SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Markéta Šichtařová: Ľavica má riešenie na koronavírus, všetkým sa bude páčiť

Ľudia chcú počuť rozprávky, ako bude dobre, keď sa viac zadĺžime. Nepočúva sa to ľahko, že bohatstvo vzniká prácou a potom.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Ľudia už sa neboja len o životy. Už sa boja aj o peniaze. Tí ekonómovia, ktorí ešte nedávno tvrdili, že TAKÁ kríza ako v roku 2008 nemôže prísť, a že o kríze hovoria len tí, ktorí chcú byť zaujímaví, sa predháňajú s čiernymi výhľadmi.

Riadia sa heslom, že je lepšie mýliť sa v dave než mať pravdu sám, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na webe idnes.cz.

JPMorgan Chase predpovedá, že v druhom kvartáli klesne americká ekonomika medziročne o 14%. Goldman Sachs hovorí dokonca o 24%. A všetkým to natreli páni z Morgan Stanley, ktorí hovoria o páde o 30%.

SkryťVypnúť reklamu

Aj centrálni bankári si prihrievajú svoju polievočku pesimizmu. Šéf centrálnej banky v St. Louis J. Bullard očakáva v druhom kvartáli americkú nezamestnanosť okolo 30% a pokles HDP o 50%.

Američania jednoducho prepadli panike, mnohí čakajú apokalypsu. Médiá referujú o frontoch pred americkými obchodmi so zbraňami a strelivom.

Ľudia nechcú počuť katastrofické scenáre. Avšak už aj tí najväčší optimisti chápu, že nemôžu tvrdiť, že ekonomika neklesne. A tak začali tvrdiť, že sa rýchlo otrepe a začne zase rásť. Vraj na grafe HDP uvidíme niečo ako písmeno "V". Teda prudký pokles - a potom prudký rast.

Ja sa však riadim heslom radšej byť sám, než klamať v dave len preto, že to chcú masy počuť.

Prepad o 50 aj 30%, ktorý hlásia veľké americké banky, považujem za hlúposť.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako tak ako víziu, že po prudkom poklese príde prudký rast.

Dobre to nedávno povedal šéf OECD Angel Gurría: hovoril o oživení v tvare písmena "U", kde dno môže byť tak dlhé, že v jednej chvíli uvidíme v grafoch skôr písmeno "L".

Veľkým rizikom je, že sa epidémie často vracajú vo vlnách. To môže čakať aj Čínu. Možno ešte nie je za vodou, ako si propagátori rýchleho oživenia myslia.

V pondelok hlásila Čína 78 nových prípadov nákazy, 74 z nich bolo do krajiny privezených. Deň predtým to bolo len 39 prípadov. Vírus sa môže medzi štátmi ešte dlho točiť a mutovať.

Pre nás je najväčším problémom, že automobilový priemysel závislý na zahraničnom dopyte a zahraničných dieloch môže utrpieť nie jednu, ale hneď sériu rán v rôzne nečakané chvíle.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše nejako nepočujem politikov hovoriť, že je potrebné skončiť boj so spaľovacími motormi a ďalšie šikanovanie priemyslu. Namiesto toho sa mnohí tešia, že pri epidémii klesajú emisie.

Prichádza doba, keď budú zase veľmi populárni ľavicoví ekonómovia, ktorí budú "vedieť", čo má štát robiť s peniazmi, ktoré vám vezme, aby ste sa vy mali "dobre". Budú tvrdiť, že existujú príjemná riešenie.

A pravicoví ekonómovia budú ešte viac nepopulárni ako dnes.

Ľudia chcú počuť rozprávky, ako bude dobre, keď sa viac zadĺžime. Nepočúva sa to ľahko, že bohatstvo vzniká prácou a potom.

Všetci budú horlivo počúvať, čo "musíme", aby sme prežili. Inflácia slová "musieť" je nekonečná už teraz.

SkryťVypnúť reklamu

Ľavica stále verí, že keď sa zbavíme trhu a bude nás riadiť osvietený úradník, uľaví sa nám. A preto je treba opäť hovoriť o znárodňovaní.

Európska odborová konfederácia požaduje, aby sa prestalo obchodovať na burze, aby ECB ešte viac znížila úrokové sadzby, aby Európsky stabilizačný mechanizmus požičiaval bez podmienok, aby sa peniaze začali rozhadzovať z vrtuľníka, aby bola zavedená regulácia cien dôležitého tovaru a bývania, aby si štáty a podniky mohli požičiavať na nulové alebo záporné úrokové sadzby.

Šialené to veci. Veci vedúce pod rúškom populizmu k novej Októbrovej revolúcii. V návrhoch mi chýba už len vysádzanie stromov, na ktorých namiesto listov rastú peniaze.

Odbory si asi myslia, že keď zakážete burze obchodovať, nebude vidieť, že akcie padajú, čiže zakážete tým finančnú krízu.

SkryťVypnúť reklamu

To je asi také, ako nechcieť dopravné nehody, takže si zaviažete oči, aby ste búračky nevideli.

Lenže podobné nezmysly zaznievajú po celom svete. A sú pre naivných chytľavé. Pravda, napríklad šéf Európskeho dohľadu nad trhmi (ESMA) Steven Maijoor už včera vysvetľoval, že je naopak absolútne nutné, aby sa ďalej obchodovalo na burzách a trhoch, aby sa mohli ceny v ekonomike prispôsobovať, aby bolo možné aktíva predávať a získavať za ne likviditu na prežitie firiem.

Má pravdu. Lenže je to snáď pre frustrovaných "absolventov vysokej školy života" rovnako chytľavé ako zákaz obchodovania búrz?

Skrátka "riešením krízy" je pre ľavicu len zaliatie ekonomiky peniazmi, ktoré nemajú. Ľavica nepochopila, že takáto politika len urobí z bohatých ešte bohatších, z chudobných ešte chudobnejších, a z ekonomiky ako celku živoriace torzo.

SkryťVypnúť reklamu

Globálne riešenie krízy z roku 2008 jednoducho prebehlo zle. Kríza nebola nikdy vyriešená. Bola len prekrytá, zamaskovaná peniazmi.

Teraz sa vracia ako bumerang a štáty ju chcú "riešiť" rovnako chybne ako vtedy.

Nenechajme sa mýliť. Koronavírus nie je žiadna čierna labuť; žiadna neočakávaná udalosť, ktorá sa objaví a má silu rozmetať funkčnú ekonomiku.

Koronavírus je pre ekonomiku nepríjemný, ale keby boli ekonomiky zdravé, krátko by poklesli a potom sa zase otrepali. Tak to však nie je, ekonomiky sú už od roku 2008 choré. Zatopené peniazmi, ale konkurencieschopné. Firmy a štáty nemajú rezervy na prečkanie zlých časov. Táto kríza takého kalibru by prišla aj bez epidémie; epidémia ju len urýchlila a prehĺbila. Do krízy sme však neochvejne smerovali aj bez epidémie, a jej korene trčia až v nevyriešenom roku 2008.

SkryťVypnúť reklamu

Obzvlášť zvrátené sú takzvané helikoptérové ​​peniaze. S nimi vláda rozdá ľuďom peniaze len tak, za nič, aby míňali. To sa na prvý pohľad väčšine páči, pretože nechápe, ktorá bije.

Vláda totiž buď rozdá peniaze, ktoré centrálna banka vytlačí, alebo peniaze, ktoré si "požičia" napríklad od fondov, v ktorých si ľudia sporia. Ľudia tak oberajú sami seba a majú falošný pocit, že sú bohatší.

Ďalším ľavicovým populizmom je odpúšťanie dlhov či nájmov. Keď odpustím niekomu dlh, kto to zaplatí? Veriteľ. Tým je zvyčajne banka. Odnesú to teda jej akcionári. To je kto? Často penzijné fondy. Kto to teda nakoniec zaplatí? Budúci dôchodcovia.

Nie, bohatstvo sa nedá vytvoriť z ničoho. "Odpustiť" platbu jednému znamená ukradnúť druhému. Vo finále je teda bohatstvo v krajine stále rovnako, len je rozdelené menej spravodlivo.

SkryťVypnúť reklamu

Je pozoruhodné, ako ľavicoví ekonómovia nikdy neriešia, kde vezmú peniaze. Teraz sa stalo ich mantrou, že zadlženie ČR je nízke, a preto sa môžeme zadĺžiť pokojne na dvojnásobok a je to v pohode.

Nie je! Ale to nikto nechce počuť. To je nepopulárne. A kto to povie, je etiketovaní ako asociál.

Spoločnosť sa vraj má zložiť na tých, ktorí majú problémy. Lenže problémy máme všetci. Ľavicoví ekonómovia sa tvária, že dlh môže rásť donekonečna.

Pôvodne hovorili o dlhu do 60% HDP, potom 100%, potom 130% a teraz už žiadne číslo ani nemajú. Ale vysoký dlh je len signálom upadajúcej firmy i civilizácie.

Na rôznych miestach sveta sa skúšalo, či má zmysel uvažovať o tzv. garantovanom príjme, keď ľudia dostávajú od štátu peniaze len za to, že sa narodili, a nemusia tak chodiť do práce. A všade sa ukázalo, že to nefunguje.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu sa už opäť množia tvrdenie, že minimálny garantovaný príjem je riešením. Je to socializmus. Ten skúšali v Sovietskom zväze, v NDR, v Etiópii, na Kube i Venezuele. Nefungoval nikde.

A napriek tomu o ňom stále niekto uvažuje ako o ceste. Áno, socializmus je cesta. Do otroctva a chudoby.

Vtipné na tom je, že keď sa ľavicových ekonómov spýtate, kde na to vezmú, buď to zahovoria alebo povedia, že na to zarobia roboti. To môžu rovno hovoriť, že na to zarobia ufóni.

Hlavne nepriznať, že pre väčšie bohatstvo sa musí viac pracovať. Títo ľudia si vlastne v kríze vyžívajú, pretože majú viac času a môžu nepracovať. Tým, že máme viac času, sme v ich logike vlastne bohatší.

Názor ekonómov starej dobrej doby, že riešením je znížiť dane, je vedľa garantovaného príjmu neatraktívny, pretože sa dotkne len tých, ktorí pracujú. Garantovaný príjem, dotácie, rušenie dlhov a pečené holuby až do úst sú viac sexy.

SkryťVypnúť reklamu

Naraz je zdôrazňované, kto všetko musí dostať pomoc.

Vláda už pripravila bezúročné pôžičky. Behom chvíľky musel byť príjem žiadostí pozastavený, pretože už bolo požiadané o 10 miliárd českých korún.

Lebo kým sa malé firmy rozhľadeli, holdingy si smotanu rozobrali.

Má snáď malá firma teraz čas premýšľať, kde vysosať nejakú dotáciu?

Dotácie vysajú len tí, ktorí na to majú ľudí a žijú nie z práce, ale z dotácií, teda z peňazí, ktoré ako výpalné štát vybral tým, ktorí pracujú, a rozdal tým, ktorí sa dotujú.

Socialisti vlastne nechcú krízu vyriešiť. Skutočné vyriešenie by viedlo k návratu kapitalizmu. Oni nechcú ekonomiku štrukturálne uzdraviť.

Nechcú, aby padli zombie firmy, ktoré žijú len vďaka rekordne nízkym úrokovým sadzbám. My sme ešte nevyriešili prvú veľkú krízu, ktorá sa nám teraz vrátila, a oni už miesia na tretiu rovnako ničivého kalibru. Problémy ekonomiky len kopia pod kobercom.

SkryťVypnúť reklamu

Zúfalá Európa hovorí o potrebe niečoho ako povojnový Marshallov plán. Vtedy Marshallov plán platili Američania. Lenže aj tí sú už dnes nezdravo zadĺžení a aj oni sú koronakrízou zasiahnutí.

Takže kto bude záchranu financovať teraz?

Asi takto: Do ​​Talianska nepriletela pomoc z USA, ale z Číny. Kolonizácia Európy začala.

Kto sa hrá so socializmom, schudobnie. Kto schudobnie, je ľahko prehltnutý a skolonizovaný.

Tak sa s tým, socialisti, zmierte.

Buď sa na ten socializmus vykašlite alebo sa oboznámte s novým kolonizátorom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu