SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Rozzúrení francúzski lekári žalujú vládu za zanedbanie epidémie

"Hnev zdravotníkov bol o to väčší, keď zistili, že francúzska firma vyrába masky, ale pre britské ministerstvo zdravotníctva," hovorí advokát.

Edouard Philippe, predseda francúzskej vlády.Edouard Philippe, predseda francúzskej vlády. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ - Združenie lekárov podalo vo štvrtok žalobu na francúzskeho premiéra Edouarda Philippa a bývalú ministerku zdravotníctva Agnès Buzynovú.

Obviňujú ich zo "lži štátu" a z toho, že sa zdržali včasných opatrení pred blížiacou sa epidémiou koronavírusu, hoci poznali situáciu, informujú francúzske médiá.

"Zdravotníci a s nimi francúzske obyvateľstvo je vo vážnom nebezpečenstve. Tomu sa mohlo vyhnúť, ak by sa prijali včas správne rozhodnutia," uvádzajú traja lekári Philippe Naccache, Emmanuel Sarrazin a Ludovic Toro, ktorí podali vo štvrtok žalobu na Súdny dvor republiky menom nedávno vytvoreného združenia viac ako 600 lekárov pomenovaného C19.

Skryť Vypnúť reklamu

Súdny dvor republiky je jediný orgán oprávnený súdiť činy spáchané členmi vlády pri výkone ich funkcií, píše server echo24.cz.

Žalobe ešte predchádzal prvý škandál pripomínajúci české pomery, a to s nedostatkom respirátorov.

"Masky čoskoro budú, oznámila im vláda na konci februára, a oni tomu verili," hovorí Fabrice Di Vizio, právnik združenia C19.

"Začiatkom marca, keď pochopili, že masky nemajú, im začali hovoriť, že ich nepotrebujú... V skutočnosti je to priznanie bezmocnosti a lži, pretože pravda je, že sme nemali žiadne zásoby," povedal Di Vizio.

Vtedy lekári prvýkrát konali a podali správnu žalobu na správnom súde.

Správny súd začal v skrátenom konaní 4. marca. Pred začatím vypočutia sľúbila vláda dostatočné dodávky masiek. Ale tých prišiel len zlomok.

Skryť Vypnúť reklamu

"Hnev zdravotníkov bol o to väčší, keď zistili, že francúzska firma vyrába masky, ale pre britské ministerstvo zdravotníctva," hovorí advokát.

Škandál, ktorý začiatkom týždňa vo Francúzsku vyvolala Agnès Buzynová rozhovorom v Le Monde s titulom: Mali sme všetko zastaviť, bola to fraška, bol potom poslednou rozbuškou k trestnému oznámenia.

"V podstate vysvetľuje, že vedela všetko a neurobila nič," hovorí Fabrice Di Vizio.

Buzynová, sama lekárka, ktorá nedávno rezignovala na funkciu ministerky, aby mohla kandidovať v komunálnych voľbách na starostku Paríža, v Le Monde priznala, že vládu už v januári upozornila na blížiace sa nebezpečenstvo, vrátane rizika konania volieb, tá však - vrátane jej samotnej - nič neurobila.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď som opustila ministerstvo, plakala som, pretože som vedela, že vlna vĺn, cunami je pred nami," povedala v Le Monde.

Podľa právnika lekárov je "pre trestné vyšetrovanie teraz nevyhnutné poznať rozsah informácií, ktoré boli pred Francúzi skryté, a určiť zodpovednosť každého v tomto zdravotnom fiasku".

Členom vlády hrozia podľa zákona až dva roky väzenia a pokuta až 30-tisíc eur, avšak správna procedúra, ktorá by prípadne viedla k odsúdeniu aktívnych členov vlády, je podobne ako v iných demokratických právnych systémoch komplikovanejšia, postavená tak, aby na druhej strane držala stabilitu moci výkonnej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

12 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

17 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

20 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

21 h