SME
Nedeľa, 27. september, 2020 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Svätý Jozef mal najkrajšiu smrť

Dnes je svätého Jozefa, patróna otcov, robotníkov, ale aj patróna zomierajúcich.

Umieranie Jozefa v Kostole Sv. Jozefa v St. Louis.Umieranie Jozefa v Kostole Sv. Jozefa v St. Louis. (Zdroj: shrineofstjoseph.org)

V týchto ťažkých časoch je viac ako potrebné modliť sa za šťastnú smrť a tú nám môže vyprosiť práve svätý Jozef.

Manžel Panny Márie a pestún Ježiša, sv. Jozef, je od nepamäti patrónom zomierajúcich.

Jeho odchod na druhý svet je dokonale zobrazený aj na veľkej soche v Kaplnke svätého Jozefa v Saint Louis.

Táto socha zobrazuje Jozefa ležiaceho na smrteľnej posteli. Pri ňom stojí Ježiš a Mária, ktorí prežívajú veľkú bolesť z odchodu blízkeho človeka.

Máriu vidíme ako trúchliacu ženu, ktorá sa so zopätými rukami skláňa nad svojím manželom. Jozef s očami smerujúcimi nahor, ukazuje sám na seba, akoby hľadal povzbudenie, útechu. A Ježiš, nežne podopiera ľavou rukou jeho hlavu a pravicou ho požehnáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve preto, je sv. Jozef je patrónom zomierajúcich. Pretože, kto z nás by nechcel zomierať v prítomnosti Ježiša, Mesiáša. Je to najkrajšia smrť.

Aké vzácne je, keď človek môže odísť na druhý breh v prítomnosti svojich najbližších. Je to naozaj požehnanie. Za to sa treba modliť. A nielen za to, ale hlavne za šťastnú hodinu smrti.

Aby sme odchádzali čistí, vysporiadaní so všetkým, čo sme na tomto svete napáchali. Je to veľmi dôležité pre našu dušu, pre ďalší život, ktorý nás čaká.

Aby nám to bolo dané, za to sa treba modliť, najlepšie každý deň. Pretože, nikdy nevieme, kedy príde tá naša hodinka. A svätý Jozef nám môže pomôcť.

Modlitba k sv. Jozefovi za blaženú smrť

Svätý Jozef, patrón umierajúcich, Ty si blažene umrel v náručí Ježiša a Márie. Prosím Ťa s detinskou dôverou, stoj pri mne v hodine smrti a vypros mi svojím orodovaním dokonalú ľútosť nad hriechmi a dôveru v Božie milosrdenstvo, aby som na chvíľku smrti čakal s vierou a dôverou v srdci, smrť prijal vďačne z lásky k Bohu a dušu vrátil Stvoriteľovi, volajúc na pomoc mená Ježiš, Mária a Jozef. Amen.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najviac ľudí dôveruje Čaputovej, prepadli Matovič s Kollárom

Najviac ľudí nedôveruje Kotlebovi s Dankom, za nimi nasledujú Fico s Matovičom.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci 4. septembra 2020.
Názory

Markéta Šichtařová: Prekvapivým dôsledkom covidu je rast nerovnosti v spoločnosti

Spravodlivosť a rovnosť sú voči sebe v protiklade. Rovnosť nie je spravodlivá a spravodlivosť sa prejavuje nerovnosťou. Zasahovanie vlád do ekonomiky pre koronakrízu nerovnosť v spoločnosti iba zvýši.

Koronavírus ovplyvňuje aj bývanie na internátoch.
Slovensko

Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s koronavírusom kritizujú ľahko, hovorí Hrabko

"Keď ľudia vidia v televízii ústavných činiteľov, z ktorých jeden rúško má, druhý nemá a tretí ho má pod nosom, tak si potom povedia, že prečo by opatrenia mali rešpektovať oni," poznamenal publicista.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, druhý vľavo predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci.
Kresťanstvo

V kostoloch v červených okresoch platia obmedzenia pri sedení aj spievaní

Veriaci majú pri bohoslužbách sedieť šachovnicovo, platí zákaz spievania aj používania spoločných modlitebníkov a spevníkov.

ilustračné foto