SME
Sobota, 6. jún, 2020 | Meniny má NorbertKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Ľudia s krvnou skupinou A môžu byť na koronavírus náchylnejší, hovoria čínski lekári

"Ľudia s krvnou skupinou A by mohli potrebovať zvlášť zosilnené prostriedky osobnej ochrany, aby sa znížila pravdepodobnosť infikovania," napísali vedci.

Testovanie vzoriek.Testovanie vzoriek. (Zdroj: ilustračné - TASR)

PEKING - Čínski lekári upozorňujú, že zrejme pacienti s krvnou skupinou A majú vyššiu pravdepodobnosť nákazy a majú závažnejšie symptomatickej prejavy koronavírusu v porovnaní s tými pacientmi, ktorí majú krvnú skupinu 0.

Vedci odoberali vzorky viac ako 2 000 pacientov infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 vo Wu -chane a Šen-čene, u ktorých krvnú skupinu potom porovnávali, napísal denník South China Morning Post.

Štúdiu, ktorá bola publikovaná 11. marca na webe medRxiv, vypracovali vedci a lekári z miest po celej Číne, napríklad Pekingu, Wu-chanu, Šanghaja a Šen-čene nezávisle na sebe, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lekári však varujú, že pri aplikácii štúdie do klinickej praxe existujú riziká. Hoci vedci uviedli, že štúdia je naozaj predbežná a pre kvalitnejší vyhodnotenie je potreba viac času, naliehajú na vlády a zdravotnícke zariadenia, aby zohľadnili, pri plánovaní opatrení a liečby pacientov zasiahnutých koronavírusom, rozdiely v krvných skupinách.

Na základe viac ako 2 000 vzoriek odobratých vo Wu-chane a Šen-čene pozorovali vedci rozdiely medzi prejavmi choroby COVID-19 u pacientov s krvnou skupinou A a krvnou skupinou 0. Pričom pacienti s A vykazovali podľa vedcov vyššiu mieru infekcie a zároveň závažnejšie prejavy choroby.

Z 206 pacientov, ktorí zomreli vo Wu-Anne na COVID-19, bolo nositeľmi krvnej skupiny A 85 z nich, čo bolo údajne o 63 percent viac ako 52 úmrtí s krvnou skupinou 0. Tento vzorec podľa vedcov zrejme fungoval naprieč pohlavím a tiež rôznymi vekovými skupinami.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ľudia s krvnou skupinou A by mohli potrebovať zvlášť zosilnené prostriedky osobnej ochrany, aby sa znížila pravdepodobnosť infikovania," napísali vedci na čele s Wangom Sin-Kuan z centra pre výskum z nemocnice Song-nan na univerzite vo Wu-chane.

Podľa vedúceho tímu potrebujú pacienti s krvnou skupinou A súčasne tiež agresívnejší liečbu, uviedol šéf vedeckého tímu pre South China Morning Post.

Kao Jing-taj, výskumník zo State Key Laboratory of Experimental haematology v severočínskom Ťan-jine, ktorý sa na štúdii nepodieľal, povedal pre rovnaké médium, že štúdia by mohla presvedčivejšia na väčšej vzorke pacientov.

Hoci podľa neho vzorka nie je najmenšia, celosvetovo sa v súčasnosti eviduje na 180 000 infikovaných jedincov. Podľa neho ďalším úskalím štúdie je absencia jasného vysvetlenia tohto javu.

Skryť Vypnúť reklamu

V Českej republike je najčastejšie zastúpená krvná skupina A (42 percent), 0 (39 percent), B (15 percent) a AB (4 percentá), ako uvádza primárka Eva Linhartová z FN v Motole.

Na svete je najčastejší krvný typ 0, ale v niektorých oblastiach (napríklad vo Švédsku a Nórsku) je najbežnejší typ práve A. Typ AB je najmenej častý.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Podľa Šeligu bol prejav Čaputovej vyvážený, Fico jej vytýka, že koná inak, ako hovorí

Poslanec Raši si všimol moment, keď prezidentka ďakovala vládam Pellegriniho a Matoviča, ako sa vysporiadali po zdravotníckej stránke s koronakrízou.

Prezidentka Zuzana Čaputová číta správu o stave republiky.
Európska únia

Hranice v rámci Schengenu by sa mohli opäť otvoriť do konca júna

Po vypuknutí pandémie v Taliansku zaviedlo 26 členov Schengenského priestoru vo februári obmedzenia na hraniciach.

Kontrola na schengenskej hranici medzi Nemeckom a Švajčiarskom.
Slovensko

Vo štvrtok na koronavírus otestovali vyše 1 800 ľudí, žiadny test nebol pozitívny

Vyliečili sa ďalšie tri osoby, na Slovensku tak zostáva 119 aktívnych prípadov.

Testovanie na koronavírus absolvoval aj hlavný tréner Michaloviec Jozef Majoroš.
Slovensko

Čaputová: Keď máme spoločný cieľ a spolupracujeme, dokážeme veľké veci

Správa prezidentky SR Zuzany Čaputovej o stave republiky, ktorú dnes predniesla poslancom v parlamente.