SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Eurokomisia odporúča členským štátom EÚ prijať 10 základných opatrení

Európske inštitúcie počas pandémie zaspali, kritizuje EÚ český minister zahraničných vecí Petříček.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Európska komisia (EK) zverejnila vo štvrtok odporúčania o osvedčených postupoch týkajúcich sa opatrení EÚ v oblasti verejného zdravia a boja proti ochoreniu COVID-19, v ktorých zdôraznila dôležitosť celoúnijných opatrení, čo bude mať zásadný vplyv na prevenciu a spomalenie šírenia koronavírusu.

Cieľom odporúčaní, ktoré EK vypracovala spolu s novovytvorenou vedeckou expertnou skupinou pre COVID-19, je presadzovať účinné a primerané opatrenia na úrovni celej Únie.

Komisia pripomenula dôležitosť rýchleho zavádzania opatrení, ktoré sú rozhodujúce pre ochranu najzraniteľnejších skupín obyvateľstva, ako sú starší ľudia a osoby s hypertenziou, cukrovkou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, chronickými ochoreniami dýchacích ciest a rakovinou.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzhľadom na rýchle šírenie koronavírusu v EÚ, počet potvrdených prípadov a počet obetí EK odporúča, aby všetky členské štáty Únie okamžite prijali navrhnuté opatrenia bez ohľadu na ich vnútroštátnu situáciu. Trvanie týchto opatrení sa bude pravidelne prehodnocovať v závislosti od vývoja epidémie.

Komisia upozornila, že vzhľadom na inkubačnú lehotu od 2 do 14 dní a možnosť prenosu COVID-19 osobami bez príznakov ochorenia je potrebné vyhnúť sa podávaniu rúk a bozkom, preplneným dopravným prostriedkom, nepodstatným pracovným stretnutiam a hromadným akciám. Exekutíva EÚ zdôraznila, že všeobecne by ľudia mali čo najdlhšie zostať doma a čo najviac obmedziť spoločenské kontakty.

Eurokomisia zároveň upozornila, že potraviny a dodávky základných výrobkov v EÚ nie sú ohrozené a nákup veľkého množstva tovaru nie je potrebný.

Skryť Vypnúť reklamu

Brusel upozornil na skutočnosť, že odporúčané opatrenia treba prijímať v koordinácii s ostatnými členskými štátmi EÚ a informovať o nich susedné krajiny, lebo akékoľvek izolované opatrenia sú menej účinné.

Podľa EK by členské štáty mali prijať tieto opatrenia:

1) Povinná izolácia pacientov s COVID-19;

2) Dobrovoľná izolácia zraniteľných osôb;

3) Zrušenie spoločenských a kultúrnych stretnutí, zatvorenie barov, nočných klubov, reštaurácií a kaviarní, ako aj múzeí, divadiel, kín a športovísk;

4) Zatvorenie kostolov a náboženských centier a zrušenie verejných náboženských podujatí;

5) Zatvorenie vzdelávacích inštitúcií a škôl (okrem prípadov, ktoré sú opodstatnené), univerzít, výskumných ústavov a podpora vzdelávania online;

6) Zatvorenie škôlok a jaslí;

Skryť Vypnúť reklamu

7) Obmedzenie návštevnosti vo väzniciach, psychiatrických ústavoch a ústavoch špeciálnej starostlivosti;

8) Prijatie opatrení na pracoviskách na podporu práce z domu, flexibilného rozvrhu práce, fyzického odstupu medzi zamestnancami, zvýšeného využívania e-mailov a telekonferencií, zníženého kontaktu medzi zamestnancami a klientmi a možnosť flexibilných dovoleniek;

9) Zákaz všetkých hromadných akcií - športové podujatia, koncerty, festivaly, konferencie, veľtrhy, oslavy či politické stretnutia;

10) Odklad akýchkoľvek nepodstatných administratívnych konaní.

Európske inštitúcie počas pandémie zaspali, kritizuje EÚ Petříček

"Európske inštitúcie mali počas pandémie koronavírusu reagovať rýchlejšie, zaspali," povedal v rozhovore pre iDNES.cz český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

Skryť Vypnúť reklamu

"Európska únia nemá v tejto oblasti kompetencie. Zdravotníctvo je záležitosťou jednotlivých členských štátov. Kde reagovala pomerne rýchlo, to je oblasť hospodárstva. Tam uvoľnila prostriedky na pomoc poškodenej európskej ekonomike.

Naopak oveľa lepšie by sa mala koordinovať opatrenia na hraniciach, aby nedochádzalo k problémom so zásobovaním. Tu Európska únia zaspala a teraz sa to snaží dohnať.

Mojou prioritou je zabezpečiť bezpečný návrat našich občanov domov. Prebiehajú rokovania s ministrami zahraničia aj s predstaviteľmi Európskej komisie.

Problémom je potrebné situácia, keď máme niekde mimo Európy štyroch Čechov a nie je možné pre nich vyslať špeciálne lietadlo. Tu by sme mali rokovať s ostatnými členskými štátmi spoločne.

My si môžeme vziať na starosti napríklad Vietnam a na oplátku zase iné štáty môžu doviezť našich ľudí z Dominikánskej republiky."

Skryť Vypnúť reklamu

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen pre nemecké médiá medzitým priznala, že situáciu podcenila.

"Európske inštitúcie v niektorých oblastiach nereagovali dostatočne rýchlo. Všetci sme videli, ako sa zhoršuje situácia v Taliansku. A tu bolo na mieste prijať spoločné opatrenia, ako zabrániť šíreniu koronavírusu do ďalších častí Európy.

Vyjadrenie šéfky komisie na adresu niektorých členských štátov kvôli reštriktívnym opatreniam na hraniciach nebolo najšťastnejšie.

Pritom išlo len o to, aby sme zastavili presun nakazených osôb na naše územie. Tu nás Ursula von der Leyen mala naopak podporiť.

Teraz už sa to zmenilo. Európske inštitúcie si uvedomujú vážnosť situácie, je to celoeurópsky problém, a my očakávame pomoc najmä v ekonomickej oblasti.

Skryť Vypnúť reklamu

Dúfam, že únia napumpuje do ekonomiky miliardy eur, aby sa včas predišlo nejaké hlbokej ekonomickej recesii," hovorí Petříček.

Sassoli potvrdil mimoriadne zasadnutie europarlamentu

Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli a lídri poslaneckých klubov sa vo štvrtok dohodli na usporiadaní mimoriadneho plenárneho zasadnutia europarlamentu, ktoré by 26. marca malo schváliť opatrenia na boj proti novému koronavírusu.

Toto zasadnutie zároveň nahradí už skrátenú "plenárku", ktorá sa pôvodne mala konať v dňoch 1. a 2. apríla.

Rozhodnutie o zvolaní mimoriadneho plenárneho zasadnutia na 26. marec padlo po dopoludňajšej neformálnej diskusii predsedu EP s lídrami poslaneckých klubov.

Poslanci budú počas mimoriadneho plenárneho zasadnutia diskutovať a hlasovať o prvých troch návrhoch z dielne Európskej komisie zameraných na boj proti pandémii COVID-19 a jej následkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Rýchle schválenie týchto legislatívnych textov, ktoré prinesú občanom a členským štátom EÚ konkrétnu pomoc a podporu, je v aktuálnej bezprecedentnej situácii podľa vedenia EP nevyhnutné.

"Európsky parlament si plní svoje povinnosti a bude tak konať aj naďalej. Parlament musí ostať otvorený, pretože vírus nemôže skoliť demokraciu. Sme jedinou európskou inštitúciou zvolenou jej občanmi a chceme ich naďalej zastupovať a chrániť," uviedol Sassoli v správe pre médiá.

Sassoli zároveň upozornil na potrebu európskej solidarity, zdôraznil, že je potrebné bojovať proti "národnému sebectvu", a vyjadril presvedčenie, že sa EÚ podarí prekonať túto krízu.

Šéf EP privítal rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) prideliť 750 miliárd eur na program obstarávania potrebného materiálu, čo má pomôcť v boji proti šíreniu pandémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomenul aj mobilizáciu ďalších 500 miliárd eur prostredníctvom Európskeho mechanizmu pre stabilitu a ďalšie opatrenia EÚ a jej členských krajín, ktoré sa v súhrne približujú k dvom biliónom eur.

"Je to najväčšia demonštrácia sily európskej solidarity, akú sme kedy videli. Ešte silnejšia ako Marshallov plán, ktorý nám pomohol dostať sa z trosiek druhej svetovej vojny," opísal situáciu Sassoli.

Poslanci by o týždeň mali schváliť tri dôležité iniciatívy z dielne eurokomisie.

Prvou je investičná iniciatíva, prostredníctvom ktorej by sa z fondov kohéznej politiky malo vyčleniť 37 miliárd eur na podporu opatrení členských štátov zameraných na riešenie krízy a jej následkov.

Druhým opatrením je legislatívny návrh na rozšírenie pôsobnosti Fondu solidarity EÚ tak, aby sa jeho prostriedky mohli využiť aj v prípade krízy v oblasti verejného zdravia.

Skryť Vypnúť reklamu

A do tretice majú európski zákonodarcovia odobriť návrh na dočasný právny režim, ktorá skoncuje s praxou takzvaných "letov duchov", keď letecké spoločnosti lietajú s prázdnymi lietadlami v snahe vyhnúť sa prepadnutiu prevádzkových intervalov na letiskách.

Predsedníctvo EP čoskoro prijme a oznámi konkrétne opatrenia týkajúce sa praktických otázok súvisiacich s usporiadaním plenárnej schôdze, ktoré by okrem iného mali umožniť hlasovanie na diaľku, aby europoslanci nemuseli cestovať do Bruselu z domovských krajín a nevystavovali sa hrozbe nákazy a karantény po návrate domov.

Vedenie EP sa zároveň bude zaoberať návrhom, aby sa do začiatku leta všetky plenárne schôdze konali v skrátenom konaní v Bruseli a nie v Štrasburgu, ako to požaduje Zmluva o EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

4 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

3 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

6 h