SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Novozvolení poslanci zložili sľub, dvaja sa ospravedlnili

Predsedom parlamentu sa stal Kollár, podpredsedami Grendel a Šeliga. Blahu za predsedu ľudskoprávneho výboru nezvolili.

Poslanci zložili sľub na Ústavu SR.Poslanci zložili sľub na Ústavu SR. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA – Novozvolení poslanci zložili ústavou predpísaný sľub do rúk doterajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS).

Dvaja poslanci za hnutie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Mária Šofranko a Andrej Stančík podľa Danka požiadali o ospravedlnenie, jeho dôvod neuviedol.

Poslankyňa Šofranko má, pravdepodobne, podľa medializovaných informácií zdravotné problémy. Uvedení poslanci zložia sľub na schôdzi, na ktorej sa zúčastnia prvý raz.

Rokovanie ustanovujúcej schôdze parlamentu sa uskutočňuje za prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení pre šíriaci sa koronavírus.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci majú v rokovacej sále nasadené ochranné rúška a rukavice. Do budovy Národnej rady SR majú prístup len poslanci, zamestnanci kancelárie parlamentu a ochranka.

Po prečítaní textu sľubu predpísaného Ústavou SR poslanci pristupovali k pultu s ústavou v ochranných rúškach a rukaviciach. Položili ruku na ústavu, vyslovili slovo, „sľubujem“, podali ruku šéfovi parlamentu a následne podpisom potvrdili zloženie sľubu.

Nie všetci mali nasadené rukavice, no na začiatku slávnostného aktu si všetci vydezinfikovali ruky v zariadení, ktoré bolo pripravené v rokovacej sále.

Niektorí zákonodarcovia si počas skladania sľubu dočasne stiahli z tváre ochranné rúško.

Poslanec za hnutie Sme rodina Milan Krajniak a budúci minister práce, sociálnych vecí a rodiny sa pred zložením sľubu prežehnal.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci zriadili prvé dva výbory, mandátovému bude šéfovať Andrejuvová

Poslanci zriadili Mandátový a imunitný výbor NR SR a za jeho predsedníčku zvolili v tajnom hlasovaní Annu Andrejuvovú (OĽaNO), podporilo ju 132 poslancov.

Snemovňa zároveň zriadila Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Predsedu tohto výboru bude voliť plénum na ďalšej schôdzi. Oznámil to Béla Bugár (Most-Híd), ktorý vedie schôdzu.

Po zvolení ďalších členov týchto dvoch výborov rokovanie ustanovujúcej schôdze prerušili, aby mohol zasadnúť mandátový a imunitný výbor. Jeho prvou úlohou je preveriť platnosť poslaneckých mandátov.

Predseda parlamentu Kollár vyzýva opozíciu a koalíciu na spoluprácu

Ľudia od novej vlády a parlamentu neočakávajú plané reči, ale rázne skutky a zmenu. Dôležité je, aby sa vládna koalícia aj opozícia spojili aj v súvislosti s mimoriadnou situáciou pre šírenie nového koronavírusu na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznil to nový predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) po tom, ako ho poslanci na piatkovej ustanovujúcej schôdzi zvolili do funkcie.

"Je dôležité, aby sme sa v týchto ťažkých časoch, opozícia aj koalícia, spojili. Sme na jednej lodi," povedal Kollár a poukázal na hroziacu zdravotnícku i hospodársku krízu.

Podotkol, že v pléne parlamentu sa prijímajú zákony pre všetkých ľudí, preto by sa podľa neho nemali poslanci prizerať na to, kto aký návrh predkladá, ale načo ho predkladá.

Kollár sa zároveň poďakoval odchádzajúcej vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD) za to, čo urobila v súvislosti s mimoriadnou situáciou na Slovensku.

Zároveň sa poďakoval zdravotníkom, záchranným zložkám či pracovníkom v laboratóriách a ďalším ľuďom, ktorí denne pracujú napríklad v obchodoch či službách.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový predseda parlamentu je presvedčený, že Marian Kotleba sa stane predsedom parlamentného výboru pre kontrolu Vojenského spravodajstva, hoci viacerí poslanci avizovali, že členov klubu ĽSNS na predsednícke posty vo výboroch nepodporia.

Otázna je aj podpora Ľuboša Blahu (Smer-SD) na post predsedu ľudskoprávneho výboru. "Uvidíme, možno bude opakovaná voľba pri tomto výbore," podotkol Kollár.

Kollár nechce v najbližšom čase meniť rokovací poriadok parlamentu.

"Parlament bude mať podstatne väčšie a ťažšie problémy ako to, či môžeme jesť horalku alebo piť kávu. Podstatné je, aby sme upokojili ľudí, aby sme sa zomkli a prešli týmto ťažkým obdobím," uzavrel.

Zvolili aj dvoch podpredsedov

Poslanci Národnej rady (NR) SR si zvolili dvoch podpredsedov parlamentu. Sú nimi Gábor Grendel (OĽaNO) a Juraj Šeliga (Za ľudí). Zvyšných dvoch by si mali zvoliť na nasledujúcej schôdzi. Kandidovať má Peter Pellegrini (Smer-SD), za SaS sa spomína Milan Laurenčík.

Skryť Vypnúť reklamu

V tajnom hlasovaní bolo platných 132 hlasov. Za zvolenie Grendela bolo 108 poslancov, proti 20, štyria sa zdržali. Šeligu volilo 88 zákonodarcov, proti bolo 31, zdržali sa 13 poslanci.

Väčšina výborov pozná svojich predsedov, Blahu nezvolili

Väčšina výborov Národnej rady (NR)SR už pozná svojich predsedov. Zvolení boli na piatkovej ustanovujúcej schôdzi parlamentu na základe dohody, že koalícia obsadí 12 predsedníckych postov a opozícia sedem.

Predsedom Ústavnoprávneho výboru NR SR bude Milan Vetrák (OĽaNO). Do čela Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS). Výbor NR SR pre európske záležitosti povedie Tomáš Valášek (Za ľudí), šéfom Výboru NR SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport sa stal Richard Vašečka (OĽaNO) a Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO).

Skryť Vypnúť reklamu

Jana Cigániková (SaS) povedie Výbor NR SR pre zdravotníctvo a Juraj Krúpa (OĽaNO) Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie povedie Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Šéfkou Výboru NR SR pre sociálne veci sa stala Jana Žitňanská (Za ľudí).

Výbor NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj povedie Jozef Lukáč (Sme rodina) a do čela Výboru NR SR pre hospodárstvo zasadne Peter Kremský (OĽaNO).

Predsedom Zahraničného výboru NR SR bude Juraj Blanár (Smer-SD). Predsedu Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny poslanci nezvolili. Kandidát Smeru-SD Ľuboš Blaha nezískal dostatočnú podporu.

Za jeho zvolenie hlasovalo iba 55 zo 144 poslancov, pričom potrebný bol zisk nadpolovičnej väčšiny hlasujúcich poslancov. Proti jeho zvoleniu bolo 84 poslancov a piati sa zdržali.

Skryť Vypnúť reklamu

Opozičné strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD), Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) disponujú v parlamente dokopy 55 mandátmi. Za Blahu tak nehlasoval žiaden poslanec koaličných strán.

Opakovaná voľba sa uskutoční na ďalšej parlamentnej schôdzi.

Predstavitelia strán Za ľudí, Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) ešte pred začiatkom rokovania parlamentu vyhlásili, že Blahu nepodporia do funkcie predsedu ľudskoprávneho výboru NR SR.

Blaha ja hanbou pre krajinu, tvrdí Sulík

S nomináciou Ľuboša Blahu do čela ľudskoprávneho výboru NR SR mal problém predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a budúci premiér Igor Matovič.

Ľuboš Blaha počas volebného obdobia 2016 až 2020 aj napriek svojej kritike Európskej únie šéfoval výboru NR SR pre európske záležitosti.

„Smer si nomináciou Blahu za predsedu ľudskoprávneho výboru robí srandu. To je naozaj loptička na strane Smeru. Každý poslanec bude hlasovať v súlade so svojím svedomím. Ja určite pána Blahu, obdivovateľa režimov potláčajúcich ľudské práva, do čela ľudskoprávneho výboru nepodporím,“ povedal pred voľbou Matovič.

Za predsedu ľudskoprávneho výboru nepodporila Blahu ani ďalšia koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa slov jej predsedu Richarda Sulíka je Blaha „hanbou pre túto krajinu“, a preto za neho poslanecký klub SaS hlasovať nebude. Blahu Sulík prirovnal ku koronavírusu.

Blaha: Ak ma nezvolia, bol by to totalitný valec

Blaha v reakcii na to uviedol, že ak by ho novovytvorená koalícia do čela ľudskoprávneho výboru nezvolila, tak by to bol „totalitný valec“.

Šéf Smeru-SD Robert Fico sa Blahu zastal a povedal, že to považuje za nerešpektovanie vopred dohodnutých pravidiel na prerozdelení jednotlivých parlamentných výborov a kandidátov do funkcií ich predsedov.

Ani Kotleba

Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti SIS bude riadiť Erik Tomáš (Smer-SD). Predsedom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ bude Martin Beluský (ĽSNS).

Skryť Vypnúť reklamu

Šéfa Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva nezvolili. Kandidát a predseda ĽSNS Marian Kotleba nezískal dostatočný počet hlasov.

Rozdelením poslancov do výborov sa ustanovujúca schôdza parlamentu skončila. Najbližšie by sa malo plénum zísť v utorok (24. 3.). Zvoliť by malo chýbajúcich podpredsedov parlamentu a tiež chýbajúcich predsedov výborov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

11 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

16 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

19 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

20 h