SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Ľudia s krvnou skupinou A môžu byť na koronavírus náchylnejší, hovoria čínski lekári

"Ľudia s krvnou skupinou A by mohli potrebovať zvlášť zosilnené prostriedky osobnej ochrany, aby sa znížila pravdepodobnosť infikovania," napísali vedci.

Testovanie vzoriek.Testovanie vzoriek. (Zdroj: ilustračné - TASR)

PEKING - Čínski lekári upozorňujú, že zrejme pacienti s krvnou skupinou A majú vyššiu pravdepodobnosť nákazy a majú závažnejšie symptomatickej prejavy koronavírusu v porovnaní s tými pacientmi, ktorí majú krvnú skupinu 0.

Vedci odoberali vzorky viac ako 2 000 pacientov infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 vo Wu -chane a Šen-čene, u ktorých krvnú skupinu potom porovnávali, napísal denník South China Morning Post.

Štúdiu, ktorá bola publikovaná 11. marca na webe medRxiv, vypracovali vedci a lekári z miest po celej Číne, napríklad Pekingu, Wu-chanu, Šanghaja a Šen-čene nezávisle na sebe, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári však varujú, že pri aplikácii štúdie do klinickej praxe existujú riziká. Hoci vedci uviedli, že štúdia je naozaj predbežná a pre kvalitnejší vyhodnotenie je potreba viac času, naliehajú na vlády a zdravotnícke zariadenia, aby zohľadnili, pri plánovaní opatrení a liečby pacientov zasiahnutých koronavírusom, rozdiely v krvných skupinách.

Na základe viac ako 2 000 vzoriek odobratých vo Wu-chane a Šen-čene pozorovali vedci rozdiely medzi prejavmi choroby COVID-19 u pacientov s krvnou skupinou A a krvnou skupinou 0. Pričom pacienti s A vykazovali podľa vedcov vyššiu mieru infekcie a zároveň závažnejšie prejavy choroby.

Z 206 pacientov, ktorí zomreli vo Wu-Anne na COVID-19, bolo nositeľmi krvnej skupiny A 85 z nich, čo bolo údajne o 63 percent viac ako 52 úmrtí s krvnou skupinou 0. Tento vzorec podľa vedcov zrejme fungoval naprieč pohlavím a tiež rôznymi vekovými skupinami.

SkryťVypnúť reklamu

"Ľudia s krvnou skupinou A by mohli potrebovať zvlášť zosilnené prostriedky osobnej ochrany, aby sa znížila pravdepodobnosť infikovania," napísali vedci na čele s Wangom Sin-Kuan z centra pre výskum z nemocnice Song-nan na univerzite vo Wu-chane.

Podľa vedúceho tímu potrebujú pacienti s krvnou skupinou A súčasne tiež agresívnejší liečbu, uviedol šéf vedeckého tímu pre South China Morning Post.

Kao Jing-taj, výskumník zo State Key Laboratory of Experimental haematology v severočínskom Ťan-jine, ktorý sa na štúdii nepodieľal, povedal pre rovnaké médium, že štúdia by mohla presvedčivejšia na väčšej vzorke pacientov.

Hoci podľa neho vzorka nie je najmenšia, celosvetovo sa v súčasnosti eviduje na 180 000 infikovaných jedincov. Podľa neho ďalším úskalím štúdie je absencia jasného vysvetlenia tohto javu.

SkryťVypnúť reklamu

V Českej republike je najčastejšie zastúpená krvná skupina A (42 percent), 0 (39 percent), B (15 percent) a AB (4 percentá), ako uvádza primárka Eva Linhartová z FN v Motole.

Na svete je najčastejší krvný typ 0, ale v niektorých oblastiach (napríklad vo Švédsku a Nórsku) je najbežnejší typ práve A. Typ AB je najmenej častý.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu