SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Svätý Jozef mal najkrajšiu smrť

Dnes je svätého Jozefa, patróna otcov, robotníkov, ale aj patróna zomierajúcich.

Umieranie Jozefa v Kostole Sv. Jozefa v St. Louis.Umieranie Jozefa v Kostole Sv. Jozefa v St. Louis. (Zdroj: shrineofstjoseph.org)

V týchto ťažkých časoch je viac ako potrebné modliť sa za šťastnú smrť a tú nám môže vyprosiť práve svätý Jozef.

Manžel Panny Márie a pestún Ježiša, sv. Jozef, je od nepamäti patrónom zomierajúcich.

Jeho odchod na druhý svet je dokonale zobrazený aj na veľkej soche v Kaplnke svätého Jozefa v Saint Louis.

Táto socha zobrazuje Jozefa ležiaceho na smrteľnej posteli. Pri ňom stojí Ježiš a Mária, ktorí prežívajú veľkú bolesť z odchodu blízkeho človeka.

Máriu vidíme ako trúchliacu ženu, ktorá sa so zopätými rukami skláňa nad svojím manželom. Jozef s očami smerujúcimi nahor, ukazuje sám na seba, akoby hľadal povzbudenie, útechu. A Ježiš, nežne podopiera ľavou rukou jeho hlavu a pravicou ho požehnáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve preto, je sv. Jozef je patrónom zomierajúcich. Pretože, kto z nás by nechcel zomierať v prítomnosti Ježiša, Mesiáša. Je to najkrajšia smrť.

Aké vzácne je, keď človek môže odísť na druhý breh v prítomnosti svojich najbližších. Je to naozaj požehnanie. Za to sa treba modliť. A nielen za to, ale hlavne za šťastnú hodinu smrti.

Aby sme odchádzali čistí, vysporiadaní so všetkým, čo sme na tomto svete napáchali. Je to veľmi dôležité pre našu dušu, pre ďalší život, ktorý nás čaká.

Aby nám to bolo dané, za to sa treba modliť, najlepšie každý deň. Pretože, nikdy nevieme, kedy príde tá naša hodinka. A svätý Jozef nám môže pomôcť.

Modlitba k sv. Jozefovi za blaženú smrť

Svätý Jozef, patrón umierajúcich, Ty si blažene umrel v náručí Ježiša a Márie. Prosím Ťa s detinskou dôverou, stoj pri mne v hodine smrti a vypros mi svojím orodovaním dokonalú ľútosť nad hriechmi a dôveru v Božie milosrdenstvo, aby som na chvíľku smrti čakal s vierou a dôverou v srdci, smrť prijal vďačne z lásky k Bohu a dušu vrátil Stvoriteľovi, volajúc na pomoc mená Ježiš, Mária a Jozef. Amen.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.
Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.