajú v platnosti, budú však mierne modifikované.

SkryťVypnúť reklamu

Povolí sa napríklad fungovanie práčovní a čistiarní, pneuservisov, autoservisov a odťahových služieb. Fungovať budú môcť aj taxislužby, budú však môcť prevážať len tovar, nie osoby.

Slovenské zdravotníctvo nápor v súvislosti s novým koronavírusom zatiaľ zvláda. Väčšina z doteraz potvrdených nakazených je v domácej liečbe.

Na lôžku podľa Pellegriniho nie je z tejto skupiny ťažko chorý pacient a ani nikto, kto by musel byť na umelej pľúcnej ventilácii.

SR však podľa premiéra musí zvládnuť kapacitne laboratórne vyšetrenia.

Štát eviduje 992 žiadostí Slovákov, ktorí sa chcú dostať späť na Slovensko zo zahraničia. Plánovaný bude ich zvoz do vlasti.

Pellegrini zároveň požiadal tých, ktorí sú už v karanténnom centre v Gabčíkove, respektíve sa tam dostanú, aby pár dní vydržali. Vyšetrení však majú byť čím skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Nakaziť by sa nemalo viac ako 40 percent obyvateľov

Premiér tiež uviedol, že počet chorých bude podľa Inštitútu zdravotnej politiky len mierne prevyšovať kapacity našich nemocníc.

Nakaziť by sa u nás nemalo viac ako 40% obyvateľstva.

Informoval tiež, že k nám majú prísť tisícky kusov ochranných pomôcok z Turecka. Aj keď o ne podľa Pellegriniho žiada 23 krajín, pravdepodobne, budeme jediní, kto dostane výnimku.

Lekárne požiadal, aby každému predávali len nevyhnutné množstvo liekov.

„Aby sa nikto nemohol zásobovať na úkor iných,“ dodal.

Ústredný krízový štáb bude podľa premiéra odporúčať vláde, aby na najbližšom rokovaní rozšírila stav núdze na celý segment zdravotníctva. Platil by tak napríklad aj pre súkromných poskytovateľov alebo záchranky, bez ohľadu na vlastníctvo.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini tiež avizoval, že sa bude odporúčať všetkým prevádzkovateľom dopravných prostriedkov, budov, úradov či predajní, aby umožnili vstup len ľudom, ktorí budú akýmkoľvek spôsobom chránení prekrytím nosa a úst.

Premiér tiež požiada telekomunikačných operátorov o dáta, akým spôsobom sa hýbe mobilita na Slovensku. Uzatvárajú sa tiež hranice s Poľskom, keďže však už poľská strana hranice uzavrela, ide podľa premiéra o hermetické uzavrenie slovenských hraníc so všetkými susedmi.

Ako Pellegrini konštatoval, akonáhle sa ukáže, že ľudia neobmedzujú svoj pohyb, vláda môže kedykoľvek zasadnúť a prijať rozšírenie núdzového stavu na územie celého Slovenska.

Občania by sa tak mohli pohybovať iba v prípade neodkladnej potreby, napríklad, keď pôjdu do práce alebo na nákup potravín. Zatiaľ je obmedzenie pohybu obyvateľov len v rovine odporúčaní.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér tiež dodal, že prebieha diskusia s našimi susedmi o tom, ako sa vysporiadať s ľudmi, ktorí na jednej strane hraníc bývajú a na druhej pracujú. Ide napríklad o ošetrovateľky alebo zdravotníkov.

„V tomto je však zdravie a ochrana obyvateľov na prvom mieste, až potom sú záujmy rakúskych seniorov. Ale budeme rokovať, ako s touto situáciu naložiť,“ konštatoval.

Riešiť sa majú aj výplaty sociálnych dávok pre marginalizované skupiny. Každý klient Slovenskej pošty by mal mať pri návšteve pobočky k dispozícii dezinfekciu rúk a ochranné prostriedky.

Na niektorých miestach majú byť policajti, na najnavštevovanejších miestach aj armáda.

Dvadsaťsedem zdravotníkov na Kramároch je v karanténe

Dvadsaťsedem zdravotníkov z Univerzitnej nemocnice na Kramároch je v karanténe.

SkryťVypnúť reklamu

Stalo sa tak po tom, ako lekár po návrate zo zahraničia, a predtým ako mal vyhodnotený pozitívny test, operoval pacienta, informovala Eva Kaliská, hovorkyňa nemocnice na Kramároch.

Nemocnica hneď po tejto udalosti prijala bezpečnostné opatrenia vedúce k ochrane personálu a pacientov.

Nemocnica urobila všetky potrebné opatrenia na Klinike úrazovej chirurgie na Kramároch pre zabezpečenie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Akútna zdravotná starostlivosť je tak zabezpečená.

"Konkrétny lekár sa zachoval maximálne nezodpovedne, nerešpektoval príkazy a nariadenia a ohrozil život a zdravie nášho personálu a pacientov," povedala hovorkyňa nemocnice a dodáva, že voči tomuto lekárovi, ale aj iným zamestnancom, ktorí sa budú chovať nezodpovedne, chce nemocnica vyvodiť zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu