SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Teroristi migrujúci do Európy

Európske inštitúcie si nepriznali, nezdokumentovali a neanalyzovali dôsledky toho, ako sa migrácia s terorizmom prepojili v silu deštruktívnu voči európskemu kontinentu.

Migranti v uliciach Paríža.Migranti v uliciach Paríža. (Zdroj: TASR/AP)

Nová správa "Poučenie pre zabezpečenie amerických hraníc vyplývajúce z migrácie teroristov do Európy" napísaná významným spolupracovníkom Centra pre imigračné štúdiá (Center for Immigration Studies) Toddom Bensmanem špecializujúcim sa na otázky národnej bezpečnosti opisuje, v akom rozsahu teroristi vydávajúci sa za migrantov prenikli do Európskej únie s cieľom vykonávať tam teroristické útoky.

Hoci bola táto štúdia napísaná predovšetkým pre americkú verejnosť s cieľom predísť tomu, aby sa na hraniciach USA diali rovnaké chyby ako v Európe, je táto štúdia pre európsku verejnosť nesmierne dôležitá, píše Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Skryť Vypnúť reklamu

Najmä preto, že Nemecko nedávno varovalo pred opakovaním migračnej krízy podobnej tej, ku ktorej došlo v roku 2015. Podľa Bensmana:

"V rokoch 2014 až 2017 zaznamenalo 13 z 26 členských štátov, ktorých hranice tvoria vonkajšiu pozemnú hranicu takzvaného Schengenského priestoru, viac ako 2,5 milióna prípadov ilegálneho prechodu hraníc po niekoľkých pozemných a námorných trasách, čo bol živelný nárast, ktorý sa stal známym ako 'migračná kríza'. Schengenský priestor, ktorý všeobecne zahŕňa Európsku úniu, je tvorený krajinami, ktoré zaviedli spoločné migračné kontroly na spoločnej vonkajšej hranici EÚ dlhej 27 000 námorných míľ a 5 500 pozemných míľ a zároveň odstránili všetky vnútorné hraničné kontroly pre uľahčenie voľného pohybu tovaru a osôb."

Skryť Vypnúť reklamu

"Väčšina migrantov, ktorí počas migračnej krízy v rokoch 2014-2018 prekročili vonkajšiu hranicu (Schengenského priestoru), a potom sa mohli neobmedzene pohybovať medzi členskými krajinami, pochádzala z krajín Stredného východu (Sýria a Irak), južnej Ázie (Afganistan a Pakistan) a Afriky (Somálsko a Eritrea).

To, že niektorí teroristickí agenti ISIS boli tiež v prívaloch migrantov, vyšlo na známosť až potom, čo niektorí z nich spáchali útoky v Paríži v novembri 2015 a následne v Bruseli v marci 2016."

Podľa Todda Bensmana: "Európske inštitúcie si do značnej miery nepriznali, nezdokumentovali a neanalyzovali dôsledky toho, ako sa migrácia s terorizmom prepojili v silu deštruktívnu voči európskemu kontinentu."

Skryť Vypnúť reklamu

Ani v diskusiách európskej verejnosti o migrácii sa tejto téme nevenuje dlhodobo pozornosť.

Podľa Todda Bensmana:

"V období od januára 2014 do januára 2018 preniklo do Európy v rámci migrácie cez vonkajšie morské a pozemné hranice najmenej 104 islamistických extrémistov. Boli tak medzi viac ako dvoma miliónmi ľudí, ktorí prekročili vonkajšie hranice Európskej únie. Všetkých 104 islamistických extrémistov bolo zabitých alebo zatknutých v deviatich európskych krajinách po účasti buď v dokonaných, alebo zmarených útokoch alebo zatknutých za nezákonné zapojenie do známych teroristických skupín..."

"Väčšina z týchto 104 islamistických teroristov z radov migrantov (celkom 75) bola napojená v prvom rade na ISIS, zatiaľ čo 13 ich bolo napojených na teroristickú skupinu Jabhat al Nusrat (Frontu an-Nusrat). Ostatní boli napojení na organizácie Ahrar aš-sám, Taliban, napríklad Lashkar-i-Tajjiba, aš-Šabáb a Kaukazský emirát. Príslušnosť niektorých teroristov nebola zistená. Niektorí sa pohybovali medzi rôznymi skupinami. Medzi teroristami bola iba jediná žena. Priemerný vek teroristov bol 26 rokov. Pochádzali najčastejšie zo Sýrie a Iraku, ale tiež zo severnej Afriky a južnej Ázie..."

Skryť Vypnúť reklamu

"Zo 104 migrantov s preukázanou účasťou na teroristických činoch ich bolo 29 zapojených do 16 dokončených útokov uskutočnených v Európe v rokoch 2015 až 2018. Podľa analýzy správ uvádzaných v médiách bolo pri týchto útokoch zabitých 170 ľudí a najmenej 878 ďalších bolo zranených..."

"Najmenej 27 teroristov bolo súčasťou jednej veľkej teroristickej bunky vyslanej na migračné ťahy islamskou republikou. Väčšina z týchto 27 teroristov bola zapojená do dvoch teroristických útokov s najvyšším počtom obetí. Boli to útoky vykonané na niekoľkých miestach v Paríži v novembri 2015 a útoky vykonané v marci 2016 v Bruseli. Väčšina ostatných dokončených útokov bola menšieho rozsahu a niekedy zahŕňala dodatočne nasadených džihádistov alebo na diaľku vedenú komunikáciu s ISIS v Sýrii."

Skryť Vypnúť reklamu

Jedným z najpozoruhodnejších zistení Bensmanovy správy bolo, že "väčšina teroristov z radov migrantov zapojených do zmarených alebo vykonaných útokov bola zámerne začlenená do prílivu migrantov niektorou z organizovaných teroristických skupín s cieľom uskutočňovať alebo podporovať útoky v cieľových krajinách."

"Vyšlo najavo, že zo 65 teroristov z radov migrantov zapojených do dokončených alebo zmarených útokov ich bolo najmenej 40 zámerne rozptýlených do migračných prúdov smerujúcich do Európy, kde sa vydávali za vojnových utečencov, aby tu viedli alebo podporovali teroristické útoky. Za túto infiltračnú operáciu bol zodpovedný ISIS.

Jedenásť ďalších teroristov zjavne iniciovalo útoky alebo sprisahania v malých skupinách zložených z príbuzných a kamarátov, nekoordinovaných žiadnou cudzou teroristickou skupinou.

Skryť Vypnúť reklamu

Zvyšok boli osamelí páchatelia konajúci na vlastnú päsť alebo informácie o nich neboli dostatočné na to, aby bolo možné určiť, či boli tiež nasadení..."

"V roku 2016 denník New York Times na základe materiálov francúzskych spravodajských služieb oznámil, že tajná divízia 'externých operácií' ISIS poslala do Európy v januári 2014 svojho prvého z 'najmenej' 21 dobre vyškolených operatívcov, ktorí sa stratili v prívaloch utečencov a migrantov..."

"Podľa Timesu sa ďalší bojovníci vyškolení ISIS v Sýrii vydali migračnými cestami samostatne alebo vo dvojiciach s odstupom dvoch až troch mesiacov na prelome rokov 2014 a 2015."

Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) v roku 2016 varovala, že do Európy prichádzajú bojovníci Islamského štátu prestrojení za utečencov a že vodcovia Islamského štátu školia bojovníkmi v tom, ako požiadať o azyl.

Skryť Vypnúť reklamu

Tým, že európski predstavitelia nezastavili príval migrantov, na seba vzali zodpovednosť za tragédiu, ktorá nasledovala.

Pretože teroristické útoky spáchané teroristami vydávajúcimi sa za migrantov si v rokoch 2014-2018 vyžiadali životy 170 ľudí a zranenia ďalších 878, ako bolo uvedené vyššie.

Ďalej podľa Bensmana:

"Väčšina zo 104 teroristov požiadala o medzinárodnú ochranu, akou je napríklad azyl, a bola schopná zdržiavať v európskych krajinách v priemere 11 mesiacov pred tým, než zaútočili, alebo boli zatknutí za sprisahanie. To dokazuje, že azylové procesy umožňujú inkubáciu teroristických sprisahaní."

Bývalí bojovníci stále prichádzajú a podávajú si žiadosti o azyl, čo dokazuje, že európske inštitúcie nie sú vôbec schopné tento problém riešiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Koncom novembra polícia vo Švajčiarsku údajne zatkla údajného bojovníka Islamského štátu, ktorý žil v krajine ako žiadateľ o azyl po dobu najmenej šiestich mesiacov. Niekoľko ďalších migrantov sa prihlásilo a uviedlo, že spoznali muža ako bývalého teroristu ISIS.

Bensmanova správa nepriamo dokazuje, že tri krajiny EÚ - Maďarsko, Poľsko a Česká republika - ktoré s odvolaním sa na bezpečnostné obavy odmietli prijať akýchkoľvek migrantov, ktorí prišli počas migračnej krízy, mali pravdu.

Vedenie Európskej únie však v tejto veci proti týmto trom krajinám iniciovalo súdne konanie na Súdny dvor Európskej únie.

V októbri 2019 generálny advokát Súdneho dvora EÚ uviedol, že právo EÚ sa musí dodržiavať a že zásada solidarity EÚ "nutne niekedy znamená zdieľať spoločné bremeno".

Skryť Vypnúť reklamu

V odpovedi generálnemu advokátovi hovorca poľskej vlády Piotr Muller uviedol:

"Zaistenie bezpečnosti našich občanov je najdôležitejším cieľom vládnej politiky. Naše kroky boli diktované záujmy poľských občanov a potrebou ochrany pred nekontrolovanou migráciou."

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

7 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h