SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Rozzúrení francúzski lekári žalujú vládu za zanedbanie epidémie

"Hnev zdravotníkov bol o to väčší, keď zistili, že francúzska firma vyrába masky, ale pre britské ministerstvo zdravotníctva," hovorí advokát.

Edouard Philippe, predseda francúzskej vlády.Edouard Philippe, predseda francúzskej vlády. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ - Združenie lekárov podalo vo štvrtok žalobu na francúzskeho premiéra Edouarda Philippa a bývalú ministerku zdravotníctva Agnès Buzynovú.

Obviňujú ich zo "lži štátu" a z toho, že sa zdržali včasných opatrení pred blížiacou sa epidémiou koronavírusu, hoci poznali situáciu, informujú francúzske médiá.

"Zdravotníci a s nimi francúzske obyvateľstvo je vo vážnom nebezpečenstve. Tomu sa mohlo vyhnúť, ak by sa prijali včas správne rozhodnutia," uvádzajú traja lekári Philippe Naccache, Emmanuel Sarrazin a Ludovic Toro, ktorí podali vo štvrtok žalobu na Súdny dvor republiky menom nedávno vytvoreného združenia viac ako 600 lekárov pomenovaného C19.

SkryťVypnúť reklamu

Súdny dvor republiky je jediný orgán oprávnený súdiť činy spáchané členmi vlády pri výkone ich funkcií, píše server echo24.cz.

Žalobe ešte predchádzal prvý škandál pripomínajúci české pomery, a to s nedostatkom respirátorov.

"Masky čoskoro budú, oznámila im vláda na konci februára, a oni tomu verili," hovorí Fabrice Di Vizio, právnik združenia C19.

"Začiatkom marca, keď pochopili, že masky nemajú, im začali hovoriť, že ich nepotrebujú... V skutočnosti je to priznanie bezmocnosti a lži, pretože pravda je, že sme nemali žiadne zásoby," povedal Di Vizio.

Vtedy lekári prvýkrát konali a podali správnu žalobu na správnom súde.

Správny súd začal v skrátenom konaní 4. marca. Pred začatím vypočutia sľúbila vláda dostatočné dodávky masiek. Ale tých prišiel len zlomok.

SkryťVypnúť reklamu

"Hnev zdravotníkov bol o to väčší, keď zistili, že francúzska firma vyrába masky, ale pre britské ministerstvo zdravotníctva," hovorí advokát.

Škandál, ktorý začiatkom týždňa vo Francúzsku vyvolala Agnès Buzynová rozhovorom v Le Monde s titulom: Mali sme všetko zastaviť, bola to fraška, bol potom poslednou rozbuškou k trestnému oznámenia.

"V podstate vysvetľuje, že vedela všetko a neurobila nič," hovorí Fabrice Di Vizio.

Buzynová, sama lekárka, ktorá nedávno rezignovala na funkciu ministerky, aby mohla kandidovať v komunálnych voľbách na starostku Paríža, v Le Monde priznala, že vládu už v januári upozornila na blížiace sa nebezpečenstvo, vrátane rizika konania volieb, tá však - vrátane jej samotnej - nič neurobila.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď som opustila ministerstvo, plakala som, pretože som vedela, že vlna vĺn, cunami je pred nami," povedala v Le Monde.

Podľa právnika lekárov je "pre trestné vyšetrovanie teraz nevyhnutné poznať rozsah informácií, ktoré boli pred Francúzi skryté, a určiť zodpovednosť každého v tomto zdravotnom fiasku".

Členom vlády hrozia podľa zákona až dva roky väzenia a pokuta až 30-tisíc eur, avšak správna procedúra, ktorá by prípadne viedla k odsúdeniu aktívnych členov vlády, je podobne ako v iných demokratických právnych systémoch komplikovanejšia, postavená tak, aby na druhej strane držala stabilitu moci výkonnej.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu