SME
Nedeľa, 27. september, 2020 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Koronavírus núti k pozastaveniu a hľadaniu milosti u Boha

Bohu nič nie je nemožné. Jediný má tú moc, aby toto zlo vypustené do sveta zastavil.

Vyľudnená Obchodná ulica v Bratislave.Vyľudnená Obchodná ulica v Bratislave. (Zdroj: SITA)

Svet akosi stíchol. Vymizol ruch z ulíc. Nepočuť tak dobre spev vtákov.

Pozerám z okna a je mi úzko. Nepočuť vravu mládeže idúc do školy, ich sťažnosti. Je menej aút na cestách. Nie je ruch v mestách.

Nákupné centrá, kaviarničky, reštaurácie zívajú prázdnotou. Život akoby sa zastavil. Neplánovane. Ale predsa.

Chýbajú objatia a návštevy priateľov. Chýba mi smiech, úsmev v detských líčkach.

Žijeme za oknami a v rúškach. Jedni v nedobrovoľných karanténach. Iní dobrovoľne. Zo strachu. Strach z nákazy, strach z neznámeho a strach zo smrti.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto je, žiaľ, realita posledných dní, ktorou žije každý človek. A to bez ohľadu na krajinu, oblasť v ktorej sa nachádza. Kým v niektorých sa prebúdza ľudskosť a spolupatričnosť, iní prejavujú svoj hyenizmus.

Svet tápe v neistote, nikto nevie, čo bude zajtra. Každý chce poznať pravdu o koronavíruse, o tom, čo bude potom.

Aj Pilát sa pýtal Ježiša, čo je pravda. A potom ho dal ukrižovať. A potom si umyl ruky. Ukázal, že on je čistý. Aký alibizmus.

Dnes nevieme my, tápame. Ale nie Boh. My tú príčinu nepoznáme. Darmo budeme vystierať prst a hľadať vinníka. Zlo sa už stalo a naberá na rozmeroch.

A je treba sa proti nemu postaviť. Nie silou a mocou človeka, ale pomocou Ducha Svätého. S Jeho slovom, modlitbou a pôstom.

Tak, ako o tom hovorí Božie slovo, o ktorom platí zasľúbenie, že sa nevráti naspäť prázdne, ale vykoná to, na čo ho Boh pošle.

Skryť Vypnúť reklamu

Boh zasľúbil, keď sa ľud, nad ktorým je vzývané Jeho meno, pokorí, bude sa modliť a hľadať jeho tvár, odvráti sa od svojich zlých ciest, On vyslyší z nebies, odpustí hriech a uzdraví zem.

Jeho slovo je život. On je život. Je Bohom zázrakov.

V starom zákone je napísaný príbeh o Ester. Stala sa kráľovnou, napriek svojmu nepopulárnemu pôvodu tej doby. Bola Židovka.

Pri kráľovi sa pohyboval človek, ktorý túto rasu nenávidel až tak, že sa rozhodol ich vyhubiť ako neužitočný hmyz. Ale jeho plán nevyšiel.

Ester dala príkaz svojmu ľudu k modlitbám a pôstu. Až potom sa odvážila predstúpiť pred kráľa. A ten vystrel svoju berlu, ktorá znamenala milosť. A zastavenie zla.

Aj my teraz v tomto čase chceme nájsť milosť. Milosť u Boha, ktorý volá to, čoho niet, ako keby bolo. U Boha, ktorému nič nie je nemožné. Ktorý jediný má tú moc, aby toto zlo vypustené do sveta zastavil. Je napísané, proste a bude vám dané. Hľadajte a nájdete.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo hľadáš ty, milý čitateľ? Lebo všetko potrebné pre život má jedine živý Boh. Že Ho ešte nepoznáš? Nestretol si Ho? Možno si bol na nesprávnych miestach, v nesprávnej spoločnosti.

A možno si ako neveriaci Tomáš, ktorý sa potreboval presvedčiť na vlastné oči, že Ježiš vstal z mŕtvych a žije. Keď sa uistil a položil svoje prsty do jeho prebodnutého boku, vyznal: Môj Boh, môj Pán! Potrebuješ sa aj ty vierou dotknúť a vyznať!

Možno je čas obrátiť list v kapitole tvojho i môjho života. Je čas povedať áno, Pane, túžim po tebe a živote s tebou. Možno je čas k pozastaveniu sa samých v sebe. Každého z nás. Zanechať egoizmus, sebectvo. Je čas odpustenia iným, ale aj sebe.

Je čas hľadať milosť Božiu tak ako to urobila aj Ester. Je čas ísť na kolená s modlitbou a pôstom. Je čas prosiť nielen za seba a blízkych, ale aj za našu krásnu krajinu. Za náš domov. Nech ju Boh uzdraví, nech vystrie svoju berlu.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedno z Jeho mien je Adonai – Rafa. Boh, ktorý uzdraví. Nech sa vráti život do našich miest a ulíc, nech sa deti môžu bezpečne hrať a smiať, hoci sa aj ušpinia. Veď to patrí k životu. A život je Boh. Všetko vo všetkom. Nech sú mu príjemné myšlienky našich sŕdc a slová našich úst.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najviac ľudí dôveruje Čaputovej, prepadli Matovič s Kollárom

Najviac ľudí nedôveruje Kotlebovi s Dankom, za nimi nasledujú Fico s Matovičom.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci 4. septembra 2020.
Názory

Markéta Šichtařová: Prekvapivým dôsledkom covidu je rast nerovnosti v spoločnosti

Spravodlivosť a rovnosť sú voči sebe v protiklade. Rovnosť nie je spravodlivá a spravodlivosť sa prejavuje nerovnosťou. Zasahovanie vlád do ekonomiky pre koronakrízu nerovnosť v spoločnosti iba zvýši.

Koronavírus ovplyvňuje aj bývanie na internátoch.
Slovensko

Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s koronavírusom kritizujú ľahko, hovorí Hrabko

"Keď ľudia vidia v televízii ústavných činiteľov, z ktorých jeden rúško má, druhý nemá a tretí ho má pod nosom, tak si potom povedia, že prečo by opatrenia mali rešpektovať oni," poznamenal publicista.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, druhý vľavo predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽANO) počas brífingu po spoločných raňajkách v Prezidentskom paláci.
Kresťanstvo

V kostoloch v červených okresoch platia obmedzenia pri sedení aj spievaní

Veriaci majú pri bohoslužbách sedieť šachovnicovo, platí zákaz spievania aj používania spoločných modlitebníkov a spevníkov.

ilustračné foto