SME
Štvrtok, 2. apríl, 2020 | Meniny má Zita
KORONAVÍRUS

Koronavírusom sa možno nakazila už polovica Britov. Záchranári odmietajú chorých

Matka troch detí zomrela, lebo záchranári ju odmietli zobrať do nemocnice, pretože nebola prioritný stav

Premiér Johnson zavrel Britov doma. Premiér Johnson zavrel Britov doma. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Tridsaťšesťročná Britka zomrela deň potom, čo k nej rodina kvôli podozreniu na koronavírus privolala záchranárov.

Podľa nich totiž žena nebola prioritné prípad a nemala nárok na hospitalizáciu.

Britský zdravotnícky systém v posledných dňoch čelí kritike, že situáciu nezvláda, píše server idnes.cz.

Podľa vedcov sa mohla koronavírusom od januára nakaziť už polovica Britov.

Matka troch detí Kayla Williamsová zomrela deň potom, čo k nej domov do londýnskeho Peckhamu prišla záchranná služba.

Jej manžel Fabian Williams zavolal pomoc v piatok ráno, pretože sa dusila kašľom, mala vysokú horúčku, zvracala a trpela silnými bolesťami žalúdka i celého tela.

Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa záznamov zdravotníci ženu vyšetrili a zapísali si, že môže byť nakazená koronavírusom.

"Záchranárka mi povedala, že ju nemocnica neprijme, pretože nie je prioritou. Odporučila manželke odpočívať, viac piť, užívať liek na horúčku a prípadne opäť volať záchranku," vykreslil pre denník The Guardian Williams.

Ženin stav sa však ďalší deň značne zhoršil. Manžel ju ráno okúpal, obliekol, nakŕmil a uložil do postele. Keď ju prišiel skontrolovať, už nedýchala.

"Zavolal som záchranku a začal s masážou hrudníka," popísal svoju reakciu.

Privolaným zdravotníkom sa ženu oživiť nepodarilo. Podľa Williamsa na miesto o hodinu neskôr dorazili policajti a zamestnanci pohrebného ústavu.

"Vonku si nasadili ochranné obleky, tvárové masky a gumové rukavice. Na nohy si obliekli návleky. Nevedel som, čo sa deje. Nikto mi nič nepovedal," dodal.

Pracovníci pohrebného ústavu žene obalili ústa a telo pevnou látkou a uložili ho do vreca, čo je postup v prípade úmrtia na infekčné ochorenia.

Hoci polícia nariadila rodine zostať v izolácii, nikto ich údajne neinformoval o príčine úmrtia ich blízkych, ani o tom, či jej posmrtne urobia test na koronavírus.

"Pacientka bohužiaľ zomrela. Vyjadrujeme rodine úprimnú sústrasť. V týchto nebývalých časoch pracujeme neuveriteľne tvrdo, aby sme sa o Londýnčanov postarali," uviedol bez ďalších detailov hovorca londýnskej záchrannej služby.

NHS robí čo môže, expert sa bojí "cunami" prípadov

V Británii je aktuálne 467 potvrdených obetí koronavírusu, nakazených už je takmer desať tisíc. Obyvatelia podľa stanice BBC spochybňujú pripravenosť Národnej zdravotnej služby (NHS) a obávajú sa preťaženie nemocníc. Experti totiž v najbližších dňoch predpokladajú masívny nárast chorých.

Názory odborníkov na to, či britské zdravotníctvo nákazu zvládne, sa rozchádzajú.

Podľa profesora Neila Fergusona z Kráľovskej univerzity v Londýne, ktorý sa podieľal na novej vládnej stratégii, môžu nemocnice a jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) krízovú situáciu, s ohľadom na nárast počtu ventilátorov, zvládnuť.

Špecialista intenzívnej starostlivosti v nemocnici vo Whittington Hugh Montgomery naopak nemá pochýb o tom, že nemocnica neuspejú.

"V najbližších dvoch týždňoch zažijeme cunami nových prípadov a JIS začnú dochádzať voľné lôžka."

Podľa britského ministra zdravotníctva Matta Hancocka NHS robí, čo môže.

"Budúci týždeň otvoríme novú dočasnú nemocnicu v centre ExCel v Londýne," sľúbil v utorok s odkazom na rozsiahle kongresové centrum na východe britskej metropoly. Vzniknúť tam má postupne štyritisíc lôžok.

Koronavírusom sa mohla nakaziť už polovica Britov, tvrdia vedci

Vedci z Oxfordskej univerzity sa domnievajú, že epidémia mohla začať v Británii a Taliansku skôr, než sa pôvodne predpokladalo, a to najneskôr v polovici januára.

To však mohlo viesť v oboch krajinách k vytvoreniu značnej miery kolektívnej imunity, čo je stav, keď je voči chorobe v spoločnosti imúnnych toľko ľudí, že sa nákaza nemôže ďalej šíriť. Práve na túto stratégiu spočiatku britská vláda stavila.

Výskumníci dospeli k záveru, že prevažná väčšina nakazených vykazuje len veľmi mierne či dokonca žiadne príznaky choroby COVID-19. Hospitalizáciu pritom vyžaduje možno len jeden pacient z tisícky. V takom prípade by platilo, že polovica krajiny by mohla byť voči nákaze už teraz imúnna.

"Aj keby to bol len jeden zo sto (kto vážne ochorie), stále sa dostávame k 35-percentnej kolektívnej imunite," povedal denníku The Times Sunetra Gupta, profesor experimentálnej epidemiológie, ktorý štúdiu viedol.

Vírus sa mohol nepozorovane šíriť v spoločnosti mesiace, čo by u ochorení dýchacieho ústrojenstva nebolo nezvyčajné. Ak by domnienky vedcov podporili aj zistenia z plošného testovania, mohli by byť ochranné opatrenia, ktoré nepriaznivo dopadajú na ekonomiku, uvoľnené skôr, než zatiaľ britská vláda predpokladá.

Štúdia však zatiaľ neprešla recenzným riadením a nevyšla v žiadnom vedeckom časopise. A vážnych prípadov medzitým nehľadiac na možnú kolektívnu imunitu pribúda.

Británia povolá tisíce lekárov z dôchodku

NHS preto minulý týždeň rozoslala výzvy lekárom a sestričkám v penziu, aby sa vrátili do služby a pomohli svojim kolegom vysporiadať sa s krízou. Len v Anglicku a Walese dostalo príslušný list vyše 60-tisíc bývalých zdravotníkov, ktorí prestali v NHS pracovať v posledných troch rokoch.

V tejto súvislosti už sa prihlásilo skoro 12-tisíc záujemcov vrátane šiestich tisíc bývalých zdravotných sestier. NHS posilní aj vyše päť tisíc študentov medicíny.

Hlavným dôvodom, prečo NHS potrebuje staršie lekára, je podľa BBC fakt, že tí súčasní sú stále častejšie koronavírusom sami infikovaní. Británia totiž podobne ako ostatné krajiny trpí nedostatkom potrebného zdravotníckeho materiálu.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Matovičove vyhlásenia k „blackoutu“ potvrdili, že premiér je nepredvídateľný, hovorí politológ

Oslabuje to jeho pozíciu, tvrdí Eštok, ktorý Matovičove osobné úvahy o vypnutí Slovenska bez konzultácie s partnermi a odborníkmi považuje za prešľap.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Klus: Na repatriáciu čaká 3100 ľudí, musíme nájsť pre nich ubytovacie kapacity

Repatriácie sa nekončia, registrácia je iba pozastavená, informoval predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Juraj Blanár.

Predseda Zahraničného výboru Národnej rady za stranu Smer Juraj Blanár.
Slovensko

Pribudlo ďalších 26 prípadov, celkovo je nakazených 426

Policajti oddnes evidujú každého, kto prichádza na Slovensko.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a vľavo jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Európska únia

Poľsko, Maďarsko a ČR porušili právo EÚ, keď odmietli prijať utečencov

"My sme síce spor prehrali, ale to nie je dôležité. Dôležité je, že žiadnych migrantov brať nebudeme a že tie kvóty medzičasom skončili. A to vďaka nám hlavne," povedal český premiér Babiš.

Zástup migrantov v Granade.