SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Vírus sa dá krotiť aj bez drastických plošných karantén, dokazuje Južná Kórea

Včasné a plošné testovanie umožnilo podľa expertov odhalenie pacientov v ranom štádiu, čo vedie k tomu, že úmrtnosť v Južnej Kórei zostala neobvykle nízka.

Mobilné testovacie zariadenie v Soule.Mobilné testovacie zariadenie v Soule. (Zdroj: SITA/AP)

Boli dve popoludní, keď Kim To-Gyun vytočil číslo juhokórejskej pohotovostnej linky pre koronavírus. Po návrate z Malajzie dostal horúčku a necítil sa dobre. Vzápätí sa mu dostalo lakonickej rady: Okamžite sa nechajte otestovať!

O pár hodín neskôr už sedel na jednom z mnohých testovacích stanovíšť. Lekár v ochrannom obleku mu strčil do nosa tampón na dlhom prútiku a za necelé dve minúty odobral vzorku. Muž dostal pokyn, aby sa držal doma a čakal.

Nasledujúceho rána dostal textovú správu: Je to O. K., ste negatívny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kim je jedným z viac ako štvrť milióna ľudí, ktorí už boli v Južnej Kórei na koronavírus otestovaní. Ide približne o jeden test na 250 obyvateľov - niečo také nemá vo svete obdobu, píše Ladislav Kryzánek v článku uverejnenom na webe idnes.cz.

Práve včasné a plošné testovanie umožnilo podľa expertov odhalenie pacientov v ranom štádiu, čo vo svojom dôsledku vedie k tomu, že úmrtnosť v Južnej Kórei zostala neobvykle nízka (zomrelo "len" 84 ľudí).

Test má navyše každý s odporúčaním od lekára zadarmo, aj to hrá svoju rolu.

"Bol som nervózny, keď som čakal na výsledky testu, ale aspoň som si nemusel robiť starosti s peniazmi," uviedol Kim To-Gyun.

Iný prístup než Čína

Južná Kórea, ktorá má stále po Číne najviac infikovaných v Ázii (asi 8500), sa skrátka rozhodla pre iný spôsob boja s koronavírusom. Povedzme "mäkší".

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od čínskeho prístupu, založeného na drastických plošných "uzamknutiach" miliónov ľudí, stavila vláda na transparentnosť a spoluprácu verejnosti.

Základom je detailná trasovanie nakazených a najmä plošné testovanie (až 12-tisíc testov denne).

Juhokórejské úrady neobmedzili voľný pohyb obyvateľov, a to ani v meste Tegu, tamojšom epicentre choroby. Zároveň sa spoliehali na "sebakarantény" a povinné karantény infikovaných vrátane ich blízkych.

Zatiaľ čo mnoho štátov zaviedlo dramatické zákazy cestovania, Soul začal uplatňovať len "špeciálne migračné postupy" pre silne postihnuté krajiny.

Tento "soft" model rýchlej a komplexnej reakcie, ktorý minimalizuje dopady na ekonomiku i obyvateľov, už začal prinášať ovocie. Krivka pomyselného grafu novo nakazených prestala strmo rásť (ešte 29. februára pribudlo 909 prípadov) a naopak sa začala nádejne zaobľovať smerom nadol. Posledné štyri dni sa údaj dostal pod stovku (76, 74, 84 a 93).

SkryťVypnúť reklamu

"Počty nových prípadov klesajú už dlhšie ako týždeň, čo ukazuje, že Južná Kórea epidemický trend zvrátila," uviedol austrálsky virológ Ian Mackay.

Južná Kórea sa tak popri Číne stáva ďalším zdrojom inšpirácie pre vlády na celom svete čeliace koronavírusovej pandémii.

Mimoriadne zaujímavé je všetko, čo nádejnému vývoju predchádzalo. Ukazuje sa totiž, že Juhokórejčania boli prezieravejší než väčšina svetových krajín.

V polovici februára, keď sa krajina stále ešte pyšne nadúvala kvôli snímke Parazit, ktorý získal Oscara, pôsobil v Južnej Kórei koronavírus s tridsiatimi nakazenými celkom neškodne.

Lenže prezident Mun Če-in už vtedy varoval: Pozor, ešte len to príde a bude to dlhé!

Test ako u McDonalds

Prorocké slová! Za pár dní boli prípadov stovky a tisíce. Medzitým však krajina nečakala s rukami v lone. Potichu zvyšovala kapacitu siete svojich laboratórií, chystala testovacie sety. Keď "to prišlo", Juhokórejčania boli pripravení.

SkryťVypnúť reklamu

Vzorky zhromažďuje okrem iného päťdesiat pojazdných "kliník". To je skvelá inovácia - vlastne ide o systém McDrive známy z reťazcov McDonalds.

Človek príde autom k okienku testovacieho stanovišťa, kde ho zdravotníci v ochranných oblekoch najprv zaregistrujú, zmerajú mu teplotu a následne mu odoberú vzorky z nosa a z krku.

Celá procedúra trvá desať minút a vodič po celý čas neopustí auto. Ide o bezpečnejší a rýchlejší postup ako v nemocniciach a na klinikách.

Samozrejmosťou sú aj domáce návštevy zdravotníkov, ktorí takto odoberú vzorky tým, ktorí z nejakého nemôžu vyjsť z bytu.

Súčasný prepracovaný juhokórejský systém začal vznikať po roku 2015, potom, čo odznelo nákazlivé ochorenie MERS. Kórejské centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb totiž počas epidémie zistili, že nie sú schopní zvládať prudký nárast dopytu po testoch. Táto skutočnosť krajinu "naštartovala".

SkryťVypnúť reklamu

Parlamentom prešiel rad nových zákonov, ktorých spoločným menovateľom bola príprava na budúce epidémiu. Súbežne sa pracovalo na vývoji jednoduchších testovacích súprav.

Keď sa koncom februára medzi príslušníkmi Ježišovej cirkvi Šinčchondži v Tegu objavilo veľké ohnisko nákazy, sieť zdravotníckych inštitúcií to nezaskočilo. A Juhokórejčania, ktorých nikto neobmedzoval zďaleka toľko ako Číňanov, spolupracovali.

Pochopiteľne, neobišlo sa to bez kritiky. V prvých týždňoch koronavírusu napríklad 750 000 Juhokórejčanov podpísalo petíciu, ktorá kritizovala prezidenta za to, že neprijal prísnejšie cestovné obmedzenia pre Číňanov.

Niektorým ľuďom sa tiež zdalo cez čiaru to, že vláda zverejňuje údaje o pohybe pacientov ešte predtým, než im bol diagnostikovaný vírus.

SkryťVypnúť reklamu

Získava ich od mobilných operátorov, zo záznamov pohybu kreditných kariet či priamo z pouličných kamier.

Zámerom je samozrejme získať čo najúplnejšie údaje o všetkých, ktorí sa s chorým mohli stretnúť.

Niektorí experti varujú, že je stále príliš skoro na to, aby sa dalo konštatovať, že Južná Kórea má vírus naozaj pod kontrolou.

"Naďalej hrozí možnosť, že sa objavia nové ohniská. Musíme zostať bdelí," uviedol Kim Dong-Hyun, šéf Juhokórejské epidemiologické spoločnosti.

Jedno sa však zdá byť isté už teraz - krajina je pevne odhodlaná držať sa svojej stratégie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu