SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
ŠPORT

Majstrovstvá Európy vo futbale posunuli o rok

Barážové zápasy o postup na ME, ktoré sa mali uskutočniť v marci, sa budú konať v júni tohto roka. "Pozitívny krok," hodnotí tréner Slovenska Hapal.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

NYON - Tohtoročné majstrovstvá Európy vo futbale naplánované od 12. júna do 12. júla 2020 sa definitívne odkladajú.

Počas utorňajšej videokonferencie, na ktorej sa zúčastnili aj funkcionári 55 členských štátov, európskych futbalových líg a lídri FIFPro, poprední predstavitelia Európskej futbalovej únie (UEFA) rozhodli, že kontinentálny šampionát sa uskutoční o dvanásť mesiacov neskôr - podľa Nórskeho futbalového zväzu od 11. júna do 11. júla 2021.

Strešný orgán európskeho futbalu prijal toto opatrenie v súvislosti s dosiaľ nekontrolovateľným šírením koronavírusu na "starom kontinente", oficiálne ho ešte musí potvrdiť v utorok popoludní aj výkonný výbor UEFA.

Už nenápadná správa britského Daily Mirror, že UEFA ešte pred začiatkom utorňajšej videokonferencie stornovala rezervácie hotelov v hostiteľských mestách ME 2020, poslúžila ako náznak, že poprední európski futbaloví predstavitelia boli už pred mítingom nastavení na scenár preloženia šampionátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Členka Rady Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), Talianka Evelina Christillinová, zasa v priebehu soboty potvrdila, že UEFA momentálne aktívne pracuje nad odložením ME 2020.

Ďalšou indíciou bola taktiež počas uplynulého víkendu informácia webu theathletic.co.uk, podľa ktorej UEFA upovedomila dodávateľov, aby sa nepripravovali na ME 2020 v letnom termíne.

Posunutie termínu ME poskytne priestor na dokončenie ligových súťaží v jednotlivých európskych krajinách - tie by mali dohrať do 30. júna.

Ako uvádza oficiálny web Poľského futbalového zväzu (PZPN), na dohrávané zápasy sa nebude vzťahovať exkluzivita hracích časov. Znamená to, že národné súťaže sa tak budú môcť hrať aj uprostred týždňa a duely európskych súťaží aj cez víkend.

Termíny predkôl budúcej európskej pohárovej sezóny 2020/2021 určia v závislosti od toho, kedy sa podarí dokončiť aktuálnu sezónu v jednotlivých európskych krajinách.

Čo sa týka aktuálnej edície európskych pohárových súťaží, Ligy majstrov a Európskej ligy, poľský web Sportowe Fakty referuje, že termíny konania finálových zápasov posunuli o mesiac neskôr. Rozhodujúci duel EL by sa mal uskutočniť 24. júna, finále LM o tri dni neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

Dejiská týchto duelov, Istanbul a Gdansk, by mali zostať nezmenené.

"Rozhodnutia UEFA predpokladajú optimistické varianty. Toto je všeobecný náčrt možných scenárov, ale nasledujúce týždne ukážu, či bude možná realizácia týchto záložných plánov," povedal prezident PZPN a člen výkonného výboru UEFA Zbigniew Boniek.

Všetky medzištátne prípravné stretnutia a barážové zápasy o postup na ME, ktoré sa mali uskutočniť v marcovom asociačnom termíne, sa budú konať v júni tohto roka.

Nový termín konania budú mať aj kvalifikačné zápasy o postup na MS 2022 v Katare naplánované na jún budúceho roka, zatiaľ ho však neoznámili.

Finálový turnaj európskej Ligy národov 2020/2021, ženské ME 2021 a aj ME hráčov do 21 rokov, ktoré sa mali konať počas budúcoročného leta, taktiež presunú.

Skryť Vypnúť reklamu

Oficiálna stránka PZPN tiež dodáva, že všetky kluby budú povinné uvoľniť hráčov pre potreby reprezentačných tímov v novourčených termínoch.

Hapal: Pozitívny krok

"Rozhodnutie UEFA odložiť náš barážový zápas aj celé majstrovstvá Európy vnímam ako veľmi pozitívny krok. Dnes celý svet bojuje proti zákernému vírusovému ochoreniu. Preto si myslím, že toto rozhodnutie je na pravom mieste. Prajem všetkým futbalovým fanúšikom a všetkým ľuďom na svete, aby boli zdraví a aby túto zákernú chorobu porazili," zareagoval pre web SFZ reprezentačný lodivod Hapal.

Nákaza COVID-19 paralyzovala futbal na celom svete. Dosiaľ evidujú vyše 188-tisíc prípadov, 7499 ľudí koronavírusu podľahlo.

Krajiny už minulý týždeň zastavili ligové súťaže, UEFA odložila aj zápasy play off Ligy majstrov a Európskej ligy či mládežnícke súťaže.

Skryť Vypnúť reklamu

UEFA mala podľa svetových médií viacero variantov, ako naložiť s kontinentálnym šampionátom. Skloňovali sa presuny na december 2020, jar či leto 2021. Rusko sa dokonca ponúklo zorganizovať ME vo vlastnej réžii.

Presun na budúci rok otvorí okno na hladké dohratie ligových súťaží vrátane najprestížnejších ako anglická Premier League, španielska La Liga, nemecká bundesliga či talianska Serie A.

Presun ME im vytvoril priestor na vypracovanie vlastných plánov, ako dohrať rozbehnuté boje.

Slovenská Fortuna liga sa zatiaľ zastavila na dva týždne v pondelok 9. marca, keď Ústredný krízový štáb SR pre šírenie koronavírusu v krajine rozhodol o zákaze organizovania športových podujatí predbežne na 14 dní.

Riadiaci orgán Únie ligových klubov (ÚLK) rozhodnutie akceptoval a o dva dni Prezídium ÚLK schválilo nové vyžrebovanie súťaže. To vstúpi do platnosti, pokiaľ sa nepredĺži dvojtýždňový zákaz organizovania športových podujatí.

Skryť Vypnúť reklamu

FL by mala odštartovať 4. apríla prvým kolom nadstavbovej časti, po tej základnej je líder obhajca Slovan Bratislava s desaťbodovým náskokom pred druhým MŠK Žilina.

EURO so začiatkom 12. júna v Ríme (zápas Turecko - Taliansko) chceli odložiť viaceré krajiny, na čele s Talianskom, ktoré je vírusom najviac postihnuté. Rozhodnutie ovplyvní okrem tohtoročnej Ligy národov tiež ME hráčov do 21 rokov, ktoré sa malo hrať v júni 2021 v Maďarsku a Slovinsku, ako aj ME žien 2021 v Anglicku (7. júl - 1. august).

Kováčik: Zdravie je prvoradé

"Pre nás je najdôležitejšie to, že bol zrušený marcový termín barážových zápasov a je odložený na neskoršie. Budeme ho komunikovať hneď, ako ho budeme vedieť. Som veľmi rád, že zvíťazil zdravý rozum.

Zdravie je prvoradé a od toho sa odvíja všetko. Som rád, že si to uvedomujú aj čelní predstavitelia UEFA. To bola základná premisa celého mítingu, ktorý sme absolvovali. EURO je odložené na budúci rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetky ostatné súťaže, reprezentácie ženy, 21-ka a ostatné mládežnícke reprezentácie sú odložené a budú komunikované neskôr v rámci pracovných skupín, ktoré vytvorí UEFA.

Predmetom dnešnej diskusie nebola ani Liga národov. UEFA však ešte pracuje s viacerými scenármi pre klubové súťaže Ligy majstrov a Európskej ligy.

Situácia v Európe je taká, aká je, a rozhodnutie bolo logické a očakávané. Čo sa týka súťaží, ktoré riadime, budeme reagovať na aktuálny stav, aký bude v spoločnosti. Myslím si však, že máme veľký priestor, aby sme súťaže dohrali, aby korektnosť súťaží bola dodržaná. V prípade, že situácia bude vážna a nebude to možné, budeme reagovať aktuálne," povedal v rozhovore pre web SFZ prezident zväzu Ján Kováčik.

UEFA vytvorí dve pracovné skupiny. Prvá, zložená z dvoch zástupcov UEFA, dvoch Európskej asociácie klubov (ECA) a dvoch európskych líg, sa bude zaoberať kalendárom. Druhá bude riešiť ekonomické dôsledky prijatých rozhodnutí.

Skryť Vypnúť reklamu

"V rámci videorozhovoru sa stretlo všetkých 55 asociácií, kde UEFA prezentovala svoju víziu play off, následne EURO a následne súťaží reprezentácií do 21 rokov, žien a mládeže. Trvalo to asi 45 minút, UEFA prezentovala svoje názory a potom vystúpili niektoré asociácie, ktoré súhlasili s víziou prezentovanou UEFA.

Žiadna z asociácií, ktoré sa prihlásili do diskusie, nemala námietky. Nehlasovalo sa. Z môjho pohľadu je rozhodnutie UEFA logické, pretože daný model UEFA je vzhľadom na situáciu v Európe racionálny," dodal generálny sekretár SFZ Peter Palenčík.

Podľa oficiálneho stanoviska sú všetky zápasy v národných aj klubových súťažiach UEFA vrátane prípravných zápasov odložené do ďalšieho rozhodnutia.

"Marcové play off a prípravy by sa mali hrať v medzinárodnom asociačnom termíne na začiatku júna. Budú však podliehať aktuálnej situácii. Rozhodnutie výkonného výboru UEFA prišlo po rokovaní s 55 členskými asociáciami, združeniami European Club Association, European Leagues a FIFPro Europe," napísala UEFA v komuniké.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bojujeme s neviditeľným a rýchlo sa šíriacim protivníkom. V takýchto časoch futbalová komunita potrebuje ukázať zodpovednosť, jednotu, solidárnosť a altruizmus. Zdravie fanúšikov, hráčov a všetkých futbalových činovníkov je priorita číslo jedna.

Mali sme viacero možností, ako skúsiť dohrať túto sezónu, a som pyšný na mojich kolegov v celej Európe za ich odpovede. Ukázali ozajstný duch spolupráce v snahe dosiahnuť čo najlepší výsledok.

Chcem sa poďakovať aj ECA, európskym ligám a FIFPro Europe za ich spoluprácu. A tiež Alejandrovi Dominguezovi a Juhoamerickej futbalovej konfederácii (CONMEBOL), súhlasili s posunom Copa America.

Rovnako Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA) a jej prezidentovi Giannimu Infantinovi, už dlhšie naznačovali, že urobia všetko nutné pre zmeny kalendárov. Postavili sme sa kríze tvárou v tvár a ukázali sme otvorenosť, solidaritu a toleranciu," uviedol Čeferin.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 16 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 18 h