SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Na Slovensku zomrela 84-ročná žena nakazená koronavírusom, mala však viacero ochorení

Príčinu smrti tak určí až pitva. „Nerád by som bol, aby sa začalo šíriť, že máme prvú obeť,“ povedal premiér.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ministerka vnútra SR Denisa Saková a predseda vlády SR Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie po rokovaní 202. schôdze vlády SR. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ministerka vnútra SR Denisa Saková a predseda vlády SR Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie po rokovaní 202. schôdze vlády SR. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Pacientka vo veku 84 rokov, ktorá bola v uplynulých dňoch pozitívne testovaná na koronavírus, zomrela.

Na tlačovej besede po zasadnutí vlády to povedal predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Zdôraznil však, že žena mala viacero ochorení vrátane arterosklerózy, prekonaného infarktu a srdcového zlyhávania. Príčinu smrti tak určí až pitva.

„Nerád by som bol, aby sa začalo šíriť, že máme prvú obeť,“ povedal premiér.

Podľa Pellegrini naďalej platí, že SR registruje 105 pozitívne testovaných osôb. Z tohto počtu je 35 hospitalizovaných. Ani jeden stav si nateraz nevyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu, niekoľko osôb potrebuje intenzívnu starostlivosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér dodal, že v poobedňajších hodinách sa ešte môže situácia zmeniť, keďže by mali byť známe výsledky ďalších testov.

Potvrdil, že slovenský vládny špeciál je v Číne a mal by sa najneskôr zajtra ráno vrátiť aj s potrebným materiálom.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas na tlačovej besede uviedol, že diagnostika sa rozšírila. Nevyšetruje už len Bratislava, ale aj Banská Bystrica, Košice a Virologický ústav BMC Slovenskej akadémie vied.

Armáda je podľa premiéra v „oranžovom móde“. Znamená to, že je v pohotovosti a môže pri prvej vlne nastúpiť.

Náčelník Generálneho štábu Daniel Zmeko potvrdil, že Ozbrojené sily SR boli taktiež uvedené do plnej pohotovosti v súvislosti s riešením mimoriadnej situácie.

Každý pracovník, ktorý nie je chorý, je k dispozícii hneď alebo do šiestich hodín. Ide o vyše 2 800 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

Upovedomil, že ozbrojené sily momentálne poskytujú na podporu policajného zboru 500 vojakov. Taktiež podotkol, že môžu poskytnúť vojenský obvod Lešť, kde sa môže umiestniť vyše 2 500 osôb.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD) požiadal občanov, ktorí chcú žiadať o repatriáciu, aby využili elektronický spôsob.

Dodal, že prioritu majú maloletí, tehotné ženy či študenti, ktorí krajinu navštívili z dôvodu vzdelávania.

Ku dnešnému dňu o repatriáciu požiadalo 1 918 slovenských občanov. Doprava autobusom bude zadarmo.

Leteckú dopravu si občania zaplatia, keďže pôjde o komerčné lietadlá. Podotkol, že majú vyše 150 autobusov, ktoré môžu fungovať v rámci celej Európy.

Poznamenal, že pre všetkých občanov, ktorí sa vrátia na Slovensko, je povinná karanténa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h