SME
Sobota, 30. máj, 2020 | Meniny má FerdinandKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Svätý Jozef mal najkrajšiu smrť

Dnes je svätého Jozefa, patróna otcov, robotníkov, ale aj patróna zomierajúcich.

Umieranie Jozefa v Kostole Sv. Jozefa v St. Louis.Umieranie Jozefa v Kostole Sv. Jozefa v St. Louis. (Zdroj: shrineofstjoseph.org)

V týchto ťažkých časoch je viac ako potrebné modliť sa za šťastnú smrť a tú nám môže vyprosiť práve svätý Jozef.

Manžel Panny Márie a pestún Ježiša, sv. Jozef, je od nepamäti patrónom zomierajúcich.

Jeho odchod na druhý svet je dokonale zobrazený aj na veľkej soche v Kaplnke svätého Jozefa v Saint Louis.

Táto socha zobrazuje Jozefa ležiaceho na smrteľnej posteli. Pri ňom stojí Ježiš a Mária, ktorí prežívajú veľkú bolesť z odchodu blízkeho človeka.

Máriu vidíme ako trúchliacu ženu, ktorá sa so zopätými rukami skláňa nad svojím manželom. Jozef s očami smerujúcimi nahor, ukazuje sám na seba, akoby hľadal povzbudenie, útechu. A Ježiš, nežne podopiera ľavou rukou jeho hlavu a pravicou ho požehnáva.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve preto, je sv. Jozef je patrónom zomierajúcich. Pretože, kto z nás by nechcel zomierať v prítomnosti Ježiša, Mesiáša. Je to najkrajšia smrť.

Aké vzácne je, keď človek môže odísť na druhý breh v prítomnosti svojich najbližších. Je to naozaj požehnanie. Za to sa treba modliť. A nielen za to, ale hlavne za šťastnú hodinu smrti.

Aby sme odchádzali čistí, vysporiadaní so všetkým, čo sme na tomto svete napáchali. Je to veľmi dôležité pre našu dušu, pre ďalší život, ktorý nás čaká.

Aby nám to bolo dané, za to sa treba modliť, najlepšie každý deň. Pretože, nikdy nevieme, kedy príde tá naša hodinka. A svätý Jozef nám môže pomôcť.

Modlitba k sv. Jozefovi za blaženú smrť

Svätý Jozef, patrón umierajúcich, Ty si blažene umrel v náručí Ježiša a Márie. Prosím Ťa s detinskou dôverou, stoj pri mne v hodine smrti a vypros mi svojím orodovaním dokonalú ľútosť nad hriechmi a dôveru v Božie milosrdenstvo, aby som na chvíľku smrti čakal s vierou a dôverou v srdci, smrť prijal vďačne z lásky k Bohu a dušu vrátil Stvoriteľovi, volajúc na pomoc mená Ježiš, Mária a Jozef. Amen.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

USA ukončujú vzťah s WHO, vyhlásil Trump

Americký prezident tiež pripomenul, že USA ročne prispievajú do fondov WHO sumou 450 miliónov dolárov, zatiaľ čo Čína poskytuje približne 40 miliónov.

Americký prezident Donald Trump.
Názory

Chudnite so mnou po štvrtom týždni: Menší šok

Od 1. mája sa snažím schudnúť zo zahanbujúcich 133,6 kilograma. Po štvrtom týždni nastal menší šok pri pohľade na štvorčíslie, ktoré sa zobrazilo na displeji váhy.

Európska únia

Klaus kritizuje krízový plán Európskej komisie. Označil ho za prostriedok k centralizácii únie

"Je isté, že tieto vypožičané peniaze nepovedú k prosperite krajín EÚ ani k oživeniu ekonomík postihnutých epidémiou a reštrikciami," poznamenal.

Václav Klaus.
Zahraničie

Vojna medzi Twitterom a Trumpom: Sociálna sieť skryla jeho príspevok o násilí v Minneapolise

Americký prezident vo štvrtok podpísal nariadenie zamerané na odstránenie niektorých právnych ochrán platforiem sociálnych médií.

Ilustračné foto.