SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Britská sestrička drela dva dni v kuse. Prázdne regály ju priviedli k slzám

"Sme neustále v práci, a keď sa potom dostaneme do obchodu, už tam nič nezostáva," doplnil jeden z lekárov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

LONDÝN - Vyčerpaná britská zdravotná sestra Dawn Bilbroughová v slzách poprosila svojich spoluobčanov, aby prestali vykupovať zásoby.

Keď totiž po 48 hodinách v práci vyrazila na nákup, nenašla v obchode ani ovocie, ani zeleninu.

Jej výzvu potom zopakoval minister zdravotníctva Matt Hancock, píše server idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Som sestrička z jednotky intenzívnej starostlivosti, práve som dokončila 48 hodín práce, len som si chcela nakúpiť niečo na ďalšie dva dni. Žiadne ovocie, žiadna zelenina. Neviem, ako teraz mám zostať zdravá," opisovala Bilbroughová po návšteve supermarketu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri pohľade na prázdne regály si vraj "trochu poplakala".

"Musíte s tým jednoducho prestať! Pretože sú to ľudia ako ja, kto sa o vás bude starať, keď vám bude najhoršie. Proste s tým prestaňte!" apelovala viditeľne rozrušená zdravotníčka.

Načítavam video...

A nie je sama.

Rovnakú výzvu vo videu na Facebooku adresoval ľuďom i Dave Holt, ktorý sa predstavil ako patológ pôsobiaci v juhoanglickom grófstve Berkshire.

"Niektoré z vecí, ktoré som v posledných dňoch videl, sú absolútne odporné. Videl som operácie bez dezinfekčného gélu, pretože ho ľudia kradnú z recepcie. Pracujem s jednou milou pani, ktorá má problémy obstarať si niečo na jedenie pre seba a svoju rodinu," povedal.

Jeho kolegovia sú podľa neho v dôsledku šírenia nového koronavírusy pod obrovským tlakom, situáciu opísal ako "absolútne katastrofálnu".

SkryťVypnúť reklamu

"A potom vidím ľudí, ktorí vyprázdňujú regály, aby mohli ísť domov a sedieť a pozerať ďalších niekoľko týždňov na televíziu, ako by boli na dovolenke. (...) My sme neustále v práci, a keď sa potom dostaneme do obchodu, už tam nič nezostáva," dodal.

Muž vo svojom videu prosí všetkých, ktorí môžu situáciu nejako zlepšiť, aby tak urobili. Britský premiér Boris Johnson už skôr vyzval obyvateľov, aby nehromadili zásoby potravín, ale podľa BBC jeho slová, zdá sa, nepadli na úrodnú pôdu.

Minister Hancock vo vysielaní BBC v reakcii na spoveď Bilbroughovej vyjadril súcit s ňou a všetkými ostatnými v podobnej situácii.

Zdôraznil potrebu dodržiavať platné odporúčanie, vláda vraj ohľadom zabezpečenia základných potrieb pre zdravotníkov urobí "čokoľvek, čo bude potrebné".

SkryťVypnúť reklamu

Vláda povoláva lekára a sestry v dôchodku

Britský štátny zdravotnícky systém NHS kvôli napätej situácii v nemocniciach vyzýva niekdajšej lekárov a zdravotné sestry, aby sa vrátili z dôchodku do služby a podporili boj proti chorobe COVID-19.

Ide o paradoxný krok - práve seniori sú touto chorobou najviac ohrození a práve v nedostatočne vybavených ordináciách budú koronavírusu vystavení viac ako iní zamestnanci.

Podľa BBC sa príslušné listy rozosielajú viac ako 65-tisícom bývalých zdravotníkov v Anglicku a Walese. V Británii sa množia signály ohľadom preťaženia nemocníc, podobne ako vo Francúzsku, pričom zdravotníkov v oboch krajinách tiež trápi nedostatok ochranných pomôcok.

Zapojenie pracovníkov, ktorí už majú svoju kariéru za sebou, bolo jedným z možných krokov uvedených v akčnom pláne britskej vlády zverejnenom na začiatku mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy mala Británia iba niekoľko desiatok potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusy. Dnes je ich v krajine viac ako tri tisícky, pričom 144 nakazených už zomrelo. Silnejú preto obavy z vyčerpania kapacít NHS.

Podľa popredných predstaviteľov britského zdravotníctva sú bývalí zamestnanci potrební pre posilnenie zložiek v prvej línii.

Apelujú na kolegov, ktorí NHS opustili v posledných troch rokoch, aby sa znovu prihlásili do služby a pomohli v boji proti "najvážnejšej globálnej zdravotnej hrozbe v dejinách".

Okrem toho by tiež mohli byť dočasne zapojení medici, ktorí sú v poslednom ročníku štúdií, píše BBC.

Vedľa personálnych problémov sa v Británii podobne ako v iných krajinách skloňuje tiež nedostatok ochranných zdravotníckych pomôcok či ventilátorov, ktoré môžu pacientom s COVID-19 zachraňovať životy.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda sľubuje, že vybavenie zaistí a ohľadom ventilátorov už apelovala na súkromný sektor, aby sústredil svoje prostriedky na ich výrobu.

"Je to neuveriteľné. Počas niekoľkých dní sa niektoré popredné technologické spoločnosti dali do diela a už dokázali prísť s prototypmi," povedal v piatok britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

"Potrebujeme všetko, čo zvládnete vyrobiť, a kúpime to od vás, pretože keď ich bude pre NHS moc, bola by to pre nás veľmi príjemná starosť, aj ďalšie krajiny po celom svete ventilátory potrebujú. Žiadny počet nie je príliš veľký," odkázal.

Zároveň povedal, že naprieč NHS sú stále voľné lôžka na jednotkách intenzívnej starostlivosti, až na isté "ohniská".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu