SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Čína nehlásila po prvý raz žiadne nové domáce prípady nákazy koronavírusom

Merkelová vyhlásila, že Nemecko čelí najväčšej kríze od druhej svetovej vojny. Taliansko zaznamenalo najväčší nárast počtu obetí.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: FOTO SME - MARKO ERD)

PEKING, WASHINGTON - Čína vo štvrtok nehlásila po prvý raz žiadne nové domáce prípady nákazy koronavírusom, odkedy ich začala v januári zaznamenávať.

Narástol však počet infekcií zavlečených zo zahraničia, informovala agentúra AFP.

Tridsaťštyri nových prípadov bolo "importovaných" z cudziny, čo je najväčší denný nárast za ostatné dva týždne.

Spolu je takýchto prípadov nákazy 189, uviedla Národná zdravotnícka komisia (NHC).

Z údajov však vyplýva, že nákaza je pod kontrolou v meste Wu-chan, v ktorom sa vírus prvýkrát objavil v decembri minulého roka, a tiež v provincii Chu-pej, kde sa toto mesto nachádza.

SkryťVypnúť reklamu

Za uplynulých 24 hodín zomreli ôsmi ľudia - všetci v provincii Chu-pej. Celkový počet obetí nákazy sa tak v Číne zvýšil na 3245.

V krajine doteraz zaznamenali takmer 81 000 prípadov nákazy, ale iba 7263 osôb v súčasnosti trpí ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2.

Merkelová: Nemecko čelí najhoršej kríze od druhej svetovej vojny

Situácia, v ktorej sa ocitlo Nemecko v dôsledku koronavírusovej pandémie, je pre túto krajinu najvážnejšou od druhej svetovej vojny. Kancelárka Angela Merkelová to uviedla v televíznom príhovore občanom, ktorý odvysielali v stredu večer.

Podľa vyjadrení zverejnených tlačovými agentúrami DPA a AFP šéfka nemeckej vlády apelovala na občanov, aby nehromadili zásoby a prejavovali solidaritu.

"Situácia je vážna. Berte ju vážne. Nikdy od opätovného zjednotenia Nemecka, ba nikdy od druhej svetovej vojny naša krajina nečelila výzve, ktorá by tak veľmi závisela od našej kolektívnej solidarity," odkazuje Merkelová.

SkryťVypnúť reklamu

Inštitút Roberta Kocha (RKI) ako hlavný nemecký orgán pre kontrolu chorôb predtým varoval, že novým koronavírusom SARS-CoV-2 by sa mohlo v Nemecku za menej ako 100 dní nakaziť až desať miliónov obyvateľov. Stalo by sa tak v prípade, že by sa pomocou zavedených opatrení nedarilo šírenie vírusu spomaliť.

Hoci Merkelovej 15-ročné pôsobenie v úrade kancelárky poznačili aj iné vážne situácie, ako bola finančná kríza, utečenecká kríza či odchod Británie z Európskej únie, ešte nikdy sa priamo neobracala na občanov prostredníctvom éteru mimo tradičných novoročných príhovorov, poznamenala AFP.

"Úprimne verím, že môžeme uspieť v tejto úlohe, ak budú všetci občania úprimne chápať svoje vlastné úlohy," uviedla v stredajšom prejave.

"Koronavírus v súčasnosti dramaticky zmenil život v našej krajine. Naše predstavy o zvyčajnosti, o verejnom živote, o sociálnej vzájomnosti - všetko je vystavené veľkej skúške ako nikdy predtým. Milióny z vás nemôžu ísť do práce, vaše deti nemôžu ísť do školy alebo do predškolských zariadení, divadlá, kiná a obchody sú zatvorené a čo je snáď najťažšie - všetkým nám chýbajú stretnutia, ktoré sú inokedy úplne samozrejmé," dodala Merkelová.

SkryťVypnúť reklamu

Spolková vláda i krajinské vlády v uplynulých dňoch nariadili zatvorenie škôl, mnohých podnikov a verejných priestorov v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu, ktorým sa v Nemecku nakazili už tisíce ľudí.

Na rozdiel od iných európskych krajín však zatiaľ v Nemecku nie je obmedzený pohyb osôb.

Taliansko zaznamenalo najväčší denný nárast obetí

Počet mŕtvych v Taliansku kvôli chorobe spôsobenej novým koronavírusom vzrástol za 24 hodín o 475 na 2 978.

Ide o najvyšší doteraz zaznamenaný denný nárast, uviedla agentúra Reuters.

Za posledný deň tiež Taliansko potvrdilo 4 207 nových prípadov nákazy. Celkový počet infikovaných v krajine je tak 35 713.

Vo Francúzsku počet obetí oproti utorku stúpol o viac ako 50 percent, píše server idnes.cz.

Len v talianskej Lombardii zomrelo za 24 hodín ďalších 319 ľudí nakazených novým typom koronavírusu. Počet obetí v tomto najhoršie postihnutom regióne tak vzrástol na 1 959. Počet nových prípadov nákazy sa potom zvýšil o takmer 1 500.

SkryťVypnúť reklamu

V Lombardii na severe krajiny je aj naďalej situácia najvážnejšia. Tamojšie nemocnice, ktoré majú stovky pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, navyše hlásia, že už nemajú žiadne ďalšie lôžka pre ľudí, ktorí potrebujú podporu dýchacích prístrojov. Chorých tak prevážajú do susedných regiónov.

Podľa odborníkov, ktorých v utorok citovali talianske médiá, by mohlo šírenie nákazy v Taliansku vyvrcholiť za dva až jedenásť dní. Aj potom budú počty nakazených stúpať, avšak už nie tak rýchlym tempom. Informovala o tom agentúra DPA. Štatistické modely prisudzujú európskym mocnostiam vrchol nákazy ku koncu marca.

"Očakávame, že v najbližších dňoch, tak do nedele, sa ukáže, či sa vývoj epidémie v krajine spomalí," povedal v utorok podľa agentúry ANSA Giulio Gallera z regionálnej vlády severotalianskej Lombardie, kde je najviac prípadov nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

Počet nakazených stúpol aj vo Francúzsku

Francúzsko oproti utorku zaznamenalo nárast počtu obetí o 51 percent. Za stredu ich pribudlo 89. Novému koronavírusu v krajine podľahlo už 264 ľudí.

Celkový počet nakazených v krajine aktuálne činí 9134, čo je oproti utorku o 18 percent viac, uviedol minister zdravotníctva Jérôme Salomon.

Dodal, že 931 ľudí je vo vážnom stave. Polovica pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti je mladšia ako 60 rokov, medzi mŕtvymi je sedem percent ľudí pod 65 rokov.

V celej krajine platí v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu druhý deň karanténa a pohyb ľudí je obmedzený.

"Každý z vás, kto má rúška, ktoré nepoužíva, nech ich neváha odovzdať nemocniciam, zdravotníckym strediskám alebo lekárňam," vyzval podľa agentúry DPA Salomon.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron už v pondelok vyhlásil, že jeho krajina je v zdravotnej vojne a bojuje proti neviditeľnému nepriateľovi.

V Česku platí zákaz vychádzania bez zakrytých úst a nosu

V Česku od štvrtka platí zákaz vychádzania bez zakrytých úst a nosa. V čase od 10 do 12 hodín si majú podľa vlády nakupovať len ľudia nad 65 rokov, píše server idnes.cz.

Opatrenia proti šíreniu koronavírusy budú trvať minimálne ešte mesiac, uviedol predseda Ústredného krízového štábu Romana Prymula. Premiér Andrej Babiš v Českej televízii uviedol, že aktuálne je v Česku 522 nakazených koronavírusom.

Päť chorých je vo vážnom stave. Štyri pacienti sú na umelej pľúcnej ventilácii, jeden chorý je napojený na mimotelový obeh. "Nasledujúce hodiny u neho ukážu," povedal na tlačovom brífingu Prymula.

SkryťVypnúť reklamu

Prymula očakáva, že koncom budúceho týždňa by malo byť dostatok rúšok, aby boli dostupné pre každého. Spôsob ich distribúcia sa zatiaľ rieši. Štáb musí ešte detailne zmapovať potreby jednotlivých profesií.

Vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček v stredu večer spresnil, že od piatku začnú lietať do Česka lietadlá z Číny. Lietadlá dopravia do krajiny 1,1 milióna respirátorov, sedem miliónov rúšok a ďalšie stovku ton materiálu.

Dvaja americkí kongresmani mali pozitívny test

Člen Snemovne reprezentantov Ben McAdams sa v stredu stal už druhým americkým kongresmanom, ktorý informoval, že ho testovali pozitívne na nový koronavírus.

Predtým to isté oznámil Mario Diaz-Balart, ďalší člen Snemovne reprezentantov, uviedla agentúra AFP.

Demokrat McAdams povedal, že v sobotu sa u neho pri návrate z Washingtonu do štátu Utah prejavili mierne príznaky prechladnutia, dostal horúčku, suchý kašeľ a sám sa doma izoloval.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok sa nechal otestovať a v stredu mu oznámili, že má ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom.

Republikán Diaz-Balart je tiež v dobrovoľnej karanténe. V sobotu sa u neho objavili príznaky vrátane horúčky a bolesti hlavy. O tom, že má pozitívny test na nový koronavírus, sa aj on dozvedel v stredu.

"Chcem dať všetkým na známosť, že sa cítim oveľa lepšie," uviedol Diaz-Balart vo vyhlásení.

Vyzval tiež všetkých, aby záležitosť okolo koronavírusu brali vážne a dodržiavali odporúčania amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v snahe obmedziť šírenie vírusu.

Niektorí ďalší členovia Kongresu vrátane floridského senátora Ricka Scotta sú tiež v dobrovoľnej karanténe, ale neinformovali o pozitívnom teste na koronavírus. Minulý týždeň mal pozitívny test starosta Miami Francis Suarez.

SkryťVypnúť reklamu

Austrália uzatvára svoje hranice pre návštevníkov

Austrálsky premiér Scott Morrison vo štvrtok oznámil, že hranice krajiny sa uzavrú pre všetkých návštevníkov. Opatrenie sa nevzťahuje na austrálskych občanov, osoby s trvalým bydliskom v krajine a ich blízkych rodinných príslušníkov, informovala agentúra DPA.

Neaustrálski občania alebo osoby bez trvalého bydliska v Austrálii budú mať čas ešte vstúpiť do krajiny do piatka 11.00 h SEČ, uviedol Morrison pre novinárov v Canberre.

Dodal, že takéto opatrenie sa zavádza, lebo "ohromný podiel prípadov" nákazy koronavírusom bol do Austrálie zavlečený zo zahraničia.

Austrália zatiaľ zaznamenala viac ako 700 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom ich počet každý deň výrazne stúpa.

Úmrtí je v krajine zatiaľ šesť. Podľa úradov väčšinu nových prípadov nákazy tvoria osoby prichádzajúce zo zahraničia alebo tí, ktorí s nimi prišli do styku.

SkryťVypnúť reklamu

Južná Kórea hlási ďalších 152 prípadov

Južná Kórea informovala vo štvrtok o 152 nových prípadoch nákazy koronavírusom, čím sa ich celkový počet zvýšil na 8565. V predchádzajúcich štyroch dňoch pritom pribúdalo menej ako 100 nových prípadov denne.

Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) uviedlo, že novému koronavírusu podľahlo ďalších sedem ľudí. Obetí choroby COVID-19 je tak zatiaľ 91, väčšinou išlo o starších pacientov trpiacich aj inou chorobou.

Nové infekcie sa hromadili v okolí mesta Tägu na juhovýchode krajiny, ale obavy zvyšuje nárast počtu prípadov nákazy v oblasti hlavného mesta Soul, píše agentúra AP.

Približne 60 percent potvrdených prípadov v Južnej Kórei súvisí s náboženskou sektou Sinčchondži v meste Tägu, ktoré má 2,5 milióna obyvateľov a je štvrtým najväčším v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus sa objavil koncom vlaňajška v Číne v meste Wu-chan.

V Číne, kde koronavírusu podľahlo viac ako 3200 ľudí, zaznamenali doteraz takmer 81.000 prípadov nákazy, ale iba 7263 osôb v súčasnosti trpí ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2.

Celkovo bolo na svete už viac ako 200.000 prípadov nákazy a viac ako 8700 úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu