SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Guy Millière: V Európe vyčíňa koronavírus

Musíme dúfať, že sa teraz od konceptu "stádovej imunity" upúšťa a že sa teraz EÚ bude zaoberať záchranou všetkých, ktoré je v Európe možné zachrániť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Talianske zdravotníctva dospelo do stavu takmer úplného kolapsu. K 18. marcu 2020 sa v Taliansku koronavírusom infikovalo 31 506 ľudí, z ktorých 2 503 zomrelo.

Tieto čísla každodenne rastú. Nemocnice sú zahltené pacientmi. A lekári sú teraz nútení sa rozhodovať, ktorého pacienta sa pokúsi zachrániť a ktorého už nie, píše Guy Millière v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Normálny život v krajine sa takmer úplne zastavil. Mnoho firiem a podnikov je teraz buď zatvorených, alebo funguje len čiastočne. Vo väzniciach sa vzbúrili väzni.

SkryťVypnúť reklamu

Úrady v Taliansku nariadili miliónom ľudí, aby sa držali doma a vychádzali von len za účelom nákupu potravín. Väčšina obchodov je zatvorená. Všetky verejné zhromaždenia sú zakázané, dokonca aj pohreby. Talianska veľkomesta vyzerajú ako mestá duchov.

Žiadna iná západná krajina nebola pandémiou koronavírusu zasiahnutá tak silno ako Taliansko. A my sa pýtame - prečo?

Tak po prvé, Taliansko má starnúcu populáciu. Medián veku Talianov je 47,3 roka, čo znamená, že jeden zo štyroch Talianov má viac ako 65 rokov.

Okrem toho je v krajine extrémne nízka pôrodnosť: 1,29 dieťaťa na ženu. Už pred pandémiou koronavírusu bolo Taliansko umierajúcou krajino. Vírus tento proces bohužiaľ ešte urýchli.

Po druhé, talianske úrady a zdravotnícky personál zjavne nebezpečenstvo podcenili.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci talianska vláda už 31. januára 2020 pozastavila lety z Číny a z Hongkongu, talianski lekári vyhlasovali, že táto choroba je len "škaredou chrípkou".

9. marca epidemiologička Silvia Stringhini napísala: "Médiá nás upokojujú, politici nás upokojujú, ale my máme veľké obavy."

Po tretie, talianske zdravotníctve je v hrozne zlom stave. Tak obrovskú krízu nikto nečakal a najavo vyšiel katastrofálny nedostatok jednotiek intenzívnej starostlivosti.

V Taliansku pripadá 2,62 nemocničného lôžka pre akútnu starostlivosť na 1 000 obyvateľov (v Nemecku je to 6,06 na 1 000 obyvateľov).

Talianske zdravotníctvo je plne riadené talianskou vládou. Verejná zdravotnícka služba (SSN, Servizio Sanitario Nazionale) priamo zamestnáva a platí lekára, určuje ich počet a tiež stanovuje maximálny počet pacientov - 1 500 - ktorých môžu lekári ročne liečiť.

SkryťVypnúť reklamu

Štátny systém zdravotnej starostlivosti vždy trpí tým, že sa vláda snaží znižovať náklady, skôr než sa starať o svojich občanov.

Súkromné ​​kliniky v Taliansku síce existujú, ale predstavujú iba malú časť možnej zdravotnej starostlivosti.

Verejné zdravotníctvo spotrebuje v Taliansku 77% celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Jedinou krajinou v Európe, kde je toto číslo vyššie, je Spojené kráľovstvo, kde verejné zdravotníctvo spotrebuje 79%.

Verejné nemocnice sa všeobecne stretávajú s chronickým nedostatkom všetkého, ale v prípade výnimočnej krízy je zdravotná starostlivosť viac menej na prídel, čo si vynucuje strašné rozhodnutia.

Nedávna správa organizácie Siaarti (Società Italiana di anestéze analgézie Rianimazione e Terapia Intensive) opisuje byrokratickým jazykom "etické odporúčania pre príjem a intenzívnu liečbu pacientov za podmienok výnimočnej nerovnováhy" a hovorí o "konsenzuálnych kritériách distributívnej spravodlivosti", ktorá zdôvodní neliečenie niektorých pacientov - ich zachovanie napospas chorobe.

SkryťVypnúť reklamu

Po štvrté a zriedka spomínané je to, že Taliansko je dnes domovom veľkej čínskej komunity, ktorá má viac ako 300 000 osôb.

Títo Číňania prišli do Talianska v posledných dvoch desaťročiach a získali zamestnanie v textilnom a kožiarskom priemysle. Mnoho Číňanov žijúcich v Taliansku pochádza z Wu-chanu a Wen-čou a mnohé z nich preto Wu-chan a Wen-čou navštívili počas osláv Čínskeho Nového roka 25. januára 2020, keď už čínske úrady nemohli epidémiu ďalej tajiť.

Títo ľudia sa vrátili z Číny do Talianska skôr, než talianska vláda pozastavila lety z epicentra nákazy. Epidémia koronavírusu sa najskôr objavila v Lombardii - mesto Bergamo je jedným z hlavných centier talianskeho textilného priemyslu a následne bolo jedným z prvých postihnutých miest.

Talianska ekonomika stagnovala už pred pandémiou koronavírusu a teraz, keď sú ľudia nútení byť doma a obchody sú zatvorené, sa pravdepodobne prepadne do recesie.

SkryťVypnúť reklamu

Akcie talianskych bánk stratili od polovice februára 40% svojej trhovej hodnoty. Na obzore sú veľké finančné otrasy.

Talianska vláda dúfala, že jej EÚ pomôže, ale ani EÚ, ani ostatné členské štáty jej vôbec žiadnu podporu neponúkli.

Taliansky vyslanec pri EÚ Maurizio Massari na nedávnom európskom samite o pandémii koronavírusu povedal, že Brusel by mal ísť nad rámec "angažovanosti a konzultácií" a že Taliansko nevyhnutne potrebuje "rýchle, konkrétne a účinné opatrenia."

Odišiel však s prázdnymi rukami.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde odmietla znížiť úrokové sadzby, a tým Taliansku pomôcť.

Jej vyhlásenie pochopili talianski lídri ako prejav pohŕdania.

Taliansky prezident Sergio Mattarello povedal, že Taliansko očakávalao "od inštitúcií EÚ solidaritu", nie "polená pod nohy".

SkryťVypnúť reklamu

Líder strany Lega Matteo Salvini povedal: "EÚ dala Taliansku facku."

Prezieravý postoj vedenia EÚ a ostatných členských krajín EÚ sa zdá byť diktovaný strachom z toho, že by sa tieto krajiny mohli samy ocitnúť v rovnako katastrofálnej situácii, ako je Taliansko.

Populácia vo všetkých európskych krajinách starne, aj keď trochu pomalšie ako v Taliansku (medián veku v Nemecku je 46,8 roka, vo Francúzsku je 41,2 roka a v Španielsku 42,3 roka).

Žiadna členská krajina EÚ sa týmto nebezpečenstvom, ktorému Európa čelí, zatiaľ neobťažovala vážne zaoberať.

"Koronavírus je veľmi nákazlivý," povedala francúzska ministerka zdravotníctva Agnes Buzyn 26. januára 2020, "ale ochorenie, ktoré spôsobuje, nie je tak vážne, ako sme si mysleli."

SkryťVypnúť reklamu

Hranice medzi Francúzskom a Talianskom neboli včas uzavreté (iba Rakúsko a Slovinsko uzatvorili hranice s Talianskom okamžite) a Taliani, ktorí chceli odísť do Francúzska, neboli zastavení.

Zdravotnícke systémy ostatných európskych krajín nie sú na koronavírus lepšie pripravené než talianske zdravotníctvo.

Insalud (Instituto Nacional de Gestion Sanitaria) v Španielsku, organizácia ekvivalentná talianskemu systému zdravotnej starostlivosti, sa každodenne stretáva s nedostatkami a s problémom prídelovej starostlivosti.

Nemecké (Krankenkassen) a francúzske (Sécurité Sociale) systémy zdravotného poistenia fungujú na rovnakých princípoch ako v Taliansku a Španielsku a vykazujú podobné výsledky.

Ekonomiky hlavných krajín Európskej únie už pred touto pandémiou stagnovali a rovnako ako talianska ekonomika sa pravdepodobne čoskoro prepadnú do recesie.

SkryťVypnúť reklamu

K 18. marcu 2020 bolo v Španielsku nakazených 11 826 ľudí, vo Francúzsku 7 695 osôb a v Nemecku 9 360 osôb. V Španielsku zomrelo 533 ľudí, vo Francúzsku zomrelo 148 ľudí a v Nemecku podľahlo koronavírusy 26 osôb. Rovnako ako v Taliansku tieto čísla raketovo rastú.

11. marca 2020 povedala nemecká kancelárka Angela Merkelová novinárom, ktorí ju obviňovali, že do tej doby nič neurobila, že "sa týmto vírusom podľa expertov nakazí 60 až 70% populácie."

Lothar Wieler, prezident Inštitútu Roberta Kocha, nemeckej vládnej agentúry zodpovednej za prevenciu a kontrolu chorôb, dodal, že je absolútne nevyhnutné sa "vyhnúť preťaženiu nemocníc", a preto je potrebné epidémiu usmerniť tak, aby sa šírila pomaly.

Poradca francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona povedal denníku Le Figaro, že francúzska stratégia je rovnaká ako v Nemecku: Bolo oficiálne rozhodnuté "nechať epidémiu prebehnúť a nepokúšať sa ju silou mocou zastaviť."

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlil, že úrady dúfajú, že sa vytvorí "stádová imunita", čo je termín, ktorý vo Veľkej Británii prvýkrát použil sir Patrick Vallance, hlavný vedecký poradca britskej vlády, ktorý povedal, že britská vláda si predstavuje scenár, v ktorom bude značný počet občanov krajiny nakazený, avšak z choroby sa zotaví, a tak získa imunitu.

Francúzske a nemecké orgány sa zjavne poznámkami sira Patricka inšpirovali.

Keď však bola britská vláda za tieto výroky kritizovaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), tak odpovedala, že vytvorenie "stádovej imunity" nie je jej preferovanou politikou.

Nemecká ani francúzska vláda sa však nikde nevyjadrili v tom zmysle, že vytvorenie "stádovej imunity" ich preferovanou politikou nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Umair Haque, britský riaditeľ laboratória Havas Media Lab, napísal:

"Stádová imunita je termín, ktorý opisuje, ako bude populácia chránená pred chorobou po všeobecnom pokrytí očkovaním tým, že zastaví choroboplodné zárodky, ktoré spôsobujú prenos infekcie medzi ľuďmi. Ale spoliehať sa na to, že národ sám zneškodní smrteľný vírus, pre ktorý neexistuje vakcína? To by mimochodom mohlo spôsobiť veľa úmrtí a všeobecnú katastrofu."

"Európa sa teraz stala epicentrom pandémie. V Európe teraz máme hlásených viac infikovaných a viac úmrtí ako vo zvyšku sveta, okrem Číny," poznamenal generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Každý deň je teraz v Európe hlásených viac prípadov, než sa objavilo v Číne na vrchole epidémie."

SkryťVypnúť reklamu

Bohužiaľ, všetky dostupné dáta ukazujú, že má pravdu.

11. marca 2020 oznámil prezident Donald Trump, že USA pozastavujú všetky lety medzi Spojenými štátmi a Európou, rozhodnutie, za účelom chrániť americkej životy.

Nasledujúci deň však šéfovia Európskej únie neodolali príležitosti si do amerického prezidenta kopnúť: "EÚ nesúhlasí s tým, že rozhodnutie USA o zákaze cestovania bolo prijaté jednostranne a bez konzultácie s nami," povedali.

Musíme dúfať, že sa teraz od konceptu "stádovej imunity" upúšťa a že sa teraz EÚ bude zaoberať záchranou všetkých, ktoré je v Európe možné zachrániť.

Dr. Guy Millière je profesor Parížskej univerzity a autor 27 kníh o Francúzsku a o Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu