SME
Sobota, 26. september, 2020 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Matovič sa ukázal ako silný líder a zvolil pragmatické riešenie, hovoria politológovia

Politológovia Baboš a Koziak hodnotia koaličné rokovania, zostavenie vlády a rozdelenie ministerstiev.

Premiér Igor Matovič.Premiér Igor Matovič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Ústavná väčšina v koalícii pre lídra OĽaNO Igora Matoviča bola dôležitá aj preto, aby vedel presadiť "veľké zmeny", ktoré ľuďom sľuboval.

Podľa politológa Pavla Baboša zvolil pragmatické riešenie aj pri vstupe do koalície s Borisom Kollárom (Sme rodina).

Zaviazanie sa koaličných poslancov podpisom koaličnej dohody je podľa Baboša symbolické, myslí si však, že vláda má šancu vydržať celé funkčné obdobie.

"Treba si počkať na znenie koaličnej dohody, ako budú upravené rôzne veci, ktoré sa týkajú fungovania vo vnútri koalície, za akých okolností sa môže alebo nemôže hlasovať s opozíciou," povedal Baboš.

Skryť Vypnúť reklamu

To, že ju majú podpísať aj koaliční poslanci, vníma ako snahu dopredu si ich zaviazať k podpore na celé štyri roky. Poukázal aj na to, že koalícia si môže dovoliť stratiť 19 poslancov.

Pri tvorbe koalície s ústavnou väčšinou podľa Baboša Matovič veľmi na výber nemal. Pripustil, že spojenie protikorupčného bojovníka s osobou, ktorá je spájaná s mafiánmi, môže byť nešťastné, no šlo podľa neho o pragmatické riešenie.

"Ak sa chce Matovič po štyroch rokoch postaviť pred ľudí a povedať, že to primárne s čím pred štyrmi rokmi prišiel aj splnil, ústavnú väčšinu potrebuje. Tým pádom si myslím, že zvolil pragmatické riešenie, že išiel do koalície aj s Kollárom so všetkými rizikami, ktoré to má," povedal.

Skonštatoval, že kľúčové na zmenu v justícii a boji s korupciou, ktoré premiér sľubuje, sú ministerstvá vnútra a spravodlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa podľa neho dá vnímať ako odborníčka a má skúsenosti zvnútra rezortu.

Myslí si, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) má rovnako skúsenosti s riadením.

"Pre mňa je otázne, čo bude so zvyšnými vecami, ktoré má ministerstvo vnútra na starosti, najmä štátna správa a jednotlivé úrady, kde je agenda omnoho širšia než len polícia," uviedol.

Baboš si myslí, že na presadenie riešení v akomkoľvek sektore má lepšiu štartovaciu pozíciu politik a nie človek z odbornej praxe. Poukázal na potrebu vedieť veci presadiť vo vláde a parlamente, na čo treba byť politicky silný.

Silný líder

Premiér Igor Matovič sa ukázal ako silný líder, ktorý dokázal pre hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zobrať maximum vládnych kresiel, ktoré boli na stole.

Skryť Vypnúť reklamu

Myslí si to ďalší politológ, Tomáš Koziak, v súvislosti s vládnymi postami, ktoré obsadilo OĽaNO. Má ministrov na kľúčových silových rezortoch, na vnútre, obrane a financiách.

„Ak by partneri nepristali na jeho požiadavky, bolo jasné, že Matovič dokáže postaviť vládu aj s dvomi stranami. Mohol povedať, nepáči sa vám, budeme vládnuť v trojici. Toto mu mohlo pomôcť,“ zhodnotil politológ.

Aktuálne je otázne, či Matovič nominuje svojho človeka aj za šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS). Líder OĽaNO sa zatiaľ len neurčito vyjadril, že riaditeľa tajnej služby navrhuje premiér.

V politickom zákulisí sa hovorí, že na čelo SIS by mala nominovať svojho človeka strana Sme rodina, a to Vladimíra Pčolinského. Ide o brata Petra Pčolinského, ktorý je poslancom parlamentu za Sme rodina.

Väčší vplyv v silových rezortoch, ako má momentálne OĽaNO, mala za druhej vlády Mikuláša Dzurindu Slovenská demokratická a kresťanská únia - demokratická strana (SDKÚ-DS), no veľmi krátky čas.

Skryť Vypnúť reklamu

Strana v rokoch 2002-2006 obsadila financie, obranu, zahraničie a na pár mesiacov aj vnútro. Stalo sa tak po tom, čo z vlády odišlo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

Vplyvnú pozíciu mal aj Vladimír Mečiar a jeho Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) v rokoch 1992-1994, počas ktorých nominanti tejto strany ovládali vnútro, obranu aj financie.

Pokiaľ ide o vládu premiéra Matoviča, nie je v nej nikto, kto by bol v minulosti ministrom.

Skúsenosť s exekutívou majú iba dvaja ministri, a to Ivan Korčok (nom. SaS) a Mária Kolíková (Za ľudí). V minulosti pôsobili ako štátni tajomníci.

Politológ Koziak v tejto súvislosti poznamenal, že koalícia nemala z čoho vyberať, pretože vo vláde sú nové strany okrem liberálnej Slobody a Solidarity (SaS).

Jej ministri, z čias kabinetu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), stranícke rady opustili. Ide o bývalých ministrov Daniela Krajcera, Juraja Miškova a Ľubomíra Galka.

Skryť Vypnúť reklamu

Zo SaS odišiel aj niekdajší minister práce Jozef Mihál, no po parlamentných voľbách z 29. februára sa do nej vrátil. Pôsobí opäť v rezorte práce, o funkčný stupienok nižšie, teda ako štátny tajomník.

V novej vláde sú tri ženy. OĽaNO zastupuje v kresle ministerky kultúry Natália Milanová. Strana Za ľudí nominovala na dva posty do vlády Veroniku Remišovú ako ministerku pre investície a regionálny rozvoj a Máriu Kolíkovú ako ministerku spravodlivosti.

Podľa Koziaka súčasné koaličné strany nevybočili z tradičného rámca a nenavrhli do vlády viac žien.

„Závisí to od toho, aká silná je pozícia žien v rámci straníckych štruktúr. Ženy v najvyšších politických štruktúrach sú skôr výnimkou, je to odrazom politickej reality na Slovensku,“ uzavrel politológ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Od 23. septembra sa zmenilo zasielanie zoznamov škôlkarov a školákov

Načas doručené zoznamy so správnymi údajmi sú podľa Višvádera potrebné na to, aby Sociálna poisťovňa mohla následne skontrolovať nárok na vyplatenú pandemickú dávku ošetrovné poberateľovi tejto dávky.

Slovensko

Situácia je mimoriadne vážna, vyhlásil Matovič

Vedenie boja proti Covidu-19 preberá do vlastných rúk. "Idem do boja s tým, že ma budú nenávidieť ďalšie davy bláznov. Avšak nechať svoju krajinu napospas osudu, by bolo nehodné premiéra nášho krásneho Slovenska."

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

V piatok počet pozitívne testovaných stúpol na rekordných 552

S 80 prípadmi vyčnieva jeden okres, ďalšie dva majú nad 40. Celkovo je zasiahnutých 62 okresov.

Testovanie na koronavírus vysokoškolského internátu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.
Európska únia

Francúzsky minister: Útok v Paríži bol činom islamského terorizmu

Hlavným podozrivým je 18-ročný Pakistanec. Vyšetrovatelia z francúzskej protiteroristickej prokuratúry okrem neho zadržali ďalších šesť podozrivých.

Miesto útoku.