SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Ľudia s krvnou skupinou A môžu byť na koronavírus náchylnejší, hovoria čínski lekári

"Ľudia s krvnou skupinou A by mohli potrebovať zvlášť zosilnené prostriedky osobnej ochrany, aby sa znížila pravdepodobnosť infikovania," napísali vedci.

Testovanie vzoriek.Testovanie vzoriek. (Zdroj: ilustračné - TASR)

PEKING - Čínski lekári upozorňujú, že zrejme pacienti s krvnou skupinou A majú vyššiu pravdepodobnosť nákazy a majú závažnejšie symptomatickej prejavy koronavírusu v porovnaní s tými pacientmi, ktorí majú krvnú skupinu 0.

Vedci odoberali vzorky viac ako 2 000 pacientov infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 vo Wu -chane a Šen-čene, u ktorých krvnú skupinu potom porovnávali, napísal denník South China Morning Post.

Štúdiu, ktorá bola publikovaná 11. marca na webe medRxiv, vypracovali vedci a lekári z miest po celej Číne, napríklad Pekingu, Wu-chanu, Šanghaja a Šen-čene nezávisle na sebe, píše server echo24.cz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lekári však varujú, že pri aplikácii štúdie do klinickej praxe existujú riziká. Hoci vedci uviedli, že štúdia je naozaj predbežná a pre kvalitnejší vyhodnotenie je potreba viac času, naliehajú na vlády a zdravotnícke zariadenia, aby zohľadnili, pri plánovaní opatrení a liečby pacientov zasiahnutých koronavírusom, rozdiely v krvných skupinách.

Na základe viac ako 2 000 vzoriek odobratých vo Wu-chane a Šen-čene pozorovali vedci rozdiely medzi prejavmi choroby COVID-19 u pacientov s krvnou skupinou A a krvnou skupinou 0. Pričom pacienti s A vykazovali podľa vedcov vyššiu mieru infekcie a zároveň závažnejšie prejavy choroby.

Z 206 pacientov, ktorí zomreli vo Wu-Anne na COVID-19, bolo nositeľmi krvnej skupiny A 85 z nich, čo bolo údajne o 63 percent viac ako 52 úmrtí s krvnou skupinou 0. Tento vzorec podľa vedcov zrejme fungoval naprieč pohlavím a tiež rôznymi vekovými skupinami.

SkryťVypnúť reklamu

"Ľudia s krvnou skupinou A by mohli potrebovať zvlášť zosilnené prostriedky osobnej ochrany, aby sa znížila pravdepodobnosť infikovania," napísali vedci na čele s Wangom Sin-Kuan z centra pre výskum z nemocnice Song-nan na univerzite vo Wu-chane.

Podľa vedúceho tímu potrebujú pacienti s krvnou skupinou A súčasne tiež agresívnejší liečbu, uviedol šéf vedeckého tímu pre South China Morning Post.

Kao Jing-taj, výskumník zo State Key Laboratory of Experimental haematology v severočínskom Ťan-jine, ktorý sa na štúdii nepodieľal, povedal pre rovnaké médium, že štúdia by mohla presvedčivejšia na väčšej vzorke pacientov.

Hoci podľa neho vzorka nie je najmenšia, celosvetovo sa v súčasnosti eviduje na 180 000 infikovaných jedincov. Podľa neho ďalším úskalím štúdie je absencia jasného vysvetlenia tohto javu.

SkryťVypnúť reklamu

V Českej republike je najčastejšie zastúpená krvná skupina A (42 percent), 0 (39 percent), B (15 percent) a AB (4 percentá), ako uvádza primárka Eva Linhartová z FN v Motole.

Na svete je najčastejší krvný typ 0, ale v niektorých oblastiach (napríklad vo Švédsku a Nórsku) je najbežnejší typ práve A. Typ AB je najmenej častý.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu