SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Ľudia s krvnou skupinou A môžu byť na koronavírus náchylnejší, hovoria čínski lekári

"Ľudia s krvnou skupinou A by mohli potrebovať zvlášť zosilnené prostriedky osobnej ochrany, aby sa znížila pravdepodobnosť infikovania," napísali vedci.

Testovanie vzoriek.Testovanie vzoriek. (Zdroj: ilustračné - TASR)

PEKING - Čínski lekári upozorňujú, že zrejme pacienti s krvnou skupinou A majú vyššiu pravdepodobnosť nákazy a majú závažnejšie symptomatickej prejavy koronavírusu v porovnaní s tými pacientmi, ktorí majú krvnú skupinu 0.

Vedci odoberali vzorky viac ako 2 000 pacientov infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 vo Wu -chane a Šen-čene, u ktorých krvnú skupinu potom porovnávali, napísal denník South China Morning Post.

Štúdiu, ktorá bola publikovaná 11. marca na webe medRxiv, vypracovali vedci a lekári z miest po celej Číne, napríklad Pekingu, Wu-chanu, Šanghaja a Šen-čene nezávisle na sebe, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Lekári však varujú, že pri aplikácii štúdie do klinickej praxe existujú riziká. Hoci vedci uviedli, že štúdia je naozaj predbežná a pre kvalitnejší vyhodnotenie je potreba viac času, naliehajú na vlády a zdravotnícke zariadenia, aby zohľadnili, pri plánovaní opatrení a liečby pacientov zasiahnutých koronavírusom, rozdiely v krvných skupinách.

Na základe viac ako 2 000 vzoriek odobratých vo Wu-chane a Šen-čene pozorovali vedci rozdiely medzi prejavmi choroby COVID-19 u pacientov s krvnou skupinou A a krvnou skupinou 0. Pričom pacienti s A vykazovali podľa vedcov vyššiu mieru infekcie a zároveň závažnejšie prejavy choroby.

Z 206 pacientov, ktorí zomreli vo Wu-Anne na COVID-19, bolo nositeľmi krvnej skupiny A 85 z nich, čo bolo údajne o 63 percent viac ako 52 úmrtí s krvnou skupinou 0. Tento vzorec podľa vedcov zrejme fungoval naprieč pohlavím a tiež rôznymi vekovými skupinami.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ľudia s krvnou skupinou A by mohli potrebovať zvlášť zosilnené prostriedky osobnej ochrany, aby sa znížila pravdepodobnosť infikovania," napísali vedci na čele s Wangom Sin-Kuan z centra pre výskum z nemocnice Song-nan na univerzite vo Wu-chane.

Podľa vedúceho tímu potrebujú pacienti s krvnou skupinou A súčasne tiež agresívnejší liečbu, uviedol šéf vedeckého tímu pre South China Morning Post.

Kao Jing-taj, výskumník zo State Key Laboratory of Experimental haematology v severočínskom Ťan-jine, ktorý sa na štúdii nepodieľal, povedal pre rovnaké médium, že štúdia by mohla presvedčivejšia na väčšej vzorke pacientov.

Hoci podľa neho vzorka nie je najmenšia, celosvetovo sa v súčasnosti eviduje na 180 000 infikovaných jedincov. Podľa neho ďalším úskalím štúdie je absencia jasného vysvetlenia tohto javu.

Skryť Vypnúť reklamu

V Českej republike je najčastejšie zastúpená krvná skupina A (42 percent), 0 (39 percent), B (15 percent) a AB (4 percentá), ako uvádza primárka Eva Linhartová z FN v Motole.

Na svete je najčastejší krvný typ 0, ale v niektorých oblastiach (napríklad vo Švédsku a Nórsku) je najbežnejší typ práve A. Typ AB je najmenej častý.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Macron si uctil pamiatku zavraždeného učiteľa

Francúzsky prezident odsúdil zbabelcov, ktorí ho "vydali barbarom".

Macron pri rakve zavraždeného učiteľa.
Zahraničie

Komplikácie pre Bidena. Kandidát na prezidenta mal pomáhať synovi v podnikaní

Uniknuté maily ukazujú, ako potomkovia politikov predávajú meno a vplyv otcov a hovoria tomu podnikanie. Keby niečo podobné uniklo na Trumpa, médiá by kričali i jeho vine aj bez dôkazov. Keďže však ide o Bidena, mlčia a sociálni giganti sťahujú túto informáciu ako hoax. A vraj rovný súboj...

Viceprezident Biden a jeho syn Hunter.
Slovensko

Projekt celoplošného testovania ešte nie je istý, v hre je aj lockdown, upozorňuje Matovič

Premiér tento týždeň očakáva, že počet nových pozitívne testovaných prekoná hranicu tritisíc, budúci týždeň štyritisíc a ďalší päťtisíc.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Prípadný lockdown by mohol mať katastrofické následky

Lockdown by podľa premiéra Matoviča trval minimálne tri týždne a denné škody by boli vo výške 80 až 100 miliónov eur.

Premiér Igor Matovič po stredajšom rokovaní vlády.