SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

S výsledkami parlamentných volieb je spokojná tretina opýtaných

Nespokojných je 35 percent ľudí.

Voľby do Národnej rady.Voľby do Národnej rady. (Zdroj: Lýdia Vojtaššáková)

BRATISLAVA - S výsledkami februárových parlamentných volieb je spokojných takmer 34 percent opýtaných.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý uskutočnila v dňoch 11. až 17. marca na vzorke 1 013 respondentov.

Respondenti reprezentovali populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

V rámci prieskumu odpovedal respondenti na otázku „Ako ste celkovo spokojný/-á s výsledkami týchto volieb?“.

Odpoveď veľmi spokojný/-á uviedlo v rámci prieskumu 10,3 percenta opýtaných, pričom ďalších 23,4 percenta odpovedalo, že sú s výsledkami skôr spokojní.

Skryť Vypnúť reklamu

Odpoveď ani spokojný/-á, ani nespokojný/-á uviedlo 28,1 percenta respondentov.

Odpoveď skôr nespokojný/-á v rámci prieskumu uviedlo 18,8 percenta opýtaných a ďalších 16,3 percenta uviedlo, že sú s výsledkami volieb veľmi nespokojní.

Zvyšných 3,1 percenta opýtaných na otázku nevedelo odpovedať.

Z hľadiska politickej príslušnosti sú podľa prieskumu s výsledkami volieb najviac spokojní voliči zoskupenia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Nova, Kresťanská únia (KÚ), Zmena zdola (90 percent).

Nasledujú sympatizanti Slobody a Solidarity (SaS), 73 percent, Sme rodina (71 percent), Za ľudí (59 percent), Progresívne Slovensko(PS)/Spolu (30 percent), nevoliči (15 percent) a voliči strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) 13 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomedzi voličov Smeru-sociálnej demokracie (Smer-SD) je s výsledkami volieb spokojných 6 percent respondentov, naopak nespokojnosť vyjadrilo 80 percent z nich.

V rebríčku nespokojnosti nasledujú voliči ĽSNS (60percent), nevoliči (32 percent), voliči PS/Spolu (26 percent), Za ľudí (18 percent), Sme rodina (11 percent) a SaS (dve percentá). Spomedzi voličov OĽaNO je s výsledkami volieb nespokojné jedno percento opýtaných.

Pre porovnanie, spokojnosť s výsledkami volieb podľa štatistík Focusu v roku 2016 vyjadrilo 21 percent opýtaných, v roku 2012 44 percent, v roku 2010 to bolo 29 percent a 32 percent respondentov v roku 2006.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Biden podpísal 15 výkonných nariadení vrátane zotrvania USA vo WHO

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

Nový americký prezident Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.