SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Ak predseda SŠHR nevysvetlí otázky o nákupoch, vláda ho odvolá, povedal premiér

Pellegriniho vláda podľa Matoviča zanechala prázdny sklad. "Smer a vláda, kým bola predvolebná kampaň, si krízu koronavírusu nevšímali," poznamenal.

Kajetán KičuraKajetán Kičura (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Ak predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura nevysvetlí všetky otázky o nákupoch ochranných pomôcok a ukáže sa, že vedenie SŠHR nekonalo zodpovedne, na pondelkovom rokovaní vlády predloží minister hospodárstva návrh uznesenia na Kičurovo odvolanie.

Po stretnutí na pôde SŠHR to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Dodal, že k odvolávaniu nedôjde, ak ho vedenie presvedčí o opaku.

"Ja mám dnes dopredu pocit, že nás o tom nedokážu presvedčiť a držím im palce, aby nás presvedčili o tom, že to bolo zodpovedné konanie z ich strany. Každopádne, ak by sa ukázalo, že to bolo nezodpovedné konanie, zajtra (pondelok), keď bude zasadať vláda, poprosím ministra hospodárstva, aby predložil návrh uznesenia na odvolanie riaditeľa SŠHR, aby sme veľmi rýchlo zabezpečili poriadok v tejto inštitúcii. Možno to však nebude, keď nás pán riaditeľ presvedčí o opaku," povedal Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér po návšteve SŠHR skonštatoval, že v skladoch nie sú žiadne jednorazové ochranné obleky pre zdravotníckych pracovníkov, návleky na obuv k oblekom, ochranné okuliare, respirátory FFP3 či FFP2.

Vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) podľa Matoviča zanechala prázdny sklad. Zdôraznil potrebu čo najskôr zabezpečiť tieto prostriedky pre zdravotníkov.

Kičura reagoval tým, že správa koná vždy v zmysle zákona. Podľa vlastných slov má pocit, že urobil všetko, čo sa dalo, tak ako aj jeho zamestnanci. Poznamenal, že ak mu premiér neverí, má právo vytvoriť si vlastný tím ľudí.

Vysvetlil, že požiadavku na doskladnenie ochranných prostriedkov zadávalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Na sklade bolo podľa jeho slov niekoľko ochranných prostriedkov aj predtým, ako prišlo nariadenie, v priebehu uplynulých týždňov sa však vyskladnili.

Skryť Vypnúť reklamu

Kičura priblížil, že v priebehu budúceho týždňa by mali pristáť na Slovensku tri lietadlá so 105 tonami tovaru. Zdôraznil, že sú zazmluvnené a majú preclený tovar. Priviezť by mali aj ochranné rúška typu FFP3, ochranné odevy, rýchlotesty a všetko, čo vyžadujú orgány krízového riadenia.

V súvislosti so zmluvami na nákup a zabezpečenie ochranných prostriedkov hovorí Matovič o otáznom efektívnom narábaní so štátnymi prostriedkami. Odpovede na všetky otázky podľa jeho slov dostanú každú chvíľu.

Matovič kritizoval, že po prvý raz krízový štáb zasadal pre šírenie nového koronavírusu až 27. februára, čo považuje za neskoré. Poukázal na to, že to bol prvý deň volebného moratória pred parlamentnými voľbami.

"Smer-SD a vláda, dokým bola predvolebná kampaň, si krízu koronavírusu nevšímali," poznamenal s tým, že až deň potom prišli na SŠHR inštrukcie, čo by mala zabezpečiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Kičura poznamenal, že koncom februára sa na Slovensku o koronavíruse nehovorilo.

V súvislosti s informáciami o predražených nákupoch povedal, že zadanie zo strany štátu prišlo aj s dôrazom na kvalitu vrátane všetkých certifikátov.

"Nesmie vyznieť, že ja obhajujem nejakú zmluvu. Obhajujem postup úradníkov, ktorí tri týždne, deň i noc dreli pre Slovensko, zabezpečili to. Za svojich úradníkov sa s plnou zodpovednosťou postavím," dodal.

Preverujú zákazky Správy štátnych hmotných rezerv

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) preveruje zákazky vyhlásené Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR v súvislosti s dodaním tovaru na zabezpečenie mimoriadnej situácie týkajúcej sa ochorenia COVID-19, spôsobeného novým koronavírusom.

Úrad začal podľa predsedu Miroslava Hliváka s preverovaním okamžite po zverejnení informácií, ktoré môžu signalizovať pochybnosti pri prerozdeľovaní verejných zdrojov, konkrétne v utorok 17. marca.

Skryť Vypnúť reklamu

"Verejný obstarávateľ má v stanovenej lehote dokladovať, akým spôsobom v rámci priameho rokovacieho konania dospel ku konečnému výberu hospodárskych subjektov, ktoré predložili ponuku a bola s nimi uzavretá zmluva," vysvetľuje Hlivák.

Aj v mimoriadnej situácii musí podľa neho každý verejný obstarávateľ obstarávať hospodárne a efektívne. ÚVO podľa Hliváka nemá a ani pred podpisom zmluvy nemal k dispozícii informácie potrebné pre komplexné posúdenie postupu vo verejnom obstarávaní, a teda ani postup SŠHR neodobril.

Úrad si tiež vyžiadal zaslanie zoznamu všetkých zmlúv, ktoré SŠHR uzavrela od 4. do 18. marca. Keďže tieto nákupy podľa úradu súvisia s mimoriadnou situáciou, ktorá sa dotýka každého občana, o svojich zisteniach bude informovať po ukončení konania a v závislosti od jeho záverov sa môže obrátiť na ďalšie príslušné kontrolné orgány.

Skryť Vypnúť reklamu

"Prioritou úradu nie je vyvolávať špekulácie, ale dohliadať na zákonný postup aj v mimoriadnej situácii," uzavrel Hlivák.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.