SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Matovič sa ukázal ako silný líder a zvolil pragmatické riešenie, hovoria politológovia

Politológovia Baboš a Koziak hodnotia koaličné rokovania, zostavenie vlády a rozdelenie ministerstiev.

Premiér Igor Matovič.Premiér Igor Matovič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Ústavná väčšina v koalícii pre lídra OĽaNO Igora Matoviča bola dôležitá aj preto, aby vedel presadiť "veľké zmeny", ktoré ľuďom sľuboval.

Podľa politológa Pavla Baboša zvolil pragmatické riešenie aj pri vstupe do koalície s Borisom Kollárom (Sme rodina).

Zaviazanie sa koaličných poslancov podpisom koaličnej dohody je podľa Baboša symbolické, myslí si však, že vláda má šancu vydržať celé funkčné obdobie.

"Treba si počkať na znenie koaličnej dohody, ako budú upravené rôzne veci, ktoré sa týkajú fungovania vo vnútri koalície, za akých okolností sa môže alebo nemôže hlasovať s opozíciou," povedal Baboš.

SkryťVypnúť reklamu

To, že ju majú podpísať aj koaliční poslanci, vníma ako snahu dopredu si ich zaviazať k podpore na celé štyri roky. Poukázal aj na to, že koalícia si môže dovoliť stratiť 19 poslancov.

Pri tvorbe koalície s ústavnou väčšinou podľa Baboša Matovič veľmi na výber nemal. Pripustil, že spojenie protikorupčného bojovníka s osobou, ktorá je spájaná s mafiánmi, môže byť nešťastné, no šlo podľa neho o pragmatické riešenie.

"Ak sa chce Matovič po štyroch rokoch postaviť pred ľudí a povedať, že to primárne s čím pred štyrmi rokmi prišiel aj splnil, ústavnú väčšinu potrebuje. Tým pádom si myslím, že zvolil pragmatické riešenie, že išiel do koalície aj s Kollárom so všetkými rizikami, ktoré to má," povedal.

Skonštatoval, že kľúčové na zmenu v justícii a boji s korupciou, ktoré premiér sľubuje, sú ministerstvá vnútra a spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa podľa neho dá vnímať ako odborníčka a má skúsenosti zvnútra rezortu.

Myslí si, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) má rovnako skúsenosti s riadením.

"Pre mňa je otázne, čo bude so zvyšnými vecami, ktoré má ministerstvo vnútra na starosti, najmä štátna správa a jednotlivé úrady, kde je agenda omnoho širšia než len polícia," uviedol.

Baboš si myslí, že na presadenie riešení v akomkoľvek sektore má lepšiu štartovaciu pozíciu politik a nie človek z odbornej praxe. Poukázal na potrebu vedieť veci presadiť vo vláde a parlamente, na čo treba byť politicky silný.

Silný líder

Premiér Igor Matovič sa ukázal ako silný líder, ktorý dokázal pre hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zobrať maximum vládnych kresiel, ktoré boli na stole.

SkryťVypnúť reklamu

Myslí si to ďalší politológ, Tomáš Koziak, v súvislosti s vládnymi postami, ktoré obsadilo OĽaNO. Má ministrov na kľúčových silových rezortoch, na vnútre, obrane a financiách.

„Ak by partneri nepristali na jeho požiadavky, bolo jasné, že Matovič dokáže postaviť vládu aj s dvomi stranami. Mohol povedať, nepáči sa vám, budeme vládnuť v trojici. Toto mu mohlo pomôcť,“ zhodnotil politológ.

Aktuálne je otázne, či Matovič nominuje svojho človeka aj za šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS). Líder OĽaNO sa zatiaľ len neurčito vyjadril, že riaditeľa tajnej služby navrhuje premiér.

V politickom zákulisí sa hovorí, že na čelo SIS by mala nominovať svojho človeka strana Sme rodina, a to Vladimíra Pčolinského. Ide o brata Petra Pčolinského, ktorý je poslancom parlamentu za Sme rodina.

Väčší vplyv v silových rezortoch, ako má momentálne OĽaNO, mala za druhej vlády Mikuláša Dzurindu Slovenská demokratická a kresťanská únia - demokratická strana (SDKÚ-DS), no veľmi krátky čas.

SkryťVypnúť reklamu

Strana v rokoch 2002-2006 obsadila financie, obranu, zahraničie a na pár mesiacov aj vnútro. Stalo sa tak po tom, čo z vlády odišlo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

Vplyvnú pozíciu mal aj Vladimír Mečiar a jeho Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) v rokoch 1992-1994, počas ktorých nominanti tejto strany ovládali vnútro, obranu aj financie.

Pokiaľ ide o vládu premiéra Matoviča, nie je v nej nikto, kto by bol v minulosti ministrom.

Skúsenosť s exekutívou majú iba dvaja ministri, a to Ivan Korčok (nom. SaS) a Mária Kolíková (Za ľudí). V minulosti pôsobili ako štátni tajomníci.

Politológ Koziak v tejto súvislosti poznamenal, že koalícia nemala z čoho vyberať, pretože vo vláde sú nové strany okrem liberálnej Slobody a Solidarity (SaS).

Jej ministri, z čias kabinetu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), stranícke rady opustili. Ide o bývalých ministrov Daniela Krajcera, Juraja Miškova a Ľubomíra Galka.

SkryťVypnúť reklamu

Zo SaS odišiel aj niekdajší minister práce Jozef Mihál, no po parlamentných voľbách z 29. februára sa do nej vrátil. Pôsobí opäť v rezorte práce, o funkčný stupienok nižšie, teda ako štátny tajomník.

V novej vláde sú tri ženy. OĽaNO zastupuje v kresle ministerky kultúry Natália Milanová. Strana Za ľudí nominovala na dva posty do vlády Veroniku Remišovú ako ministerku pre investície a regionálny rozvoj a Máriu Kolíkovú ako ministerku spravodlivosti.

Podľa Koziaka súčasné koaličné strany nevybočili z tradičného rámca a nenavrhli do vlády viac žien.

„Závisí to od toho, aká silná je pozícia žien v rámci straníckych štruktúr. Ženy v najvyšších politických štruktúrach sú skôr výnimkou, je to odrazom politickej reality na Slovensku,“ uzavrel politológ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu