SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Na Slovensko dorazilo lietadlo so zdravotníckymi pomôckami z Číny

Premiér uviedol, že dôvodom úmrtia 84-ročnej seniorky s koronavírusom, mal byť masívny infarkt myokardu. Na Slovensku pribudlo 19 nových prípadov.

Premiér Peter Pellegrini dnes na bratislavskom letisku oznámil, že 84-ročná žena zomrela na infarkt myokardu, nie na koronavírus, ktorý tiež mala. Premiér Peter Pellegrini dnes na bratislavskom letisku oznámil, že 84-ročná žena zomrela na infarkt myokardu, nie na koronavírus, ktorý tiež mala. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Na Slovensku vo štvrtok pribudlo zatiaľ 19 pozitívnych prípadov koronavírusu. Informoval o tom po skončení posledného rokovania vlády jej dosluhujúci predseda Peter Pellegrini (Smer-SD).

Pellegrini poďakoval všetkým členom vlády a osobitne ministerke vnútra Denise Sakovej (Smer-SD), ktorá podľa neho na seba prevzala najťažšiu úlohu počas mimoriadnej situácie.

"Som rád, že táto vláda odovzdala maximálne profesionálny výkon. Robíme všetko pre to, aby sme budúcej vláde odovzdali plne funkčnú krajinu," uviedol.

Celkový počet negatívnych vzoriek je tak 2316 a pozitívnych 123. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, do pozitívnych prípadov už nie je započítaná pani, ktorá zomrela, nie však z dôvodu ochorenia COVID-19.

"Zdá sa, že sa opatreniami podarilo zmierniť nárast. Robíme všetko preto, a do poslednej minúty budeme, aby sme situáciu zvládli. Aby Slovensko vyšlo z krízy najlepšie, ako vie,“ konštatoval Pellegrini.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerka vnútra Denisa Saková zároveň požiadala ľudí o disciplinovanosť, zodpovednosť a solidaritu.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák informoval, že v piatok odletí s našimi občanmi prvé lietadlo z Londýna, o päť dní z USA. Poznamenal však, že niektorí z nich rezortu vyčítajú okamžité premiestnenie do povinnej karantény.

"Je cítiť, že chcú, aby sme ich doviezli domov, ale zároveň nám vyčítajú to, že sa majú správať disciplinovane," uzavrel.

Prvé lietadlo

Na bratislavskom letisku Milana Rastislava Štefánika vo štvrtok popoludní pristálo lietadlo so zdravotníckym materiálom z Číny, ktorý má pomôcť v boji so šírením nového koronavírusu.

Prevzali ho dosluhujúci predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka vnútra SR Denisa Saková (obaja Smer-SD).

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér priblížil, že ide o milión jednorazových ochranných rúšok a viac ako 100 000 testov na rýchle detekovanie ochorenia COVID-19.

"Toto nie je dodávka, ktorá súvisí s kontraktom štátnych hmotných rezerv, tá ešte len bude postupne realizovaná," komentoval.

Na účel dovozu bola podľa Pellegriniho prerobená letka MV SR. Posádka lietadla v nej strávila nepretržite 42 hodín.

Podľa Pellegriniho ide najmä o aktivitu ministerky Sakovej. Poďakoval tiež letke MV SR a Číne.

Ďalšie lietadlá so zdravotníckym materiálom by mali prísť na Slovensko z Turecka, a to buď ešte vo štvrtok v noci alebo počas piatka (20.3.)

Premiér tiež ubezpečil, že pokračujú všetky inciatívy na zabezpečenie potrebných pomôcok.

Šéfka rezortu vnútra doplnila, že Slovensku pomohlo zohnať kontakty v Číne susedné Česko.

Skryť Vypnúť reklamu

Potvrdila, že ďalšie rúška by mali byť na Slovensko dodané v nasledujúcich dňoch. Materiál nateraz smeruje do Slovenskej Ľupče. O jeho prerozdelení rozhodnú rezorty vnútra a zdravotníctva.

Seniorka zomrela na infarkt

Premiér tiež uviedol, že dôvodom úmrtia 84-ročnej seniorky, ktorá bola pozitívne testovaná na nový koronavírus, mal byť masívny infarkt myokardu. Pripomenul, že SR nemá zatiaľ potvrdené úmrtie v súvislosti s novým koronavírusom.

Testy na koronavírus sú plne pod koordináciou štátu

Laboratórne testy na diagnostiku nového koronavírusu sa realizujú plne pod koordináciou štátu, informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová s tým, že denne bude vyšetrených do 700 vzoriek.

Pripomenula tiež, že do konca týždňa sa s testovaním začne aj v Trenčíne. Aktuálne sa vyšetrujú vzorky v Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici. Pripravené pomôcť štátu sú podľa MZ SR aj súkromné laboratórne zložky.

Skryť Vypnúť reklamu

"V súčasnej dobe, kedy je na celom svete nedostatok materiálu, poskytnú štátu zásoby na testovanie," komentoval rezort.

Asociácia laboratórií zároveň vo štvrtok na stretnutí na pôde MZ SR deklarovala za tri laboratórne súkromné spoločnosti, že nebudú vykonávať samostatné testovanie vo vlastnej réžii pre samoplatiteľov z dôvodu zachovania systému a štruktúry v zbere dát a ďalších epidemiologických krokov.

"Svoje kapacity na testovanie ponúknu len v prípade potreby, ak by štát uvedené kapacitne nezvládal," zdôraznil rezort.

MZ SR bude cez národný klinický tím monitorovať kapacity všetkých poskytovateľov laboratórnej diagnosticky v oblasti zdravotníckych pracovníkov vyškolených na ochorenie COVID-19.

Američan, ktorý zomrel v košickom hoteli, nemal koronavírus

Cudzinec, ktorý zomrel v utorok v jednom z košických hotelov, nebol nakazený novým koronavírusom. Potvrdili to výsledky testov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vzorky zosnulého Američana boli negatívne, teda nezomrel na ochorenie COVID-19," informovala vo štvrtok hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach Ivana Vaněková.

Záchranári v utorok zasahovali v hoteli po telefonáte na tiesňovú linku, že muž je v bezvedomí, už mu však nedokázali pomôcť. Posádka záchrannej služby musela následne zostať v karanténe.

"Vzhľadom na to, že tam bola pozitívna cestovateľská anamnéza, o ktorej sme nevedeli, tak posádka ostáva v karanténe najbližších minimálne 48 hodín, keď budeme čakať na výsledok testov," uviedol v utorok hlavný zdravotnícky záchranár košickej záchranky Vladimír Hosa.

Výrobu preruší aj žilinská Kia, pridá sa k ostatným automobilkám na Slovensku

Kia Motors Slovakia v Žiline preruší z dôvodu šírenia koronavírusu výrobu na dva týždne od pondelka 23. marca 2020. Žilinská automobilka o tom informovala v zverejnenej tlačovej správe. "Kia Motors Slovakia s plným vedomím a zodpovednosťou za zdravie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov a za účelom zabránenia šírenia koronavírusu dočasne preruší výrobu od pondelka 23. marca. Toto opatrenie sa vzťahuje na všetkých zamestnancov, okrem tých, ktorých prítomnosť je nevyhnutná," informoval hovorca spoločnosti Ján Žgravčák.

Na Slovensku tak výrobu prerušia všetky štyri automobilky. Od utorka 17. marca dočasne prerušila výrobu spoločnosť Volkswagen Slovakia predbežne na dva týždne. Od štvrtka 19. marca k rovnakému kroku pristúpila aj trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia. Prerušenie výroby má predbežne trvať do piatku 27. marca. Výrobné linky v reakcii na šírenie nového koronavírusu odstaví aj nitrianska automobilka Jaguar Land Rover. Výroba automobilov sa vo fabrike zastaví v piatok 20. marca, ktorý bude posledným výrobným dňom pred dočasnou odstávkou.

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov, ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách - päťdverový Ceed, Sportswagon, ProCeed, Kia XCeed a športovo-úžitkový Kia Sportage. Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,4 milióna vozidiel a 5 miliónov motorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

8 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

11 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

12 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

14 h